Results: 2018 Kitzbühel ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 1 Junior Men
Kitzbuhel, Austria • 16 Jun, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alessio Crociani 2001 ITA 3 00:36:16 00:06:04 00:00:42 00:18:16 00:00:24 00:10:48
2 Zsombor Dévay 2000 HUN 27 00:36:17 00:06:23 00:00:49 00:17:54 00:00:27 00:10:42
3 Guy Evans-Haggerty 1999 GBR 12 00:36:18 00:06:25 00:00:43 00:18:01 00:00:23 00:10:44
4 Radim Grebík 2001 CZE 20 00:36:21 00:06:30 00:00:41 00:17:57 00:00:23 00:10:48
5 Jan Bader 2002 AUT 25 00:36:28 00:06:26 00:00:48 00:17:55 00:00:21 00:10:56
6 Paul Weindl 1999 GER 14 00:36:28 00:06:14 00:00:45 00:18:10 00:00:21 00:10:57
7 Riccardo Brighi 2000 ITA 28 00:36:29 00:06:45 00:00:52 00:17:48 00:00:25 00:10:39
8 Yoav Avigdor 1999 ISR 1 00:36:31 00:06:39 00:00:40 00:18:04 00:00:23 00:10:42
9 Arne Leiss 2001 GER 21 00:36:33 00:06:15 00:00:43 00:18:11 00:00:23 00:10:59
10 Joey Van 'T Verlaat 1999 NED 4 00:36:37 00:06:58 00:00:43 00:17:39 00:00:22 00:10:53
11 Jan Škrjanc 2001 SLO 2 00:36:56 00:06:36 00:00:40 00:17:52 00:00:22 00:11:24
12 Filippo Cattabriga 2001 ITA 23 00:37:03 00:06:51 00:00:40 00:17:53 00:00:23 00:11:13
13 Luca Bruni 2001 ITA 16 00:37:15 00:06:32 00:00:40 00:18:13 00:00:26 00:11:22
14 Manuel Dal Ben 2000 SUI 24 00:37:21 00:06:36 00:00:42 00:18:06 00:00:22 00:11:34
15 Luca Luberti 2002 SUI 18 00:37:23 00:06:40 00:00:49 00:17:56 00:00:24 00:11:33
16 Peter Luftensteiner 1999 AUT 19 00:37:29 00:06:45 00:00:44 00:17:52 00:00:23 00:11:43
17 Tomas Kriz 2000 CZE 11 00:37:31 00:06:46 00:00:43 00:17:54 00:00:23 00:11:42
18 Ruben Slot 2000 NED 17 00:37:41 00:06:54 00:00:46 00:17:44 00:00:24 00:11:51
19 Asher Biggs 1999 RSA 6 00:37:47 00:06:52 00:00:47 00:17:44 00:00:29 00:11:53
20 Freddie Staal 2000 SUI 29 00:38:04 00:06:39 00:00:47 00:17:58 00:00:23 00:12:14
21 Jakob Fink 2000 AUT 10 00:38:39 00:06:29 00:00:41 00:18:00 00:00:24 00:13:03
22 Domen Obreza 1999 SLO 7 00:38:39 00:06:35 00:00:39 00:18:09 00:00:23 00:12:51
23 Logan Currie 2001 NZL 5 00:39:16 00:06:59 00:00:48 00:18:16 00:00:23 00:12:48
24 Pierre Moraz 1999 SUI 8 00:39:21 00:06:38 00:00:40 00:18:04 00:00:24 00:13:32
25 Ábel Sinkó-Uribe 2001 HUN 22 00:39:22 00:06:21 00:00:45 00:19:28 00:00:28 00:12:18
26 Döme Hornyák 2001 HUN 15 00:39:30 00:06:17 00:00:48 00:19:30 00:00:27 00:12:26
27 Jindrich Strihavka 2000 CZE 26 00:40:36 00:06:53 00:00:49 00:20:25 00:00:29 00:11:59
28 Adam Ulbricht 2002 SVK 9 00:41:40 00:06:49 00:00:44 00:20:31 00:00:25 00:13:08
29 Michal Matula 2000 CZE 31 00:44:54 00:07:00 00:00:57 00:22:02 00:00:26 00:14:27
Program notes:

Technical Delegate: Györgyi Bodnár/HUN. Head Referee: Bela Varga/HUN and Alpár Nagy/HUN.
Competition Jury: Györgyi Bodnár/HUN, Denis Jaeger/FRA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 12 km (4 laps), Run 3.33 km (1.5 lap)
Water Temperature: 21.7ºC Air Temperature 21.4ºC. Wetsuits not allowed.