Results: 2018 Zilina ETU Triathlon Junior European Cup | Junior Women
Water dam Zilina, Slovakia • 19 Aug, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bianca Seregni 2000 ITA 22 01:01:31 00:09:41 00:00:31 00:32:23 00:00:38 00:18:16
2 Costanza Arpinelli 2000 ITA 19 01:01:46 00:10:54 00:00:32 00:31:56 00:00:34 00:17:48
3 Kristina Jesenska 2000 SVK 4 01:01:58 00:10:22 00:00:30 00:31:35 00:00:30 00:18:59
4 Heidi Juránková 2002 CZE 21 01:02:18 00:11:08 00:00:29 00:31:47 00:00:35 00:18:17
5 Tereza Svobodova 2000 CZE 12 01:02:19 00:11:04 00:00:31 00:31:53 00:00:42 00:18:07
6 Augusta Grønberg Christensen 2000 DEN 18 01:02:26 00:10:06 00:00:29 00:31:57 00:00:33 00:19:19
7 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 11 01:02:26 00:10:26 00:00:29 00:31:34 00:00:37 00:19:19
8 Quinty Schoens 1999 NED 1 01:02:36 00:10:26 00:00:30 00:31:33 00:00:31 00:19:34
9 Katharina Erber 2001 AUT 23 01:02:51 00:10:15 00:00:28 00:31:47 00:00:33 00:19:45
10 Marta Sikora 2000 POL 40 01:02:52 00:10:13 00:00:36 00:31:42 00:00:35 00:19:44
11 Carlotta Bonacina 1999 ITA 33 01:03:10 00:10:12 00:00:31 00:31:44 00:00:36 00:20:05
12 Anastacia Damm 2001 DEN 14 01:03:22 00:10:49 00:00:30 00:32:10 00:00:35 00:19:16
13 Sára Molnár 1999 HUN 17 01:03:32 00:10:58 00:00:35 00:31:50 00:00:38 00:19:29
14 Asia Mercatelli 2000 ITA 29 01:03:41 00:10:15 00:00:32 00:31:45 00:00:35 00:20:31
15 Lisa Hufnagl 2002 AUT 43 01:03:45 00:10:20 00:00:32 00:31:40 00:00:35 00:20:37
16 Kinga Bóna 2002 HUN 8 01:03:49 00:11:01 00:00:33 00:31:54 00:00:39 00:19:42
17 Tünde Bukovszki 2000 HUN 7 01:03:54 00:10:12 00:00:37 00:31:45 00:00:36 00:20:43
18 Pia Totschnig 2000 AUT 5 01:03:59 00:10:44 00:00:29 00:32:09 00:00:34 00:20:01
19 Klaudia Petters 1999 POL 35 01:04:03 00:10:57 00:00:34 00:31:59 00:00:35 00:19:55
20 Magdalena Sudak 2000 POL 3 01:04:13 00:10:22 00:00:28 00:31:40 00:00:36 00:21:05
21 Dominika Peszleg 2002 HUN 28 01:04:17 00:10:45 00:00:32 00:32:14 00:00:35 00:20:10
22 Nora Jencusova 2002 SVK 37 01:04:20 00:11:04 00:00:30 00:31:45 00:00:34 00:20:24
23 Chiara Magrini 1999 ITA 42 01:04:39 00:09:45 00:00:31 00:32:18 00:00:39 00:21:24
24 Evelina Bogomolova 2000 RUS 26 01:04:46 00:10:47 00:00:31 00:32:13 00:00:38 00:20:36
25 Sophie Schumann 2000 GER 10 01:04:56 00:10:28 00:00:29 00:32:26 00:00:36 00:20:56
26 Zuzana Michalickova 2002 SVK 15 01:05:06 00:10:34 00:00:31 00:32:24 00:00:37 00:20:59
27 Katja Hočevar 1999 SLO 39 01:05:24 00:11:02 00:00:33 00:31:51 00:00:37 00:21:20
28 Maja Buzycka 2000 POL 41 01:05:32 00:10:57 00:00:35 00:31:55 00:00:38 00:21:26
29 Ophir Cheshin 1999 ISR 20 01:05:33 00:11:00 00:00:33 00:31:55 00:00:38 00:21:24
30 Viktoria Scherz 2000 AUT 6 01:05:41 00:11:02 00:00:32 00:31:51 00:00:39 00:21:36
31 Lucie Kucerova 2001 CZE 25 01:05:41 00:10:54 00:00:32 00:31:54 00:00:39 00:21:39
32 Katja Hufnagl 2000 AUT 32 01:05:42 00:10:51 00:00:33 00:32:05 00:00:38 00:21:33
33 Anna Piskacek 2001 AUT 38 01:05:50 00:10:18 00:00:31 00:31:44 00:00:35 00:22:40
34 Margareta Bicanova 2001 SVK 34 01:05:57 00:10:40 00:00:34 00:32:12 00:00:36 00:21:53
35 Katharina Loidl 1999 AUT 9 01:06:46 00:11:09 00:00:27 00:31:47 00:00:41 00:22:40
36 Shahar Lehman 2001 ISR 24 01:08:09 00:10:37 00:00:32 00:32:19 00:00:41 00:23:58
37 Magdalena Scherz 2001 AUT 31 01:09:48 00:12:25 00:00:31 00:36:05 00:00:34 00:20:11
38 Alja Marič 1999 SLO 47 01:10:55 00:11:31 00:00:33 00:36:10 00:00:38 00:22:01
39 Sanne Kaindl 2000 AUT 27 01:12:46 00:11:35 00:00:32 00:36:06 00:00:36 00:23:55
40 Lydia Drahovska 1999 SVK 36 01:13:51 00:10:46 00:00:31 00:37:08 00:00:40 00:24:44
41 Ema Podhorna 2002 SVK 44 01:15:47 00:10:51 00:00:38 00:38:31 00:00:41 00:25:05
DNF Noga Gottlieb 2000 ISR 16 DNF 00:10:55 00:00:31 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Karolina Helga Horváth 2002 HUN 45 DNF 00:10:30 00:00:30 00:38:37 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Petr Muzicek/CZE, Head Referee: Radana Novakova/CZE. Competition Jury; Petr Muzicek/CZE, Herwig Grabner/AUT, Jozef Jurasek/SVK
Distances; Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 22.7ºC Wetsuits not allowed.