Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Sara Vilic 1992 AUT 1 00:58:13 00:09:13 00:00:34 00:31:03 00:00:18 00:17:07
2 Jenny Manners 1990 GBR 11 00:58:23 00:09:08 00:00:40 00:31:04 00:00:21 00:17:13
3 Margit Vanek 1986 HUN 23 00:58:41 00:09:11 00:00:42 00:30:56 00:00:24 00:17:29
4 Sophie Alden 1998 GBR 10 00:59:01 00:08:55 00:00:37 00:31:20 00:00:21 00:17:50
5 Zoe Thomas 1993 GBR 7 00:59:02 00:09:18 00:00:38 00:30:54 00:00:19 00:17:54
6 Luisa Iogna-Prat 1995 ITA 9 00:59:05 00:09:18 00:00:37 00:30:57 00:00:22 00:17:54
7 Lena Meißner 1998 GER 3 00:59:24 00:09:11 00:00:37 00:31:02 00:00:20 00:18:14
8 Magdalena Früh 2000 AUT 18 00:59:36 00:09:41 00:00:36 00:31:35 00:00:21 00:17:25
9 Noémi Sárszegi 1996 HUN 2 00:59:56 00:09:43 00:00:36 00:31:34 00:00:20 00:17:44
10 Hannah Kitchen 1990 GBR 14 01:00:03 00:09:16 00:00:41 00:31:57 00:00:22 00:17:49
11 Noam Fishman 1997 ISR 17 01:00:15 00:09:13 00:00:39 00:30:59 00:00:25 00:19:00
12 Michelle Braun 1998 GER 16 01:00:19 00:09:33 00:00:41 00:31:38 00:00:24 00:18:05
13 Elisa Marcon 1994 ITA 26 01:00:27 00:09:12 00:00:39 00:32:04 00:00:19 00:18:14
14 Lili Mátyus 1999 HUN 42 01:00:35 00:09:16 00:00:38 00:32:02 00:00:20 00:18:21
15 Chloe Pollard 1997 GBR 29 01:00:40 00:09:10 00:00:40 00:31:03 00:00:24 00:19:24
16 Hagar Cohen Kalif 2000 ISR 32 01:00:45 00:09:41 00:00:37 00:31:34 00:00:21 00:18:35
17 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 19 01:00:51 00:09:46 00:00:33 00:31:34 00:00:19 00:18:42
18 Emma Varga 1997 SWE 20 01:01:04 00:09:06 00:00:39 00:31:07 00:00:21 00:19:54
19 Sophie Schumann 2000 GER 31 01:01:12 00:09:38 00:00:37 00:31:38 00:00:22 00:19:00
20 Beatrice Taverna 1998 ITA 22 01:01:15 00:09:39 00:00:37 00:31:37 00:00:21 00:19:03
21 Lina Völker 1998 GER 8 01:01:19 00:09:24 00:00:39 00:31:48 00:00:21 00:19:09
22 Jeanine Kocken 1996 NED 28 01:01:21 00:09:33 00:00:40 00:31:41 00:00:23 00:19:05
23 Dorka Putnóczki 1999 HUN 15 01:01:29 00:09:13 00:00:40 00:32:01 00:00:21 00:19:16
24 Ursula Trützschler 1997 GER 41 01:01:30 00:09:42 00:00:38 00:32:50 00:00:21 00:18:02
25 Anna Flaquer 1993 ESP 39 01:01:50 00:09:42 00:00:38 00:32:51 00:00:22 00:18:17
26 Raz Poradosu 1999 ISR 25 01:02:05 00:09:22 00:00:36 00:31:56 00:00:20 00:19:52
27 Isabel Neese 1998 GER 21 01:02:08 00:09:40 00:00:41 00:32:52 00:00:22 00:18:36
28 Esra Nur Gokcek 1996 TUR 5 01:02:11 00:09:29 00:00:38 00:31:47 00:00:21 00:19:59
29 Madeleine Henderson 1998 GBR 40 01:02:23 00:09:46 00:00:37 00:32:47 00:00:22 00:18:53
30 Vera Vilaca 1998 POR 27 01:03:01 00:09:09 00:00:40 00:30:58 00:00:22 00:21:54
31 Anikó Botka 2000 HUN 34 01:03:05 00:09:44 00:00:38 00:32:48 00:00:21 00:19:36
32 Alida Lilljequist 1998 SWE 38 01:03:55 00:09:41 00:00:40 00:32:51 00:00:28 00:20:18
33 Silvia Visaggi 1995 ITA 35 01:05:17 00:09:20 00:00:39 00:33:12 00:00:21 00:21:48
34 Sára Szegedi 1998 HUN 43 01:06:30 00:09:23 00:00:39 00:33:11 00:00:21 00:22:57
LAP Fanni Soós 1999 HUN 24 LAP 00:10:02 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Vida Medic 1992 SRB 33 LAP 00:10:07 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Katja Hočevar 1999 SLO 36 LAP 00:10:06 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Nikola Corbova 1990 SVK 37 LAP 00:11:39 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tanja Stroschneider 1990 AUT 4 DNF 00:09:33 00:00:38 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jolien Vermeylen 1994 BEL 6 DNF 00:09:07 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dorottya Petrov 1999 HUN 12 DNF 00:09:26 00:00:41 00:33:02 00:00:21 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Oliver Laaber/AUT. Head Referee Alpar Nagy/HUN. Competition Jury Oliver Laaber/AUT, Tamas Liptak/HUN, Alicia Garcia/ESP.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (6 laps), Run 5 km (4 laps).
Water temperature 26.6ºC. Air temperature 23.0ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #27 Vilaca/POR and #33 Medic/SRB served a 10 seconds penalty uring the run segment