Results: 2018 Kitzbühel ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 2 Junior Women
Kitzbuhel, Austria • 16 Jun, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Kristina Jesenska 2000 SVK 55 00:40:03 00:06:45 00:00:49 00:19:30 00:00:29 00:12:28
2 Tjasa Vrtacic 2000 SLO 41 00:40:06 00:06:47 00:00:47 00:19:29 00:00:24 00:12:37
3 Anja Weber 2001 SUI 69 00:40:14 00:06:36 00:00:45 00:19:42 00:00:24 00:12:46
4 Alzbeta Hruskova 2000 CZE 47 00:40:15 00:06:52 00:00:44 00:19:28 00:00:24 00:12:45
5 Nora Gmür 2001 SUI 66 00:40:17 00:06:48 00:00:47 00:19:28 00:00:24 00:12:49
6 Magdalena Früh 2000 AUT 56 00:40:19 00:07:16 00:00:44 00:19:42 00:00:24 00:12:11
7 Lisa Hufnagl 2002 AUT 63 00:40:25 00:06:49 00:00:47 00:19:26 00:00:24 00:12:56
8 Katharina Möller 2001 GER 49 00:40:25 00:07:16 00:00:47 00:19:40 00:00:27 00:12:14
9 Rebecca Beti 2002 SUI 54 00:40:27 00:07:26 00:00:44 00:19:31 00:00:22 00:12:20
10 Sophia Green 2000 GBR 48 00:40:39 00:06:45 00:00:48 00:19:29 00:00:26 00:13:08
11 Carlotta Missaglia 1999 ITA 43 00:40:41 00:07:15 00:00:44 00:19:42 00:00:25 00:12:33
12 Lena Baumgartner 2001 AUT 45 00:40:41 00:07:16 00:00:46 00:19:42 00:00:27 00:12:28
13 Jule Sauer 2001 GER 58 00:40:47 00:07:05 00:00:49 00:19:47 00:00:26 00:12:39
14 Angelica Prestia 2002 ITA 60 00:40:48 00:07:04 00:00:48 00:19:53 00:00:24 00:12:37
15 Leana Bissig 1999 SUI 62 00:40:56 00:07:20 00:00:50 00:19:36 00:00:27 00:12:42
16 Pia Totschnig 2000 AUT 72 00:41:15 00:07:23 00:00:45 00:19:33 00:00:21 00:13:12
17 Silke De Wolde 2001 NED 52 00:41:33 00:07:18 00:00:47 00:19:37 00:00:27 00:13:22
18 Samantha Whitting 2000 AUS 42 00:41:49 00:07:04 00:00:47 00:19:51 00:00:24 00:13:40
19 Tereza Svobodova 2000 CZE 64 00:42:00 00:07:29 00:00:51 00:20:54 00:00:32 00:12:12
20 Katja Hočevar 1999 SLO 53 00:42:32 00:07:11 00:00:47 00:19:46 00:00:24 00:14:22
21 Virginia Cicchetti 2002 ITA 51 00:42:43 00:07:28 00:00:52 00:20:52 00:00:23 00:13:06
22 Anna Tóth 2001 HUN 68 00:42:49 00:06:46 00:00:51 00:20:44 00:00:24 00:14:03
23 Matilda Offord 1999 AUS 44 00:42:54 00:07:19 00:00:45 00:21:12 00:00:23 00:13:13
24 Anna Kovács 2002 HUN 65 00:43:06 00:07:28 00:00:46 00:20:59 00:00:27 00:13:25
25 Lucie Kucerova 2001 CZE 57 00:43:17 00:07:29 00:00:48 00:20:54 00:00:25 00:13:40
26 Katharina Loidl 1999 AUT 67 00:43:19 00:07:34 00:00:50 00:20:48 00:00:24 00:13:41
27 Anna Piskacek 2001 AUT 70 00:43:29 00:07:05 00:00:47 00:19:51 00:00:26 00:15:17
28 Magdalena Scherz 2001 AUT 71 00:43:51 00:08:09 00:00:48 00:21:32 00:00:26 00:12:53
29 Petra Koceic 2002 CRO 46 00:44:05 00:07:24 00:00:50 00:21:01 00:00:30 00:14:18
30 Maaike Telkamp 1999 NED 61 00:44:36 00:08:13 00:00:45 00:21:31 00:00:26 00:13:39
31 Tünde Bukovszki 2000 HUN 50 00:45:04 00:07:14 00:00:49 00:21:28 00:00:34 00:14:58
Program notes:

Technical Delegate: Györgyi Bodnár/HUN. Head Referee: Bela Varga/HUN and Alpár Nagy/HUN.
Competition Jury: Györgyi Bodnár/HUN, Denis Jaeger/FRA, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim 500 m (1 lap), Bike 12 km (4 laps), Run 3.33 km (1.5 lap)
ater Temperature: 21.8ºC Air Temperature 15.7ºC. Wetsuits not allowed.