Results: 2018 Kitzbühel ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 2 Junior Men
Kitzbuhel, Austria • 16 Jun, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ben De La Porte 1999 RSA 41 00:36:32 00:06:25 00:00:43 00:17:54 00:00:23 00:11:06
2 Chris Ziehmer 2000 GER 46 00:36:32 00:06:22 00:00:43 00:17:58 00:00:24 00:11:04
3 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 54 00:36:35 00:06:26 00:00:45 00:17:44 00:00:23 00:11:16
4 Andreas Nørgaard 1999 DEN 43 00:36:38 00:06:42 00:00:41 00:17:38 00:00:24 00:11:11
5 Gergely Kiss 2001 HUN 47 00:36:40 00:06:11 00:00:42 00:18:10 00:00:21 00:11:13
6 Victor Goené 1999 NED 60 00:36:43 00:06:44 00:00:46 00:17:33 00:00:30 00:11:08
7 Giacomo Merlo 2001 ITA 48 00:36:46 00:06:21 00:00:45 00:17:55 00:00:24 00:11:19
8 Andrew Rolland 2001 GBR 45 00:36:49 00:06:44 00:00:44 00:17:39 00:00:25 00:11:14
9 Maurice Ehinlanwo 2000 GER 57 00:36:55 00:06:14 00:00:46 00:18:02 00:00:21 00:11:30
10 Filip Michalek 2001 CZE 69 00:37:00 00:06:21 00:00:48 00:17:56 00:00:23 00:11:31
11 Ludovic Séchaud 2000 SUI 52 00:37:08 00:06:27 00:00:43 00:17:51 00:00:23 00:11:43
12 Rene Hilber 1999 AUT 63 00:37:21 00:06:45 00:00:42 00:17:34 00:00:25 00:11:53
13 Lars Van Der Knaap 1999 NED 49 00:37:37 00:06:38 00:00:46 00:17:41 00:00:25 00:12:04
14 Ben Fäh 2002 SUI 67 00:37:46 00:06:25 00:00:44 00:17:53 00:00:23 00:12:19
15 Cameron Main 1999 GBR 42 00:37:46 00:06:25 00:00:42 00:18:38 00:00:24 00:11:36
16 Patrik Szentpétery 2002 HUN 58 00:38:05 00:06:41 00:00:47 00:18:56 00:00:30 00:11:11
17 Alessandro De Angelis 2001 ITA 59 00:38:26 00:06:46 00:00:45 00:18:53 00:00:27 00:11:33
18 Boris Pierre 2000 FRA 44 00:38:41 00:06:45 00:00:51 00:18:47 00:00:23 00:11:53
19 Jakub Hrdlička 2002 CZE 64 00:38:46 00:06:22 00:00:47 00:17:54 00:00:27 00:13:15
20 Nico Hegmann 2002 SUI 61 00:38:49 00:06:38 00:00:50 00:18:58 00:00:25 00:11:57
21 Giacomo Guerra 2000 ITA 66 00:39:31 00:07:13 00:00:49 00:19:28 00:00:24 00:11:36
22 Oliver Janny 2000 AUT 68 00:39:42 00:06:42 00:00:44 00:19:20 00:00:26 00:12:28
23 Oliver Dodok 2000 SVK 53 00:39:53 00:06:19 00:00:57 00:19:10 00:00:25 00:13:00
24 Matej Burian 2000 CZE 56 00:39:57 00:06:21 00:00:46 00:19:17 00:00:25 00:13:06
25 Pavol Zacik 1999 SVK 62 00:40:16 00:07:24 00:00:47 00:19:35 00:00:21 00:12:05
26 Nande Gašparič 2002 SLO 50 00:41:07 00:07:28 00:00:46 00:19:33 00:00:25 00:12:53
27 Máté Vajvoda 2001 HUN 65 00:41:11 00:06:45 00:00:44 00:20:10 00:00:26 00:13:03
28 Samuel Feuersinger 2001 AUT 70 00:41:29 00:06:48 00:00:45 00:20:04 00:00:25 00:13:24
29 Nikola Medan 2000 SRB 51 00:43:57 00:07:01 00:00:49 00:22:04 00:00:25 00:13:36
DSQ Ivan Vuletić 2002 CRO 55 DSQ 00:07:30 00:00:44 00:19:46 00:00:27 00:12:21
Program notes:

Technical Delegate: Györgyi Bodnár/HUN. Head Referee: Bela Varga/HUN and Alpár Nagy/HUN.
Competition Jury: Györgyi Bodnár/HUN, Denis Jaeger/FRA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 12 km (4 laps), Run 3.33 km (1.5 lap)
Water Temperature: 21.7ºC Air Temperature 21.4ºC. Wetsuits not allowed.