Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lasse Lührs 1996 GER 10 00:56:51 00:10:07 00:00:21 00:30:08 00:00:19 00:15:56
2 Frantisek Linduska 1994 CZE 21 00:57:14 00:10:07 00:00:28 00:30:05 00:00:21 00:16:13
3 Alexandre Nobre 1994 POR 9 00:57:18 00:10:14 00:00:24 00:30:00 00:00:21 00:16:19
4 Jan Stratmann 1995 GER 23 00:57:26 00:10:11 00:00:21 00:30:05 00:00:17 00:16:32
5 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 17 00:57:38 00:10:26 00:00:20 00:29:50 00:00:18 00:16:44
6 Jan Volar 1992 CZE 28 00:57:48 00:10:16 00:00:24 00:29:59 00:00:17 00:16:52
7 Jonas Breinlinger 1994 GER 11 00:57:49 00:09:52 00:00:26 00:30:20 00:00:18 00:16:53
8 Marc Trautmann 1997 GER 15 00:57:50 00:10:08 00:00:25 00:30:04 00:00:19 00:16:54
9 Dylan Magnien 1995 FRA 22 00:57:53 00:10:16 00:00:23 00:29:58 00:00:19 00:16:57
10 Guillem Montiel Moreno 1999 ESP 5 00:58:00 00:10:15 00:00:26 00:30:00 00:00:21 00:16:58
11 Alexis Kardes 1997 FRA 38 00:58:05 00:10:23 00:00:29 00:29:54 00:00:21 00:16:58
12 Andrey Alypov 1997 RUS 25 00:58:17 00:10:14 00:00:31 00:29:55 00:00:23 00:17:14
13 Matevž Planko 1998 SLO 6 00:58:20 00:10:21 00:00:22 00:29:54 00:00:24 00:17:19
14 Thomas Jurgens 1992 BEL 18 00:58:28 00:10:12 00:00:22 00:30:05 00:00:27 00:00:00
15 Milosz Sowinski 1995 POL 16 00:58:30 00:10:24 00:00:23 00:29:55 00:00:24 00:17:24
16 Ricardo Batista 2000 POR 12 00:58:35 00:10:15 00:00:24 00:30:01 00:00:20 00:17:35
17 Arnau Montiel Moreno 1997 ESP 4 00:58:42 00:10:15 00:00:00 00:30:47 00:00:00 00:00:00
18 Martin Demuth 1995 AUT 29 00:58:43 00:10:19 00:00:21 00:30:00 00:00:23 00:17:40
19 Henry Räppo 1998 EST 27 00:58:44 00:10:22 00:00:27 00:29:53 00:00:25 00:17:37
20 Lukas Cervenka 1995 CZE 20 00:58:54 00:10:13 00:00:23 00:30:03 00:00:20 00:17:55
21 Marco Akershoek 1993 NED 7 00:58:57 00:10:13 00:00:22 00:30:01 00:00:24 00:17:57
22 Mehdi Essadiq 1986 MAR 30 00:58:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:17:55
23 Emmanuel Lejeune 1992 BEL 43 00:59:02 00:10:41 00:00:27 00:30:59 00:00:24 00:16:31
24 Lukas Gstaltner 1998 AUT 3 00:59:24 00:10:37 00:00:23 00:29:38 00:00:22 00:18:24
25 Farih Amine 1998 MAR 31 00:59:29 00:10:24 00:00:25 00:29:54 00:00:24 00:18:22
26 José Vieira 2001 POR 14 00:59:51 00:10:15 00:00:28 00:29:58 00:00:18 00:18:52
27 Youri Keulen 1998 NED 37 1:00:07 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:17:34
28 Marcel Pachteu 1995 AUT 35 1:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:17:55
29 Lukas Kollegger 1997 AUT 44 1:00:25 00:10:14 00:00:27 00:30:01 00:00:29 00:19:14
30 Kamil Damentka 1998 POL 39 1:00:40 00:10:36 00:00:31 00:31:34 00:00:20 00:17:39
31 Kevin Vabaorg 1998 EST 34 1:00:57 00:10:29 00:00:28 00:29:46 00:00:26 00:19:48
32 Gareth Jooste 1995 NAM 40 1:01:20 00:11:19 00:00:27 00:30:56 00:00:23 00:18:15
33 Tomas Plojhar 1998 CZE 2 1:01:39 00:11:24 00:00:25 00:30:53 00:00:24 00:18:33
34 Andrey Moiseenko 1994 RUS 24 1:02:11 00:10:43 00:00:29 00:31:27 00:00:20 00:19:12
35 Jakub Powada 1993 CZE 19 1:02:12 00:10:30 00:00:25 00:29:49 00:00:29 00:20:59
36 Mohamed Aziz Ben Ferjani 1995 TUN 36 1:02:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:19:12
37 Jiri Kalus 1993 CZE 26 1:02:39 00:10:21 00:00:28 00:34:11 00:00:19 00:17:20
38 Cristian Virgil Tranulea 2000 ROU 41 1:03:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:20:22
39 Nikita Kalinin 1998 RUS 42 1:04:35 00:11:10 00:00:31 00:30:59 00:00:27 00:21:28
40 Anwer Elmabrouk Ali Dakam 1985 LBA 47 1:04:47 00:16:11 00:00:23 00:28:40 00:00:28 00:19:05
DNF Antonio Hernaert 1996 BEL 1 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Badr Siwane 1994 MAR 32 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Reief Fresyen/RSA. Head Referee: Mahdi Mnif/TUN.. Competition Jury: Retief Freysen/RSA, Lotfi Labaied/TUN, Ahmed Allouch/TUN.
Water Temperature 18ºC. Air temperature 22ºC. Wetsuits allowed.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20.74 km (5 laps), Run 4.8 km (2 laps)
Swim and Run splits were not registered.