Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Nicole Van Der Kaay 1996 NZL 1 00:58:29 00:09:27 00:00:52 00:29:30 00:00:33 00:18:05
2 Kirsten Nuyes 1997 NED 3 00:58:54 00:09:31 00:00:53 00:29:24 00:00:30 00:18:33
3 Kiri Atkin 1996 NZL 7 00:59:11 00:09:33 00:00:55 00:29:24 00:00:35 00:18:43
4 Jony Heerink 1986 NED 18 00:59:26 00:09:39 00:00:56 00:29:12 00:00:32 00:19:05
5 Ainsley Thorpe 1998 NZL 14 00:59:30 00:09:20 00:00:53 00:29:37 00:00:32 00:19:06
6 Jolien Vermeylen 1994 BEL 17 00:59:34 00:09:36 00:00:56 00:29:21 00:00:31 00:19:08
7 Bianca Bogen 1998 GER 11 00:59:35 00:09:12 00:00:54 00:29:43 00:00:35 00:19:08
8 Kyleigh Spearing 1998 USA 5 00:59:38 00:09:19 00:00:55 00:29:37 00:00:35 00:19:10
9 Caroline Pohle 1995 GER 40 00:59:44 00:09:29 00:00:59 00:29:24 00:00:32 00:19:19
10 Severine Bouchez 1994 BEL 6 00:59:51 00:09:41 00:00:55 00:29:17 00:00:31 00:19:23
11 Elisabeth Boutin 1995 CAN 4 01:00:16 00:09:28 00:00:56 00:29:26 00:00:30 00:19:54
12 Charlotte Deldaele 1993 BEL 19 01:00:20 00:09:30 00:00:52 00:29:27 00:00:32 00:19:57
13 Jana Machacova 1996 CZE 9 01:00:22 00:09:37 00:00:58 00:29:18 00:00:34 00:19:52
14 Hanne De Vet 1998 BEL 25 01:00:32 00:09:38 00:00:54 00:29:18 00:00:32 00:20:08
15 Teresa Groton 1996 USA 10 01:00:40 00:09:39 00:00:58 00:29:16 00:00:35 00:20:10
16 Lisa Schanung 1993 ITA 8 01:00:55 00:09:47 00:00:56 00:29:06 00:00:33 00:20:31
17 Marije Dankelman 1997 NED 21 01:00:55 00:09:26 00:01:02 00:29:24 00:00:36 00:20:25
18 Lina Völker 1998 GER 16 01:01:04 00:09:37 00:00:55 00:29:17 00:00:39 00:20:34
19 Milan Agnew 1999 AUS 26 01:01:08 00:10:10 00:00:58 00:30:37 00:00:35 00:18:47
20 Isabel Neese 1998 GER 37 01:01:13 00:10:09 00:00:57 00:30:41 00:00:30 00:18:54
21 Bree Thistlethwait 2000 AUS 39 01:01:30 00:09:29 00:00:54 00:29:31 00:00:34 00:21:00
22 Keisha Besler 1997 CAN 31 01:01:42 00:09:35 00:00:59 00:29:21 00:00:37 00:21:09
23 Iveta Fairaislova 1998 CZE 24 01:01:50 00:09:55 00:00:58 00:30:52 00:00:35 00:19:28
24 Bailee Brown 2000 HKG 15 01:02:11 00:09:37 00:00:55 00:29:19 00:00:37 00:21:40
25 Ellie Hoitink 2000 AUS 29 01:02:23 00:10:09 00:00:56 00:30:39 00:00:33 00:20:05
26 Elianne Huitema 1997 NED 41 01:02:33 00:09:37 00:00:58 00:29:19 00:00:32 00:22:05
27 Shanae Williams 1998 RSA 12 01:02:45 00:09:31 00:00:57 00:30:44 00:00:43 00:20:49
28 Colette Reimer 2001 CAN 27 01:03:01 00:10:15 00:00:54 00:30:37 00:00:32 00:20:41
29 Pia Wiltgen 1987 LUX 32 01:03:13 00:10:12 00:00:58 00:30:35 00:00:37 00:20:48
30 Abby Speirs 1998 CAN 36 01:03:22 00:10:12 00:00:54 00:30:40 00:00:34 00:20:59
31 Alice Fritzsche 1998 SUI 34 01:03:29 00:10:11 00:00:55 00:30:41 00:00:40 00:21:01
32 Samantha Whitting 2000 AUS 28 01:03:33 00:10:09 00:00:56 00:30:40 00:00:35 00:21:11
33 Ana Carvajal Herrera 1998 ESP 22 01:04:06 00:09:47 00:01:00 00:30:59 00:00:36 00:21:43
34 Ailbhe Carroll 1991 IRL 23 01:04:12 00:09:50 00:00:58 00:31:01 00:00:34 00:21:47
35 Eva Cornelisse 1997 NED 33 01:04:57 00:10:27 00:01:00 00:32:25 00:00:36 00:20:27
36 Gizelde Strauss 1999 RSA 30 01:05:10 00:10:25 00:00:56 00:32:31 00:00:32 00:20:44
37 Matilda Offord 1999 AUS 35 01:05:36 00:10:25 00:00:54 00:32:36 00:00:34 00:21:05
DNS Renee Tomlin 1988 USA 2 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Birgitt Ouweneel 1994 NED 42 DNF 00:10:41 00:01:07 00:35:29 00:00:17 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Michiel van Niekerk/NED.
Head Referee: Sander Verheuvel/NED.
Competition Jury: Michiel van Niekerk/NED, Chair, Werner Taveirne/BEL, Martin Breedijk/NED
Distances: Swim 750 m (2 laps); Bike 19.7 km (connection + 3 laps) Run 5.28 km (3 laps).
Water Temperature: 20.5ºC. Air temperature 20.8ºC. Wetsuits not allowed.