Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Romaric Forques 1999 ESP 1 00:53:10 00:08:58 00:00:56 00:27:26 00:00:14 00:15:38
2 Luka Grgorinic 1999 CRO 3 00:54:15 00:08:54 00:00:57 00:27:30 00:00:16 00:16:39
3 Scott Steenberg 2000 DEN 34 00:54:19 00:09:00 00:00:58 00:27:25 00:00:17 00:16:41
4 Frederik Holm Wester 2000 DEN 35 00:54:32 00:09:30 00:00:55 00:27:10 00:00:15 00:16:44
5 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 9 00:54:43 00:09:07 00:00:55 00:27:22 00:00:18 00:17:03
6 Peter Luftensteiner 1999 AUT 7 00:55:03 00:09:29 00:01:00 00:27:04 00:00:17 00:17:15
7 Žiga Hutter 2000 SLO 4 00:55:13 00:08:51 00:01:02 00:27:29 00:00:15 00:17:38
8 Oleksiy Astafyev 1999 UKR 5 00:55:19 00:08:51 00:01:02 00:27:31 00:00:21 00:17:37
9 Albert Frydensberg 2001 DEN 36 00:55:45 00:09:40 00:01:02 00:26:59 00:00:19 00:17:48
10 Matic Močnik 2001 SLO 33 00:56:36 00:08:56 00:01:02 00:27:46 00:00:17 00:18:38
11 Valentin Marievskiy 2000 UKR 2 00:56:42 00:09:43 00:00:58 00:29:27 00:00:16 00:16:20
12 Anton Mykytiuk 1999 UKR 25 00:56:48 00:10:00 00:01:03 00:28:44 00:00:19 00:16:43
13 Miquel Riusech 1999 ESP 22 00:57:06 00:10:04 00:01:09 00:28:46 00:00:18 00:16:52
14 Stefan Troanca 2000 ROU 6 00:57:57 00:09:31 00:01:11 00:29:29 00:00:17 00:17:31
15 Andrei Sergiu Chis 1999 ROU 8 00:58:04 00:09:46 00:01:00 00:29:21 00:00:17 00:17:41
16 Borislav Palashev 2002 BUL 21 00:58:08 00:10:08 00:01:01 00:28:54 00:00:15 00:17:51
17 Rafel Adrover Caldentey 2001 ESP 31 00:58:25 00:10:17 00:01:02 00:28:41 00:00:18 00:18:08
18 Catalin Romas 2000 ROU 12 00:58:27 00:10:01 00:01:01 00:28:52 00:00:16 00:18:20
19 Muhammet Bertuğ Polatci 1999 TUR 10 00:58:37 00:10:15 00:00:58 00:28:56 00:00:18 00:18:11
20 Cristian Virgil Tranulea 2000 ROU 11 00:58:38 00:09:11 00:01:02 00:27:32 00:00:16 00:20:39
21 Jakob Medved 2002 SLO 32 00:59:03 00:10:21 00:01:00 00:28:51 00:00:19 00:18:34
22 Muzaffer Gur 2002 TUR 19 00:59:12 00:09:59 00:01:03 00:29:07 00:00:17 00:18:48
23 David Videnšek 2001 SLO 17 00:59:40 00:09:03 00:01:00 00:29:12 00:00:16 00:20:11
24 Lazar Dedic 2000 SRB 15 01:00:00 00:10:02 00:01:02 00:29:01 00:00:19 00:19:38
25 Nikola Medan 2000 SRB 18 01:00:53 00:09:43 00:01:10 00:29:09 00:00:16 00:20:38
26 Nande Gašparič 2002 SLO 30 01:01:20 00:10:15 00:00:56 00:29:00 00:00:18 00:20:53
27 Ivan Tretiak 2002 UKR 20 01:01:48 00:10:04 00:01:03 00:31:26 00:00:19 00:18:57
28 Kristiyan Velikov 2001 BUL 26 01:04:23 00:11:16 00:01:04 00:32:07 00:00:24 00:19:34
29 Jan Perc 2001 SLO 28 01:04:47 00:09:59 00:01:05 00:32:43 00:00:17 00:20:44
30 Stanislav Vanev 1999 BUL 14 01:05:52 00:10:17 00:01:08 00:34:37 00:00:16 00:19:35
31 Vid Herodež 2002 SLO 24 01:07:27 00:09:08 00:01:09 00:33:35 00:00:21 00:23:15
32 Botond Zoldi 2000 ROU 16 01:10:59 00:12:26 00:01:05 00:33:18 00:00:20 00:23:51
DNF Gabriel Boca 2002 ROU 23 DNF 00:10:25 00:01:08 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Paul Groves/IRL.
Head Referee: Thomas Klingler/SUI.
Competition Jury: Paul Groves/IRL, Chris Kitchen/IRL, Peter Klosz/ROU.
Distances: Swim 750 m (2 laps); Bike 20 km (5 laps) Run 5 km (2 laps).
Water Temperature: 26.2ºC. Air temperature 22ºC. Wetsuits not allowed.
Athletes #22 Riusech/ESP served a 10 seconds penalty in T1.
Athletes #35 Holm Wester/DEN and #6 Troanca/ROU served a 10 seconds penalty during the run segment.