Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Martin Jessup 1971 GBR 1530 01:57:58 00:21:43 00:01:22 00:58:39 00:00:49 00:35:24
2 Peter Goodfellow 1970 GBR 1527 02:01:39 00:21:32 00:01:39 00:59:17 00:00:57 00:38:12
3 Simon Fawcett 1973 GBR 1524 02:03:30 00:21:35 00:01:32 01:01:58 00:01:09 00:37:14
4 David Astins 1969 GBR 1520 02:03:50 00:21:25 00:01:32 01:00:51 00:01:07 00:38:53
5 Iain Darwood 1973 GBR 1523 02:04:00 00:21:45 00:01:36 01:01:42 00:00:52 00:38:02
6 Michael Gallacher 1972 GBR 1526 02:04:36 00:23:40 00:01:48 01:01:20 00:01:06 00:36:41
7 Andrew Wright 1971 GBR 1536 02:05:08 00:20:34 00:01:55 01:01:34 00:01:17 00:39:47
8 Indrek Klampe 1973 EST 1505 02:06:07 00:21:34 00:01:57 00:59:53 00:01:33 00:41:09
9 Artur Praun 1973 EST 1510 02:06:19 00:21:57 00:01:34 01:03:56 00:01:16 00:37:32
10 Henri Rüüsak 1971 EST 1511 02:06:51 00:21:55 00:02:31 01:04:27 00:00:59 00:36:56
11 Leon Hayward 1971 GBR 1528 02:06:55 00:23:39 00:01:47 01:00:29 00:01:05 00:39:53
12 Margus Nõmm 1971 EST 1508 02:07:18 00:22:36 00:01:56 01:00:37 00:01:31 00:40:37
13 Gary Spencer 1969 GBR 1535 02:07:27 00:22:54 00:01:35 01:01:52 00:01:01 00:40:03
14 Ralph Mullan 1969 GBR 1533 02:07:53 00:27:09 00:01:54 00:58:10 00:01:08 00:39:29
15 Christopher Finister 1973 GBR 1525 02:08:00 00:23:25 00:01:54 01:02:56 00:01:20 00:38:23
16 Howard King 1973 GBR 1531 02:08:24 00:21:27 00:01:28 01:02:47 00:01:07 00:41:32
17 Damian Cole 1972 GBR 1521 02:08:33 00:22:29 00:01:51 01:06:28 00:01:10 00:36:34
18 Richard Price 1973 GBR 1534 02:08:53 00:21:59 00:01:55 01:06:12 00:00:59 00:37:47
19 Arvo Sala 1970 EST 1512 02:09:01 00:23:30 00:01:56 01:00:51 00:01:11 00:41:32
20 Roger Bommer 1969 SUI 1544 02:09:16 00:21:12 00:01:51 01:01:27 00:01:07 00:43:38
21 Urmas Laur 1970 EST 1545 02:09:25 00:24:55 00:02:02 01:00:52 00:01:34 00:40:01
22 Maris Liepa 1970 LAT 1540 02:09:31 00:20:56 00:01:41 01:01:35 00:01:34 00:43:43
23 Kaidar Hussar 1971 EST 1502 02:09:40 00:24:59 00:01:53 01:02:39 00:01:05 00:39:02
24 Paul Gaydon 1972 EST 1501 02:10:55 00:20:32 00:02:02 01:07:51 00:01:40 00:38:48
25 Liam Hanley 1972 IRL 1538 02:11:25 00:25:34 00:01:32 01:03:32 00:01:04 00:39:41
26 Tim Coolican 1972 GBR 1522 02:11:45 00:23:44 00:01:37 01:06:02 00:01:01 00:39:18
27 Roberto Moro 1969 ITA 1539 02:11:57 00:21:48 00:01:52 01:06:29 00:01:12 00:40:35
28 Rein Vares 1970 EST 1516 02:12:10 00:24:46 00:01:57 01:04:27 00:01:02 00:39:57
29 Martin Lloyd 1970 GBR 1532 02:13:35 00:23:28 00:01:54 01:04:45 00:01:00 00:42:26
30 Martin Siimer 1971 EST 1513 02:14:03 00:24:24 00:02:07 01:05:00 00:01:09 00:41:21
31 Chris Kouwenhoven 1971 NED 1542 02:14:15 00:21:10 00:01:51 01:03:27 00:01:14 00:46:31
32 Tarmo Kalviste 1970 EST 1503 02:15:10 00:21:41 00:02:01 01:05:41 00:01:20 00:44:25
33 Janek Trepp 1972 EST 1514 02:17:01 00:25:58 00:02:00 01:04:50 00:01:09 00:43:02
34 Maurice Vandamme 1970 NED 1543 02:17:29 00:24:03 00:02:43 01:06:46 00:01:34 00:42:21
35 Paul Karrenbeld 1973 NED 1541 02:18:05 00:25:50 00:01:39 01:06:07 00:01:09 00:43:18
36 Raimo Ülavere 1970 EST 1515 02:19:22 00:23:54 00:02:11 01:05:39 00:01:32 00:46:04
37 Priit Kotli 1970 EST 1506 02:20:48 00:27:50 00:02:07 01:05:17 00:01:24 00:44:08
38 Janek Karbe 1972 EST 1504 02:24:33 00:25:07 00:02:11 01:07:57 00:01:22 00:47:54
39 Tristan Subervie 1972 FRA 1518 02:25:28 00:24:47 00:02:01 01:06:32 00:01:17 00:50:49
40 Margus Lepik 1969 EST 1507 02:30:02 00:25:10 00:02:31 01:11:50 00:01:40 00:48:49
41 Madis Paluoja 1970 EST 1509 02:33:44 00:24:39 00:02:10 01:08:23 00:01:41 00:56:50
42 Alar Siemann 1973 EST 1546 02:35:59 00:26:02 00:02:21 01:13:28 00:02:00 00:52:06
Program notes:

Technical Delegate: Eero Raudsepp/EST. Head Referee: Duncan Hough/GBR. Competition Jury: Eero Raudsepp/EST, Renato Bertrandi/ITA, Margus Lepik/EST.
Distances: Swim: 1500m (point to point) Bike: 40km (2 laps) Run: 10km (1 lap).
Water temperature 23.5ºC,  Air temperature 20.4ºC. Wetsuits forbidden.
Athlete #1534 Price/GBR served a 2 minutes penalty during the bike segment.