Results: 2018 Weert ETU Triathlon European Cup | Elite Women
Weert, Netherlands • 10 Jun, 2018
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alexandra Razarenova 1990 RUS 21 02:03:12 00:21:02 00:00:41 01:05:22 00:00:41 00:35:28
2 Jasmin Weber 1998 SUI 20 02:04:34 00:20:56 00:00:35 01:05:32 00:00:39 00:36:53
3 Nina Eim 1998 GER 14 02:04:59 00:21:18 00:00:35 01:05:11 00:00:38 00:37:18
4 Lena Meißner 1998 GER 24 02:05:26 00:20:55 00:00:38 01:05:31 00:00:37 00:37:46
5 Sophie Alden 1998 GBR 30 02:05:39 00:19:51 00:00:38 01:06:40 00:00:38 00:37:55
6 Jessica Broderick 1990 USA 12 02:06:08 00:21:02 00:00:38 01:05:26 00:00:40 00:38:24
7 Lotte Wilms 1984 NED 22 02:06:38 00:19:52 00:00:37 01:06:34 00:00:41 00:38:55
8 Maria Czesnik 1977 POL 35 02:06:57 00:21:46 00:00:40 01:06:57 00:00:45 00:36:52
9 Gal Rubanenko 1998 ISR 23 02:07:19 00:20:59 00:00:37 01:05:30 00:00:39 00:39:37
10 Jolien Vermeylen 1994 BEL 28 02:07:33 00:20:56 00:00:38 01:05:32 00:00:40 00:39:49
11 Yan Yin Hilda Choi 1994 HKG 3 02:07:46 00:21:53 00:00:37 01:06:53 00:00:38 00:37:47
12 Pauline Lesther 1995 FRA 31 02:07:50 00:20:57 00:00:43 01:05:30 00:00:42 00:40:00
13 Sonja Catano 1992 USA 11 02:08:27 00:21:02 00:00:39 01:05:29 00:00:42 00:40:36
14 Bianca Bogen 1998 GER 15 02:08:35 00:19:52 00:00:38 01:06:34 00:00:38 00:40:55
15 Grace Musgrove 1992 AUS 19 02:08:48 00:21:01 00:00:41 01:05:39 00:00:55 00:40:33
16 Noémi Sárszegi 1996 HUN 6 02:08:56 00:21:53 00:00:35 01:06:54 00:00:40 00:38:55
17 Sophie Malowiecki 1997 AUS 1 02:08:58 00:21:29 00:00:36 01:07:19 00:00:41 00:38:55
18 Rani Skrabanja 1998 NED 18 02:09:19 00:20:51 00:00:39 01:05:35 00:00:39 00:41:36
19 Alissa Konig 1996 SUI 10 02:09:33 00:21:22 00:00:34 01:07:27 00:00:39 00:39:33
20 Megan Foley 1990 USA 8 02:09:35 00:21:01 00:00:36 01:05:30 00:00:46 00:41:44
21 Estelle Perriard 1995 SUI 17 02:11:28 00:21:54 00:00:39 01:06:50 00:00:41 00:41:27
22 Kyla Roy 1998 CAN 9 02:13:24 00:20:59 00:00:39 01:05:32 00:00:41 00:45:34
23 Iveta Fairaislova 1998 CZE 27 02:14:13 00:21:51 00:00:40 01:12:17 00:00:43 00:38:44
24 Andreia Ferrum 1995 POR 5 02:15:00 00:21:25 00:00:37 01:11:04 00:00:42 00:41:13
25 Marije Dankelman 1997 NED 25 02:17:36 00:21:21 00:00:43 01:11:02 00:00:41 00:43:51
LAP Vira Sosnova 1995 UKR 16 LAP 00:22:17 00:00:39 01:14:43 00:00:00 00:00:00
LAP Alice Fritzsche 1998 SUI 33 LAP 00:22:37 00:00:43 01:14:19 00:00:00 00:00:00
DNF Kiri Atkin 1996 NZL 7 DNF 00:21:55 00:00:36 01:10:35 00:00:47 00:00:00
DNF Keisha Besler 1997 CAN 29 DNF 00:21:00 00:00:39 01:07:45 00:00:47 00:00:00
DNF Severine Bouchez 1994 BEL 4 DNF 00:22:02 00:00:37 01:06:46 00:00:39 00:00:00
DNF Ekaterina Matiukh 1998 RUS 2 DNF 00:21:00 00:00:38 01:05:27 00:00:00 00:00:00
DNF Ursula Trützschler 1997 GER 32 DNF 00:21:23 00:00:37 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ailbhe Carroll 1991 IRL 26 DNF 00:21:55 00:00:39 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Jan Philipp Krawczyk/GER. Head Referee: Hans Everts/NED. Competition Jury: Jan Philipp Krawczyk/GER, Kathleen Smet/BEL, Wim van Oijen/NED.
Distances: Swim 1500 m (2 laps) Bike 43.1 km (5.3 km + 6 laps) Run 10 km (4 laps)
Water temperature 23.8ºC, air temperature 26º. Wetsuits not allowed.