Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Oliver Crossley 1992 GBR 539 01:51:38 00:18:48 00:01:13 00:56:30 00:00:43 00:34:23
2 Finn Johnson 1989 GBR 545 01:55:08 00:19:18 00:01:20 00:59:32 00:01:00 00:33:55
3 Moritz Belmann 1991 GER 555 01:58:04 00:19:42 00:01:16 01:00:01 00:00:57 00:36:06
4 Axel De Poorter 1993 FRA 535 01:58:09 00:18:50 00:01:28 01:03:03 00:00:53 00:33:52
5 Stanley Gruncell 1990 GBR 543 01:58:18 00:19:48 00:01:35 01:00:19 00:00:57 00:35:36
6 Tom Cook 1993 GBR 538 01:59:22 00:20:02 00:01:46 00:59:15 00:01:05 00:37:12
7 Timothy Wood 1989 GBR 554 02:00:16 00:20:16 00:01:29 01:02:14 00:01:00 00:35:14
8 Lewis Cherry 1990 GBR 537 02:01:20 00:18:44 00:01:37 01:01:07 00:00:59 00:38:50
9 James Simmons 1989 GBR 551 02:01:49 00:19:23 00:01:25 00:57:35 00:01:00 00:42:23
10 Christopher Tait 1992 GBR 552 02:01:58 00:21:22 00:01:44 01:01:25 00:01:03 00:36:23
11 Jamie Oakey 1991 GBR 549 02:02:02 00:19:41 00:01:23 01:03:27 00:00:56 00:36:33
12 Callum McPartlin 1993 GBR 548 02:02:55 00:20:29 00:01:42 00:59:35 00:00:58 00:40:09
13 Luka Suhadolnik 1989 SLO 559 02:03:43 00:22:30 00:01:23 01:01:27 00:00:58 00:37:22
14 Richie Dooley 1990 IRL 556 02:03:55 00:20:41 00:01:32 00:59:49 00:01:10 00:40:41
15 Matthew Keogh 1993 GBR 546 02:04:13 00:24:02 00:01:28 01:02:15 00:00:57 00:35:28
16 Daniel Fish 1990 GBR 541 02:05:41 00:23:39 00:01:32 01:02:49 00:00:58 00:36:40
17 Benjamin Watkinson 1992 GBR 553 02:06:24 00:23:29 00:01:23 01:02:04 00:00:54 00:38:32
18 Allan Manuguerra 1990 FRA 536 02:06:39 00:19:38 00:01:46 01:04:16 00:01:10 00:39:47
19 Vidrik Vaiksaar 1989 EST 534 02:06:44 00:26:08 00:01:42 00:57:25 00:01:11 00:40:16
20 Joshua Leak 1992 GBR 547 02:07:41 00:23:24 00:01:51 01:00:20 00:01:11 00:40:53
21 Ed Pilkington 1993 GBR 550 02:08:00 00:22:00 00:01:32 01:02:07 00:01:18 00:41:00
22 Domnick Sharkey 1989 IRL 558 02:09:16 00:25:31 00:01:16 01:05:37 00:01:46 00:35:04
23 Ben Greene 1992 GBR 542 02:09:39 00:21:58 00:01:39 01:07:47 00:01:47 00:36:27
24 Conor Gath 1989 IRL 557 02:09:53 00:22:56 00:01:33 01:04:09 00:01:01 00:40:12
25 Matthew Jackson 1989 GBR 544 02:11:28 00:24:51 00:01:37 01:02:30 00:01:01 00:41:27
26 Matt Curry 1991 GBR 540 02:11:47 00:21:53 00:01:47 01:04:19 00:01:05 00:42:41
27 Lukas Reither 1992 AUT 561 02:13:11 00:23:22 00:01:36 01:04:09 00:01:04 00:42:59
28 Rait Rebane 1990 EST 532 02:13:25 00:21:57 00:01:48 01:04:08 00:01:24 00:44:07
29 Siim Holts 1992 EST 529 02:15:16 00:20:14 00:01:37 01:05:47 00:01:12 00:46:23
30 Simon Reindl 1989 AUT 560 02:17:24 00:27:14 00:01:43 01:07:12 00:00:56 00:40:16
31 Karl Kristofer Kurruk 1993 EST 530 02:27:25 00:25:27 00:01:59 01:09:27 00:01:04 00:49:27
32 Rait Raidma 1991 EST 531 02:27:27 00:25:23 00:02:06 01:12:58 00:01:06 00:45:52
Program notes:

Technical Delegate: Eero Raudsepp/EST. Head Referee: Duncan Hough/GBR. Competition Jury: Eero Raudsepp/EST, Renato Bertrandi/ITA, Margus Lepik/EST.
Distances: Swim: 1500m (point to point) Bike: 40km (2 laps) Run: 10km (1 lap).
Water temperature 23.5ºC,  Air temperature 20.4ºC. Wetsuits forbidden.