Results: 2018 Tiszaujvaros ITU Triathlon World Cup | Semifinal 3 Elite Men
Tiszaujvaros, Hungary • 07 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthew Sharpe 1991 CAN 72 00:52:09 00:09:02 00:01:01 00:27:01 00:00:28 00:14:36
2 Sylvain Fridelance 1995 SUI 75 00:52:10 00:09:03 00:00:59 00:27:02 00:00:31 00:00:00
3 Vasco Vilaca 1999 POR 97 00:52:10 00:09:14 00:00:57 00:26:50 00:00:31 00:14:35
4 Csongor Lehmann 1999 HUN 98 00:52:11 00:09:05 00:00:58 00:26:59 00:00:30 00:14:37
5 Samuel Dickinson 1997 GBR 92 00:52:11 00:09:08 00:00:58 00:26:54 00:00:35 00:14:33
6 Seth Rider 1997 USA 77 00:52:11 00:09:00 00:01:01 00:27:01 00:00:31 00:14:37
7 Igor Polyanskiy 1990 RUS 74 00:52:12 00:08:42 00:01:02 00:27:19 00:00:30 00:14:38
8 Gábor Faldum 1988 HUN 73 00:52:12 00:09:04 00:00:59 00:27:01 00:00:29 00:14:38
9 Kenji Nener 1993 ITU 96 00:52:12 00:09:04 00:00:58 00:27:00 00:00:30 00:14:37
10 Tom Richard 1993 FRA 86 00:52:14 00:09:08 00:01:00 00:26:55 00:00:29 00:14:40
11 Francesc Godoy Contreras 1986 ESP 90 00:52:15 00:08:43 00:00:58 00:27:21 00:00:29 00:14:43
12 Gregory Barnaby 1991 ITA 82 00:52:26 00:09:10 00:00:56 00:26:55 00:00:29 00:14:55
13 Márk Dévay 1996 HUN 76 00:52:33 00:08:34 00:01:04 00:27:23 00:00:30 00:15:00
14 Michał Oliwa 1997 POL 89 00:53:19 00:08:46 00:00:59 00:27:20 00:00:30 00:15:43
15 Jan Stratmann 1995 GER 99 00:53:58 00:09:26 00:00:59 00:27:56 00:00:29 00:15:06
16 Henrik Klemmesen 1993 DEN 100 00:54:08 00:09:23 00:01:02 00:27:57 00:00:33 00:15:11
17 Menno Koolhaas 1995 NED 87 00:54:13 00:09:12 00:01:02 00:28:07 00:00:30 00:15:20
18 Jan Volar 1992 CZE 94 00:54:18 00:09:23 00:01:01 00:27:58 00:00:42 00:15:13
19 Danilo Pimentel 1986 BRA 78 00:54:33 00:09:20 00:00:59 00:28:04 00:00:30 00:15:39
20 Nicholas Free 1998 AUS 81 00:55:10 00:09:18 00:01:00 00:28:05 00:00:32 00:16:13
21 Matthias Steinwandter 1993 ITA 85 00:55:16 00:09:29 00:01:01 00:29:00 00:00:32 00:15:12
22 Endre Espedal 1998 NOR 95 00:56:16 00:09:32 00:01:03 00:28:40 00:00:33 00:16:27
23 Callum McClusky 1998 AUS 83 00:56:49 00:09:35 00:00:57 00:28:58 00:00:30 00:16:47
24 Tsz To Wong 1998 HKG 91 01:01:24 00:09:24 00:00:59 00:33:01 00:00:33 00:17:25
DSQ Kevin McDowell 1992 USA 71 DSQ 00:09:09 00:00:59 00:26:57 00:00:31 00:14:34
DNF Erwin Vanderplancke 1995 BEL 79 DNF 00:09:36 00:00:57 00:28:45 00:00:36 00:00:00
DNF Miguel Arraiolos 1988 POR 80 DNF 00:09:16 00:00:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Trent Thorpe 1996 NZL 88 DNF 00:09:06 00:01:03 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Genta Uchida 1997 JPN 84 DNF 00:09:15 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Andrey Alypov 1997 RUS 93 DNF 00:09:39 00:00:58 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Head Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Eugene Kraus/LUX, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim 750 m (3 laps), Bike 20 km (2 laps) Run 5 km (3 laps)
Water Temperature 25.8ºC Air Temperature 27.4ºC. Wetsuits not allowed
Athletes #83 McClusky/AUS and #100 Klemmesen served a 10 seconds penalty during the run segment
Athlete #71 McDowell/USA was disqualified due to his swim behaviour
Top 9 athletes plus the three best times are progressing to the final.