Results: 2018 Kitzbühel ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 3 Junior Men
Kitzbuhel, Austria • 16 Jun, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daniel Dixon 2002 GBR 85 00:36:22 00:06:19 00:00:44 00:18:12 00:00:21 00:10:44
2 Maxime Fluri 1999 SUI 78 00:36:32 00:06:24 00:00:42 00:18:08 00:00:21 00:10:55
3 Tomas Zikmund 1999 CZE 83 00:36:40 00:06:18 00:00:47 00:18:08 00:00:28 00:10:57
4 Davide Ingrilli 2000 ITA 72 00:36:43 00:06:24 00:00:41 00:18:10 00:00:23 00:11:04
5 Jamie Riddle 2000 RSA 71 00:36:43 00:06:22 00:00:42 00:18:10 00:00:22 00:11:06
6 Matteo Nonino 2001 ITA 75 00:36:44 00:06:23 00:00:45 00:18:07 00:00:21 00:11:06
7 Baptiste Passemard 2001 FRA 84 00:36:45 00:06:23 00:00:43 00:18:08 00:00:23 00:11:07
8 Loïc Triponez 2001 SUI 90 00:36:57 00:06:24 00:00:43 00:18:07 00:00:24 00:11:17
9 Nick Ziegler 2000 GER 73 00:36:59 00:06:25 00:00:41 00:18:10 00:00:21 00:11:20
10 Aurél Sinkó-Uribe 1999 HUN 94 00:37:06 00:06:23 00:00:45 00:18:08 00:00:24 00:11:25
11 Botond Józsa 2000 HUN 99 00:37:22 00:06:41 00:00:43 00:18:33 00:00:24 00:10:59
12 Raphael Arnold 2000 SUI 96 00:37:25 00:06:30 00:00:42 00:18:03 00:00:23 00:11:45
13 Jan Trutna 1999 CZE 93 00:37:42 00:06:36 00:00:43 00:18:35 00:00:24 00:11:22
14 Gergő Dobi 2002 HUN 74 00:37:54 00:06:32 00:00:39 00:18:44 00:00:27 00:11:30
15 Fynn Mengele 2001 GER 86 00:37:58 00:06:45 00:00:42 00:18:30 00:00:23 00:11:36
16 Francesco Gazzina 2002 ITA 88 00:38:01 00:06:32 00:00:45 00:18:40 00:00:29 00:11:33
17 Niek Heldoorn 1999 NED 76 00:38:03 00:06:38 00:00:49 00:18:26 00:00:20 00:11:47
18 Malik Joye 2000 SUI 100 00:38:24 00:06:28 00:00:38 00:18:11 00:00:21 00:12:44
19 Kilian Höllmüller 1999 AUT 92 00:38:43 00:06:44 00:00:46 00:18:25 00:00:23 00:12:22
20 Lukáš Juránek 2002 CZE 98 00:38:59 00:06:42 00:00:44 00:18:31 00:00:23 00:12:37
21 Daniele Chiarelli 2001 ITA 95 00:39:17 00:06:51 00:00:46 00:19:30 00:00:23 00:11:46
22 Péter Molnár 2002 HUN 87 00:39:19 00:06:23 00:00:43 00:18:09 00:00:25 00:13:37
23 Christoph Pölzgutter 2000 AUT 80 00:39:59 00:06:52 00:00:47 00:19:27 00:00:23 00:12:28
24 Daniel Hettych 2000 SVK 79 00:40:08 00:06:46 00:00:48 00:19:33 00:00:22 00:12:36
25 Davy Heijsteeg 1999 NED 89 00:40:20 00:06:58 00:00:47 00:19:40 00:00:22 00:12:30
26 Markus Gstaltner 2001 AUT 97 00:40:26 00:06:48 00:00:50 00:19:30 00:00:23 00:12:54
27 Jakob Medved 2002 SLO 77 00:40:58 00:07:11 00:00:44 00:20:11 00:00:24 00:12:27
28 Borislav Palashev 2002 BUL 81 00:40:59 00:07:16 00:00:47 00:20:16 00:00:24 00:12:14
29 Peter Zacik 1999 SVK 91 00:41:34 00:07:08 00:00:45 00:20:27 00:00:24 00:12:48
30 Luka Penić 2001 CRO 82 00:42:51 00:06:54 00:00:46 00:20:40 00:00:24 00:14:06
Program notes:

Technical Delegate: Györgyi Bodnár/HUN. Head Referee: Bela Varga/HUN and Alpár Nagy/HUN.
Competition Jury: Györgyi Bodnár/HUN, Denis Jaeger/FRA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 12 km (4 laps), Run 3.33 km (1.5 lap)
Water Temperature: 21.7ºC Air Temperature 21.4ºC. Wetsuits not allowed.