Results: 2018 Weihai ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Halfmoon Bay, Weihai, Shandong, China • 22 Sep, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gustav Iden 1996 NOR 8 01:53:11 00:18:32 00:00:57 01:03:02 00:00:25 00:30:15
2 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 5 01:53:26 00:18:02 00:01:01 01:03:31 00:00:25 00:30:27
3 Alex Yee 1998 GBR 49 01:53:30 00:18:36 00:01:01 01:02:55 00:00:22 00:30:36
4 Lasse Lührs 1996 GER 17 01:53:40 00:18:08 00:00:58 01:03:25 00:00:24 00:30:45
5 Vicente Hernandez 1991 ESP 6 01:54:11 00:18:04 00:01:01 01:03:26 00:00:32 00:31:08
6 Alois Knabl 1992 AUT 9 01:54:30 00:17:59 00:01:01 01:03:31 00:00:24 00:31:35
7 Shachar Sagiv 1994 ISR 11 01:54:41 00:18:07 00:00:57 01:03:29 00:00:24 00:31:44
8 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 7 01:54:49 00:17:55 00:01:01 01:03:37 00:00:27 00:31:49
9 Alessandro Fabian 1988 ITA 23 01:55:02 00:17:59 00:01:02 01:03:29 00:00:26 00:32:06
10 Jørgen Gundersen 1995 NOR 27 01:55:12 00:17:59 00:00:58 01:02:51 00:00:28 00:32:56
11 Sylvain Fridelance 1995 SUI 18 01:55:14 00:18:03 00:00:59 01:03:31 00:00:24 00:32:17
12 Ilya Prasolov 1994 RUS 43 01:55:14 00:17:57 00:00:59 01:03:36 00:00:29 00:32:13
13 Jonas Schomburg 1994 GER 15 01:55:18 00:18:08 00:00:56 01:02:59 00:00:23 00:32:52
14 Crisanto Grajales 1987 MEX 3 01:55:24 00:18:03 00:01:03 01:05:08 00:00:26 00:30:44
15 Russell White 1992 IRL 16 01:55:32 00:18:04 00:01:01 01:03:24 00:00:23 00:32:40
16 Adrien Briffod 1994 SUI 21 01:55:38 00:18:18 00:01:03 01:03:12 00:00:23 00:32:42
17 Gregory Barnaby 1991 ITA 33 01:55:47 00:18:12 00:01:03 01:03:17 00:00:23 00:32:52
18 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 29 01:56:01 00:18:04 00:01:01 01:03:28 00:00:25 00:33:03
19 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 32 01:56:09 00:18:25 00:00:58 01:03:11 00:00:28 00:33:07
20 Gabriel Sandör 1996 SWE 36 01:56:12 00:18:11 00:00:58 01:03:24 00:00:29 00:33:10
21 Kenji Nener 1993 ITU 44 01:56:39 00:18:00 00:00:58 01:03:35 00:00:23 00:33:43
22 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 28 01:56:44 00:18:06 00:00:56 01:03:28 00:00:27 00:33:47
23 Marten Van Riel 1992 BEL 1 01:56:46 00:17:58 00:00:58 01:03:33 00:00:22 00:33:55
24 Lukas Hollaus 1986 AUT 10 01:56:47 00:18:55 00:00:59 01:04:25 00:00:22 00:32:06
25 Ryousuke Maeda 1995 JPN 30 01:57:02 00:18:00 00:00:58 01:03:36 00:00:27 00:34:01
26 Samuel Dickinson 1997 GBR 34 01:57:12 00:18:09 00:00:57 01:03:25 00:00:23 00:34:18
27 Luciano Taccone 1989 ARG 12 01:57:23 00:18:58 00:01:00 01:04:23 00:00:25 00:32:37
28 Maximilian Schwetz 1991 GER 22 01:57:26 00:18:04 00:01:01 01:03:27 00:00:26 00:34:28
29 Lukas Pertl 1995 AUT 26 01:57:27 00:18:49 00:01:04 01:04:25 00:00:23 00:32:46
30 Liam Ward 1997 NZL 42 01:57:35 00:18:43 00:01:02 01:04:34 00:00:22 00:32:54
31 Ivan Ivanov 1989 UKR 41 01:57:48 00:18:53 00:01:01 01:04:25 00:00:25 00:33:04
32 Menno Koolhaas 1995 NED 45 01:58:09 00:18:23 00:01:05 01:04:53 00:00:26 00:33:22
33 Roy Zuaretz 1994 ISR 46 01:58:14 00:18:07 00:01:02 01:05:05 00:00:27 00:33:33
34 Noah Servais 1997 BEL 39 01:58:16 00:18:27 00:01:01 01:04:45 00:00:23 00:33:40
35 Seth Rider 1997 USA 19 01:58:18 00:18:02 00:01:00 01:03:28 00:00:24 00:35:24
36 Donald Hillebregt 1992 NED 47 01:59:47 00:18:07 00:01:04 01:05:09 00:00:29 00:34:58
37 Ran Sagiv 1997 ISR 38 01:59:48 00:18:26 00:00:59 01:04:49 00:00:29 00:35:05
38 Min Ho Heo 1990 KOR 40 02:00:08 00:18:09 00:01:02 01:05:12 00:00:27 00:35:18
39 Christopher Mintern 1994 IRL 56 02:01:48 00:18:20 00:01:03 01:04:59 00:00:24 00:37:02
40 Facundo Medard 1995 ARG 50 02:04:23 00:18:59 00:00:58 01:10:15 00:00:27 00:33:44
41 Andres Cabascango 1989 ECU 52 02:07:40 00:19:13 00:01:01 01:12:21 00:00:27 00:34:38
42 Shuo Zhang 1994 CHN 55 02:09:05 00:19:10 00:01:03 01:12:25 00:00:31 00:35:56
43 Alexandru Ion 1998 ROU 59 02:10:32 00:18:52 00:01:02 01:12:42 00:00:27 00:37:29
44 Semen Pivovarov 1997 KAZ 54 02:12:34 00:19:10 00:01:02 01:12:25 00:00:32 00:39:25
LAP Zhengshuo Shao 1997 CHN 57 LAP 00:18:48 00:01:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Shuchuan Wang 1999 CHN 61 LAP 00:20:33 00:01:04 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Shichen Lu 2000 CHN 60 LAP 00:20:42 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Guangyu Cheng 1998 CHN 58 LAP 00:20:45 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Collin Chartier 1993 USA 37 DNF 00:18:52 00:01:05 01:04:22 00:00:27 00:00:00
DNF Jan Celustka 1982 CZE 35 DNF 00:18:26 00:00:56 01:04:51 00:00:25 00:00:00
DNF Uxio Abuin Ares 1991 ESP 4 DNF 00:18:25 00:01:02 01:04:55 00:00:47 00:00:00
DNF Davide Uccellari 1991 ITA 20 DNF 00:18:12 00:01:02 01:05:02 00:00:27 00:00:00
DNF Martin Demuth 1995 AUT 51 DNF 00:18:45 00:01:10 01:10:17 00:00:27 00:00:00
DNF Juan Jose Andrade Figueroa 1993 ECU 25 DNF 00:18:03 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 2 DNF 00:18:24 00:00:56 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Delian Stateff 1994 ITA 14 DNF 00:18:25 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Barclay Izzard 1998 GBR 31 DNF 00:18:56 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate:Melody Tan Phaik Tho/MAS Head Referee: Wang Bing/CHN Competition Jury: Melody Tan Phaik Tho/MAS, Antonio Arimany/ESP Chen Xiao Ran/CHN
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 40.2 km (6 laps); Run 10 km (4 laps) 
Water temperature 23.5 C ;  Air temperature 19 C ;  No wetsuit swim
Athlete #37 Chartier/USA served a 15 seconds penalty at the race start.