Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daniel Jenkin 1986 GBR 1626 01:52:25 00:20:59 00:01:22 00:56:07 00:00:43 00:33:13
2 Jaroslav Ploc 1984 CZE 1640 01:55:31 00:18:48 00:01:26 00:58:15 00:00:51 00:36:10
3 Denis Danilkin 1987 EST 1608 01:57:54 00:19:56 00:01:28 00:58:02 00:00:54 00:37:32
4 James Cox 1988 GBR 1621 01:58:30 00:20:30 00:01:32 00:58:23 00:00:59 00:37:03
5 Frantisek Schoval 1988 CZE 1639 01:59:20 00:20:59 00:01:30 01:01:10 00:00:46 00:34:52
6 John Borton 1988 GBR 1620 01:59:41 00:22:04 00:01:40 00:59:01 00:01:07 00:35:47
7 Richard Kinnersley 1984 GBR 1627 01:59:58 00:21:38 00:01:41 01:00:36 00:00:46 00:35:14
8 Killian Nolan 1985 IRL 1636 02:01:31 00:22:46 00:01:33 01:00:48 00:01:04 00:35:19
9 Dave Pennington 1988 GBR 1632 02:03:17 00:22:15 00:02:03 00:58:24 00:01:00 00:39:33
10 Nick Flower 1988 GBR 1623 02:03:43 00:20:34 00:01:31 01:03:34 00:01:01 00:37:01
11 Neil Morrison 1986 GBR 1629 02:04:11 00:22:24 00:01:54 01:00:48 00:01:13 00:37:50
12 Matt Rammo 1988 EST 1615 02:04:50 00:24:52 00:01:22 01:01:50 00:00:49 00:35:55
13 Kristjan Silvet 1984 EST 1602 02:05:00 00:23:49 00:01:54 01:00:15 00:00:58 00:38:02
14 Alex Papadopoulos 1987 GBR 1631 02:05:12 00:22:15 00:01:34 01:00:17 00:01:25 00:39:40
15 Taivo Olesk 1986 EST 1606 02:05:19 00:21:25 00:01:43 01:00:19 00:01:01 00:40:49
16 Riho Rokk 1988 EST 1613 02:06:15 00:26:18 00:01:39 00:59:22 00:00:59 00:37:55
17 Carl Sõlg 1985 EST 1604 02:06:50 00:25:10 00:01:54 00:58:42 00:00:55 00:40:07
18 Alex Moorhouse 1987 GBR 1628 02:07:31 00:23:23 00:01:28 01:04:50 00:00:54 00:36:54
19 David Mort 1985 GBR 1630 02:07:39 00:22:53 00:01:31 01:03:04 00:01:01 00:39:09
20 Paul Hewett 1985 GBR 1624 02:08:07 00:21:04 00:01:41 01:06:45 00:01:07 00:37:28
21 Michael Moser 1987 AUT 1638 02:08:21 00:25:04 00:01:34 00:59:30 00:01:01 00:41:09
22 Des Crinion 1984 IRL 1635 02:09:06 00:24:55 00:01:33 01:01:48 00:00:49 00:40:00
23 Herki Sorge 1985 EST 1603 02:10:37 00:25:09 00:02:09 01:01:53 00:01:17 00:40:07
24 Ciaran Dorrity 1985 IRL 1634 02:10:43 00:22:48 00:01:57 01:03:33 00:00:54 00:41:30
25 Janno Metsapool 1988 EST 1610 02:10:54 00:24:06 00:01:38 01:07:20 00:01:10 00:36:38
26 Toomas Ellmann 1988 EST 1611 02:11:13 00:21:33 00:02:01 01:04:39 00:01:18 00:41:41
27 André Cerwinka 1986 GER 1633 02:12:42 00:27:03 00:01:53 01:02:42 00:01:03 00:39:59
28 Graham Hill 1985 GBR 1625 02:13:51 00:22:38 00:02:00 01:04:22 00:01:09 00:43:40
29 Mihhail Bõtškov 1986 EST 1616 02:14:09 00:25:15 00:01:35 01:05:22 00:01:14 00:40:41
30 Tristan Arnaud 1984 FRA 1619 02:14:17 00:24:43 00:02:01 01:03:52 00:01:18 00:42:22
31 Erkki Lepp 1986 EST 1617 02:14:46 00:28:27 00:02:29 01:02:56 00:01:52 00:39:00
32 Andres Metsmägi 1984 EST 1601 02:17:28 00:26:11 00:02:07 01:05:32 00:01:12 00:42:23
33 Erki Kukk 1984 EST 1618 02:18:19 00:22:07 00:02:10 01:06:33 00:01:45 00:45:42
34 Sten Üprus 1987 EST 1609 02:18:53 00:26:20 00:02:29 01:03:46 00:01:22 00:44:55
35 Argo Miller 1986 EST 1605 02:21:31 00:28:23 00:01:45 01:09:00 00:01:30 00:40:51
36 Kristofer Soop 1986 EST 1607 02:21:40 00:26:37 00:01:48 01:08:48 00:01:11 00:43:15
37 Kirils Boiko 1987 LAT 1637 02:22:10 00:32:06 00:02:00 01:06:42 00:01:11 00:40:09
38 Harro Rannamets 1986 EST 1614 02:34:11 00:31:42 00:02:33 01:12:30 00:01:25 00:45:59
DNF Tanel Taal 1984 EST 1612 DNF 00:23:26 00:01:49 00:02:49 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Eero Raudsepp/EST. Head Referee: Duncan Hough/GBR. Competition Jury: Eero Raudsepp/EST, Renato Bertrandi/ITA, Margus Lepik/EST.
Distances: Swim: 1500m (point to point) Bike: 40km (2 laps) Run: 10km (1 lap).
Water temperature 23.5ºC,  Air temperature 20.4ºC. Wetsuits forbidden.