Results: 2018 Kitzbühel ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 1 Junior Women
Kitzbuhel, Austria • 16 Jun, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Beatrice Mallozzi 2000 ITA 4 00:40:16 00:07:08 00:00:44 00:19:43 00:00:25 00:12:15
2 Costanza Arpinelli 2000 ITA 17 00:40:20 00:07:19 00:00:46 00:19:31 00:00:32 00:12:11
3 Chiara Lobba 2001 ITA 26 00:40:22 00:07:14 00:00:46 00:19:34 00:00:25 00:12:20
4 Rachele Botti 2000 SUI 27 00:40:52 00:07:19 00:00:46 00:19:31 00:00:25 00:12:49
5 Elia Betschen 1999 SUI 19 00:40:54 00:07:22 00:00:45 00:19:30 00:00:25 00:12:50
6 Quinty Schoens 1999 NED 1 00:40:58 00:07:10 00:00:50 00:19:33 00:00:24 00:12:59
7 Fanny Nussberger 2002 SUI 30 00:41:04 00:06:56 00:00:50 00:19:49 00:00:24 00:13:04
8 Annika Koch 1999 GER 15 00:41:10 00:07:23 00:00:47 00:19:25 00:00:22 00:13:10
9 Joyce Caro 1999 NED 5 00:41:12 00:07:14 00:00:50 00:19:32 00:00:27 00:13:08
10 Zuzana Michalickova 2002 SVK 20 00:41:17 00:07:07 00:00:52 00:19:38 00:00:24 00:13:13
11 Kristin Abegg 2002 SUI 7 00:41:33 00:07:08 00:00:47 00:19:39 00:00:23 00:13:34
12 Nikolett Ferenczi 2001 HUN 25 00:41:36 00:07:17 00:00:48 00:20:47 00:00:28 00:12:15
13 Ellie Hoitink 2000 AUS 2 00:41:42 00:07:12 00:00:45 00:19:38 00:00:25 00:13:40
14 Bree Thistlethwait 2000 AUS 9 00:41:44 00:07:07 00:00:49 00:19:39 00:00:27 00:13:39
15 Katja Hufnagl 2000 AUT 28 00:42:06 00:07:07 00:00:51 00:19:41 00:00:26 00:14:00
16 Katharina Nowak 2002 AUT 31 00:42:15 00:07:25 00:00:48 00:20:39 00:00:26 00:12:56
17 Romy Spoelder 2001 NED 18 00:42:48 00:07:36 00:00:48 00:20:26 00:00:24 00:13:31
18 Margareta Bicanova 2001 SVK 8 00:42:55 00:07:10 00:00:53 00:20:52 00:00:27 00:13:32
19 Gizelde Strauss 1999 RSA 3 00:42:56 00:07:16 00:00:47 00:20:51 00:00:27 00:13:34
20 Bernadett Józsa 2002 HUN 29 00:43:00 00:07:16 00:00:46 00:20:53 00:00:27 00:13:35
21 Katharina Erber 2001 AUT 10 00:43:19 00:07:15 00:00:45 00:20:55 00:00:26 00:13:57
22 Heidi Juránková 2002 CZE 11 00:43:23 00:07:32 00:00:51 00:21:26 00:00:29 00:13:03
23 Zara Baković 2001 CRO 12 00:43:23 00:06:56 00:00:50 00:21:08 00:00:25 00:14:02
24 Til Ocvirk 2002 CRO 22 00:43:59 00:07:16 00:00:50 00:20:45 00:00:27 00:14:39
25 Marilena Swidrak 1999 AUT 34 00:44:10 00:07:27 00:00:49 00:20:38 00:00:27 00:14:46
26 Dominika Peszleg 2002 HUN 32 00:44:25 00:07:21 00:00:49 00:22:49 00:00:24 00:13:00
27 Kinga Bóna 2002 HUN 16 00:45:36 00:07:27 00:00:45 00:23:54 00:00:28 00:12:59
28 Anna Hochleitner 2001 AUT 21 00:46:17 00:07:08 00:00:57 00:22:38 00:00:25 00:15:08
29 Andrea López Ramentol 2001 ESP 14 00:46:32 00:07:33 00:00:47 00:23:30 00:00:27 00:14:13
30 Lana Pluško 2000 SLO 6 00:46:55 00:08:02 00:00:57 00:23:06 00:00:25 00:14:22
DNF Šárka Půstová 2002 CZE 23 DNF 00:07:36 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Györgyi Bodnár/HUN. Head Referee: Bela Varga/HUN and Alpár Nagy/HUN.
Competition Jury: Györgyi Bodnár/HUN, Denis Jaeger/FRA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 12 km (4 laps), Run 3.33 km (1.5 lap)
Water Temperature: 21.8ºC Air Temperature 15.7ºC. Wetsuits not allowed.