Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Cecilia Sayuri Ramirez Alavez 2000 MEX 17 00:58:58 00:10:28 00:00:46 00:30:36 00:00:31 00:16:39
2 Gillian Cridge 2001 USA 2 00:59:13 00:10:16 00:00:43 00:29:40 00:00:36 00:18:00
3 Audrey Ernst 1999 USA 4 00:59:49 00:10:23 00:00:36 00:29:39 00:00:33 00:18:40
4 Liberty Ricca 2001 USA 5 01:00:06 00:10:13 00:00:41 00:29:45 00:00:33 00:18:58
5 Paige Horner 2001 USA 1 01:00:46 00:10:21 00:00:50 00:30:29 00:00:28 00:18:41
6 Kira Stanley 2000 USA 9 01:00:53 00:10:18 00:00:40 00:29:41 00:00:34 00:19:44
7 Maryhelen Albright 2002 USA 44 01:00:54 00:10:27 00:00:43 00:30:27 00:00:32 00:18:48
8 Makena Gates 2002 USA 21 01:01:29 00:11:17 00:00:33 00:30:37 00:00:26 00:18:39
9 Ella Kubas 2000 CAN 11 01:01:35 00:10:37 00:00:43 00:30:29 00:00:35 00:19:14
10 Trinity Schimbeck 2001 USA 7 01:01:40 00:10:51 00:00:35 00:30:20 00:00:30 00:19:28
11 Maria José López Aguirre 2002 MEX 47 01:01:59 00:10:31 00:00:41 00:30:24 00:00:33 00:19:53
12 Leah Drengenberg 2000 USA 24 01:02:02 00:10:10 00:00:40 00:29:50 00:00:34 00:20:51
13 Lane Mcdonald 2000 USA 12 01:02:10 00:11:20 00:00:41 00:30:19 00:00:32 00:19:21
14 Olivia Wade 2001 USA 27 01:02:20 00:11:17 00:00:41 00:30:27 00:00:34 00:19:24
15 Cassandra Dalbec 2000 CAN 20 01:02:29 00:11:01 00:00:41 00:30:45 00:00:32 00:19:33
16 Claudelle Dumas 2001 CAN 25 01:02:31 00:11:22 00:00:39 00:30:20 00:00:31 00:19:43
17 Teagan Shapansky 2001 CAN 3 01:02:38 00:11:05 00:00:40 00:30:38 00:00:31 00:19:46
18 Evan Elizabeth Welch 2002 USA 16 01:02:50 00:11:15 00:00:36 00:30:35 00:00:32 00:19:55
19 Kamille Larocque 2000 CAN 6 01:03:01 00:11:03 00:00:48 00:30:32 00:00:34 00:20:07
20 Zoe Van Winckel 2002 USA 39 01:03:11 00:11:20 00:00:41 00:30:24 00:00:30 00:20:20
21 Élizabeth Lemieux 2001 CAN 36 01:03:18 00:11:20 00:00:36 00:30:26 00:00:39 00:20:21
22 Olivia Jenks 2000 USA 10 01:03:22 00:10:18 00:00:44 00:30:40 00:00:35 00:21:07
23 Hannah Ye 2002 USA 18 01:03:22 00:11:11 00:00:49 00:30:30 00:00:43 00:20:13
24 Payton Ryz 2000 CAN 32 01:03:30 00:11:07 00:00:36 00:30:42 00:00:30 00:20:38
25 Sara Jarman 2002 USA 29 01:03:41 00:11:01 00:00:40 00:30:45 00:00:31 00:20:47
26 Colette Reimer 2001 CAN 42 01:03:44 00:11:26 00:00:47 00:31:18 00:00:33 00:19:43
27 Molly Elliott 2001 USA 19 01:03:45 00:11:02 00:01:06 00:31:23 00:00:34 00:19:44
28 Alexandra Poole 2002 USA 22 01:03:46 00:11:41 00:00:47 00:31:04 00:00:33 00:19:44
29 Jordyn Bloode 2000 USA 8 01:03:51 00:10:26 00:00:40 00:30:37 00:00:32 00:21:40
30 Emma Young 2001 CAN 34 01:03:53 00:11:38 00:00:35 00:31:18 00:00:34 00:19:52
31 Megan Buchanan 2002 USA 48 01:04:12 00:10:30 00:00:41 00:30:36 00:00:36 00:21:53
32 Rebecca Rivers 2001 USA 46 01:04:19 00:10:22 00:00:48 00:30:40 00:00:33 00:21:58
33 Julia Burling 2000 USA 40 01:04:29 00:11:11 00:00:44 00:30:33 00:00:36 00:21:27
34 Nicole Manning 1999 USA 37 01:04:35 00:10:47 00:00:46 00:30:49 00:00:32 00:21:44
35 Lauren Steinke 1999 USA 43 01:04:41 00:11:30 00:00:41 00:31:15 00:00:29 00:20:48
36 Kemper Reback 2000 USA 45 01:04:43 00:10:46 00:00:49 00:30:56 00:00:42 00:21:33
37 Tessa Brennan 2001 USA 14 01:04:46 00:10:25 00:00:42 00:31:40 00:00:34 00:21:29
38 Lexi Christie 2000 USA 15 01:06:04 00:11:00 00:00:40 00:30:46 00:00:35 00:23:06
39 Lauren Garriques 2000 USA 28 01:06:34 00:11:44 00:00:38 00:32:42 00:00:35 00:20:58
40 Grace Sheehy 2001 USA 30 01:07:47 00:11:21 00:00:39 00:33:14 00:00:32 00:22:04
41 Jasmine Feddema 2000 CAN 23 01:08:33 00:12:21 00:00:40 00:34:33 00:00:42 00:20:19
42 Enya Noël 2001 GRN 35 01:09:45 00:11:19 00:00:45 00:33:15 00:00:48 00:23:41
LAP Lynsey Palmer 2000 BER 33 LAP 00:13:36 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Abigail Church 2002 USA 26 00:00:00 00:10:43 00:00:49 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hannah Milic 2001 CAN 31 00:00:00 00:11:14 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Yoana Griselda Tohom Roca 2002 GUA 38 00:00:00 00:10:42 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Camille Buchanan 2002 USA 41 00:00:00 00:11:09 00:00:40 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Andrew Armstrong/CAN. Head Referee: Maya Bryson/USA. Competition Jury: Andrew Armstrong/CAN, Courtney Kulick/USA, Robert Whitford/USA.
Water Temperature: 19.6ºC; Air temperature 9.6º C.
Wetsuit swim.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 18.3 km (3 laps), Run 5 km (2 laps).
Athlete #33 Palmer/BER served a 10 seconds penalty at the race start.
Athlete #34 Young/CAN served a 10 seconds penalty during the run segment.