Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alexis Lepage 1994 CAN 3 00:54:15 00:09:29 00:00:46 00:27:28 00:00:48 00:15:44
2 Taylor Forbes 1993 CAN 52 00:54:22 00:09:32 00:00:46 00:27:26 00:00:48 00:15:50
3 Bob Haller 1993 LUX 2 00:54:36 00:09:30 00:00:44 00:27:27 00:00:44 00:16:11
4 Diego Moya 1998 CHI 5 00:54:51 00:09:01 00:00:47 00:27:57 00:00:47 00:16:19
5 Luciano Taccone 1989 ARG 1 00:55:10 00:09:47 00:00:44 00:27:16 00:01:11 00:16:12
6 Kauê Willy 1996 BRA 4 00:55:14 00:09:26 00:00:48 00:27:30 00:00:50 00:16:40
7 Taishi Furuyama 1995 JPN 6 00:55:16 00:09:32 00:00:42 00:27:30 00:00:52 00:16:40
8 Facundo Medard 1995 ARG 12 00:55:19 00:09:49 00:00:44 00:27:41 00:00:49 00:16:16
9 Andres Barrionuevo 1996 ECU 19 00:55:24 00:09:30 00:00:48 00:27:28 00:00:49 00:16:49
10 Thomas Windisch 1995 CAN 17 00:55:26 00:09:31 00:00:46 00:27:30 00:00:49 00:16:50
11 Andres Cabascango 1989 ECU 53 00:55:50 00:09:43 00:00:47 00:27:45 00:00:50 00:16:45
12 Gonzalo Raul Tellechea 1985 ARG 7 00:55:57 00:09:55 00:00:45 00:27:34 00:00:56 00:16:47
13 Martin Bedirian 1989 ARG 9 00:56:16 00:09:26 00:00:48 00:27:31 00:00:52 00:17:39
14 Ibrahim Alucin 1998 ARG 23 00:56:21 00:09:27 00:00:46 00:27:33 00:00:51 00:17:44
15 Marty Andrie 1992 USA 16 00:56:22 00:10:01 00:00:46 00:28:27 00:00:55 00:16:13
16 Federico Scarabino 1996 URU 32 00:56:30 00:09:49 00:00:51 00:27:33 00:00:52 00:17:25
17 Jaime González Buganza 1994 MEX 15 00:56:36 00:09:47 00:00:48 00:27:43 00:00:56 00:17:22
18 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 21 00:56:42 00:09:29 00:00:46 00:27:32 00:05:09 00:13:46
19 Fidel Diaz Sebriano 2001 ARG 18 00:56:48 00:09:54 00:00:47 00:28:31 00:00:50 00:16:46
20 Robby Webster 1990 USA 11 00:57:20 00:10:03 00:00:45 00:29:17 00:00:50 00:16:25
21 Billy Gordon 1989 PAN 14 00:57:21 00:09:48 00:00:48 00:28:38 00:00:52 00:17:15
22 Cristobal Baeza Muñoz 2002 CHI 22 00:57:25 00:09:32 00:00:47 00:27:56 00:00:56 00:18:14
23 Andrew Roos 1985 USA 45 00:57:52 00:09:38 00:00:52 00:27:47 00:00:58 00:18:37
24 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 10 00:57:55 00:09:49 00:00:47 00:27:40 00:01:01 00:18:38
25 Martin Garcia 2001 ECU 20 00:57:56 00:09:52 00:00:51 00:28:35 00:00:56 00:17:42
26 Juan Araya Paquay 1999 CHI 33 00:57:59 00:09:51 00:00:47 00:27:38 00:00:52 00:18:51
27 Juan Diego Ciano 1993 ARG 31 00:58:08 00:10:04 00:00:45 00:29:17 00:00:55 00:17:07
28 Yamil Amuch 1992 ARG 24 00:58:20 00:09:51 00:00:48 00:27:33 00:01:02 00:19:06
29 Leandro Gallina 1996 ARG 34 00:58:24 00:09:33 00:00:47 00:27:58 00:00:52 00:19:14
30 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 38 00:58:31 00:09:51 00:00:52 00:28:26 00:00:58 00:18:24
31 Fabian Roman 1992 PUR 51 00:58:55 00:09:59 00:00:47 00:28:31 00:00:55 00:18:43
32 Ayrton Robledo 2000 ARG 29 00:59:10 00:10:14 00:00:45 00:29:10 00:00:54 00:18:07
33 Benjamin Ovalle Marinovic 2001 CHI 36 00:59:18 00:09:58 00:00:46 00:28:31 00:00:51 00:19:12
34 Martin Baeza Muñoz 2001 CHI 26 00:59:31 00:09:58 00:00:47 00:28:30 00:00:47 00:19:29
35 Alberto Oswaldo Chumpitaz Cruz 1997 PER 50 01:00:14 00:10:08 00:00:45 00:29:17 00:00:52 00:19:12
36 Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 8 01:00:17 00:09:28 00:00:48 00:32:10 00:00:56 00:16:55
37 Juan Santiago Girard 2001 ARG 25 01:00:25 00:09:57 00:00:47 00:28:36 00:01:03 00:20:02
38 Rodrigo Bravo Mejia 2000 PER 30 01:00:51 00:09:53 00:00:53 00:28:30 00:00:59 00:20:36
39 Bernardo David Moreno Arteaga 2000 ECU 43 01:01:36 00:10:19 00:00:46 00:31:16 00:01:00 00:18:15
40 Martin Paquay Arruez 1998 CHI 49 01:01:58 00:10:00 00:00:45 00:28:33 00:01:48 00:20:52
41 Alejandro Madde 1988 BOL 47 01:02:36 00:10:10 00:00:47 00:31:37 00:00:56 00:19:06
42 Johnny Eduardo Mena Estrella 2000 ECU 35 01:02:39 00:10:19 00:00:44 00:31:22 00:00:54 00:19:20
43 Sebastian Leppe 2000 CHI 41 01:02:52 00:10:12 00:00:45 00:31:34 00:00:50 00:19:31
44 Nicolas Saez 1993 CHI 42 01:03:12 00:10:24 00:00:44 00:31:19 00:00:52 00:19:53
45 Benjamin Moya 1996 CHI 48 01:03:25 00:10:09 00:00:46 00:31:32 00:00:59 00:19:59
46 Fernando Jacome 2002 CHI 40 01:03:33 00:09:52 00:00:47 00:30:28 00:00:57 00:21:29
47 Pedro Emmert 2002 ARG 27 01:04:09 00:10:21 00:00:45 00:31:20 00:00:54 00:20:49
LAP Alan Ezequiel Suppa 1994 ARG 44 LAP 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Israel vera herrera/MEX. Head Referee: Fernando Suárez/CHI. Competition Jury: Israel vera Herrera/MEX, Felipe van de Wyngard/CHI, Alejandro Cañas/ESP.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 18.5 km (5 laps), Run 5.06 km (2 laps).
Water temperature: 20.2ºC. Air temperature: 16º C. Wetsuits not allowed.
Athlete #44 Suppa/ARG served a 10 seconds penalty at the swim start.