Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Gaël Le Bellec 1988 FRA 9 06:07:50 00:33:00 00:00:40 03:45:20 00:00:54 01:47:53
2 Yannick Cadalen 1988 FRA 10 06:10:29 00:32:14 00:00:42 03:45:55 00:00:59 01:50:37
3 Felix Köhler 1984 GER 6 06:12:42 00:31:36 00:00:48 03:46:34 00:01:01 01:52:42
4 Maxim Kuzmin 1988 RUS 5 06:16:12 00:32:14 00:00:44 03:48:01 00:01:07 01:54:04
5 Denis Sketako 1988 SLO 17 06:23:06 00:33:28 00:00:47 03:51:52 00:01:09 01:55:48
6 Albert Harrison 1988 USA 27 06:25:52 00:33:57 00:01:08 03:51:21 00:01:44 01:57:39
7 Allister Caird 1987 AUS 25 06:26:38 00:32:50 00:00:46 03:52:51 00:01:34 01:58:35
8 Jens-Michael Gossauer 1993 SUI 24 06:27:51 00:32:15 00:00:42 03:57:31 00:00:58 01:56:23
9 Jarmo Rissanen 1979 FIN 12 06:30:22 00:34:48 00:00:42 03:49:36 00:01:12 02:04:02
10 Andreas Kälin 1991 SUI 19 06:33:59 00:33:17 00:00:41 04:00:42 00:01:09 01:58:08
11 Marc Widmer 1980 SUI 7 06:37:48 00:34:13 00:00:44 03:51:28 00:01:18 02:10:03
12 Ramon Krebs 1983 SUI 26 06:40:34 00:34:31 00:00:50 03:51:25 00:01:55 02:11:51
13 Roberto Delorenzi 1997 SUI 29 06:43:29 00:33:16 00:00:55 04:05:56 00:01:40 02:01:40
14 Rubén Andrés García 1979 ESP 22 06:44:32 00:33:50 00:00:47 04:07:55 00:01:23 02:00:35
15 Kasper Laumann Hartlev 1991 DEN 8 06:52:19 00:33:16 00:00:40 04:14:35 00:01:17 02:02:30
16 Søren Bystrup 1984 DEN 1 06:54:51 00:32:15 00:00:39 03:59:16 00:01:29 02:21:11
17 Thomas Bruins 1989 NED 2 07:06:09 00:33:26 00:00:44 04:29:45 00:01:29 02:00:43
18 Matt Baker 1990 AUS 20 07:53:11 00:38:50 00:00:48 05:00:07 00:02:14 02:11:11
DNF Fabian Zehnder 1987 SUI 4 DNF 00:31:37 00:00:37 03:55:57 00:01:42 00:00:00
DNF Ronnie Schildknecht 1979 SUI 28 DNF 00:32:15 00:00:40 03:48:01 00:01:30 00:00:00
DNF Michele Paonne 1987 LIE 14 DNF 00:33:00 00:00:45 03:47:27 00:01:15 00:00:00
DNF Peter Lohrmann 1983 USA 21 DNF 00:40:05 00:01:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rui Narigueta 1976 POR 16 DNF 00:36:01 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Julian Lings 1985 GBR 18 DNF 00:33:19 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Seppe Odeyn 1987 BEL 3 DNF 00:34:48 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rolf Wermelinger 1979 SUI 11 DNF 00:34:13 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Dirk Bogaert/BEL. Head Referee: Sarah Taylor/GBR. Competition Jury: Dirk Bogaert/BEL, Ahmed Nasser/EGY, Christof Mauch/SUI.
Distances: Run 9.6km (2 laps), Bike 142.5km (3 laps), Run 29.7km (3 laps).
Air temperature: 13.3⁰C.
Athlete #29 Delorenzi/SUI served a 60 seconds penalty during the 2nd run segment.