Results: 2018 Tiszaujvaros ETU Triathlon Junior European Cup | Semifinal 3 Junior Men
Tiszaujvaros, Hungary • 07 Jul, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jamie Riddle 2000 RSA 72 00:37:07 00:06:07 00:01:04 00:18:05 00:00:33 00:11:19
2 Max Stapley 1999 ITU 74 00:37:07 00:06:07 00:01:06 00:18:03 00:00:33 00:11:20
3 Yoav Avigdor 1999 ISR 71 00:37:36 00:06:37 00:00:56 00:18:37 00:00:32 00:10:56
4 Zsombor Dévay 2000 HUN 76 00:37:41 00:06:32 00:01:02 00:18:36 00:00:32 00:11:01
5 Viktor Mészáros 1999 HUN 78 00:37:43 00:06:31 00:01:05 00:18:34 00:00:33 00:11:01
6 Luca Bruni 2001 ITA 93 00:37:56 00:06:41 00:00:59 00:19:10 00:00:29 00:10:39
7 Itay Karsenti 2001 ISR 75 00:38:05 00:06:56 00:01:02 00:18:51 00:00:33 00:10:45
8 Christoph Pölzgutter 2000 AUT 83 00:38:05 00:06:53 00:01:03 00:18:54 00:00:33 00:10:45
9 Benedek Péter 2002 HUN 91 00:38:17 00:06:55 00:00:59 00:18:55 00:00:28 00:11:02
10 Bálint Balla 2000 HUN 80 00:38:22 00:06:42 00:01:01 00:19:07 00:00:32 00:11:01
11 Cristian Virgil Tranulea 2000 ROU 77 00:38:27 00:06:38 00:01:06 00:19:06 00:00:34 00:11:04
12 Tik Long Hung 2001 HKG 92 00:38:33 00:06:57 00:01:04 00:19:18 00:00:36 00:10:40
13 Ádám Berencsi 2001 HUN 94 00:38:44 00:06:46 00:01:04 00:19:31 00:00:33 00:10:51
14 Ábel Ferencz 1999 HUN 81 00:38:52 00:06:40 00:01:02 00:19:08 00:00:33 00:11:30
15 Matej Dečman 2000 SLO 87 00:39:03 00:06:36 00:01:05 00:19:10 00:00:33 00:11:41
16 Maciej Falbogowski 1999 POL 86 00:39:21 00:06:54 00:01:08 00:19:16 00:00:40 00:11:24
17 Lucas Klante 2001 SUI 90 00:39:27 00:06:40 00:01:03 00:19:08 00:00:33 00:12:06
18 Matej Burian 2000 CZE 82 00:39:38 00:06:18 00:01:11 00:19:20 00:00:32 00:12:20
19 Finn Elliot 2001 RSA 85 00:39:56 00:06:51 00:01:05 00:19:24 00:00:34 00:12:04
20 Jackson Konkin 2000 CAN 73 00:40:35 00:06:53 00:01:06 00:20:30 00:00:34 00:11:34
21 Martin Kapr 2001 AUS 84 00:40:46 00:07:03 00:01:05 00:20:21 00:00:33 00:11:47
22 Domonkos Ferencz 2001 HUN 89 00:41:02 00:07:05 00:01:00 00:21:04 00:00:32 00:11:22
DNF Botond Józsa 2000 HUN 79 DNF 00:06:42 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: John Petrides/GBR. Head Referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition Jury: John Petrides/GBR, Eugene Kraus/LUX, Tamas Liptak/HUN.
Distances: Swim 500 m (2 laps), Bike 12 km (2 laps) Run 3.3 km (2 laps)
Water temperature 22.8ºC. Air Temperature 25.2ºC. Wetsuits not allowed.
Top 9 athletes plus the three best times are progressing to the final.