Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Felix Duchampt 1989 ROU 2 00:55:51 00:09:09 00:00:44 00:29:26 00:00:32 00:16:02
2 Oscar Coggins 1999 HKG 1 00:56:09 00:09:06 00:00:48 00:29:13 00:00:35 00:16:30
3 Ognjen Stojanovic 1990 SRB 5 00:56:20 00:09:06 00:00:47 00:29:27 00:00:37 00:16:26
4 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 3 00:56:35 00:09:03 00:00:48 00:29:28 00:00:35 00:16:43
5 Martin Demuth 1995 AUT 16 00:56:46 00:08:53 00:00:48 00:29:22 00:00:35 00:17:11
6 Takaya Sukizaki 1994 JPN 18 00:57:26 00:09:10 00:00:52 00:29:22 00:00:38 00:17:26
7 Semen Pivovarov 1997 KAZ 17 00:57:31 00:09:08 00:00:50 00:29:23 00:00:39 00:17:33
8 Ryousuke Maeda 1995 JPN 6 00:57:43 00:08:47 00:00:49 00:29:25 00:00:34 00:18:10
9 Mohamad Maso 1993 SYR 9 00:57:47 00:09:02 00:00:51 00:29:27 00:00:36 00:17:52
10 Ji Hong Lee 1992 KOR 21 00:57:50 00:09:07 00:00:50 00:29:25 00:00:41 00:17:49
11 Shiruba Taniguchi 1994 JPN 10 00:58:00 00:09:01 00:00:53 00:29:25 00:00:34 00:18:08
12 James Tan 1997 HKG 14 00:58:02 00:09:00 00:00:50 00:29:30 00:00:37 00:18:07
13 Dan Mcintosh 1984 POL 11 00:58:07 00:09:39 00:00:52 00:30:29 00:00:39 00:16:30
14 Kyotaro Yoshikawa 2000 JPN 19 00:58:11 00:09:04 00:00:59 00:29:19 00:00:36 00:18:16
15 Kosuke Terasawa 1994 JPN 33 00:58:21 00:09:09 00:00:54 00:29:21 00:00:38 00:18:20
16 Temirlan Temirov 1996 KAZ 7 00:59:10 00:09:05 00:00:52 00:29:25 00:00:40 00:19:11
17 Meirlan Iskakov 1997 KAZ 8 00:59:16 00:09:15 00:00:49 00:31:22 00:00:40 00:17:12
18 Ren Sato 1995 JPN 4 00:59:38 00:09:36 00:00:49 00:31:03 00:00:37 00:17:35
19 Kenta Asakai 1994 JPN 20 00:59:42 00:09:13 00:00:54 00:31:19 00:00:39 00:17:38
20 Tamás Papp 1998 HUN 26 00:59:56 00:09:02 00:00:54 00:29:27 00:00:38 00:19:57
21 Aleksandr Reshetnikov 2000 UZB 24 01:00:41 00:09:17 00:00:58 00:31:10 00:00:35 00:18:42
22 Daryn Konysbayev 1999 KAZ 15 01:01:11 00:09:11 00:00:58 00:31:17 00:00:37 00:19:09
23 Karim Othman 1998 JOR 28 01:02:04 00:09:11 00:01:11 00:31:08 00:00:39 00:19:57
24 András Király 1996 HUN 43 01:02:10 00:09:13 00:00:56 00:31:19 00:00:41 00:20:04
25 Colin Wyss 1995 SUI 32 01:02:19 00:10:09 00:00:54 00:31:53 00:00:41 00:18:44
26 Kamran Khodjaev 2002 UZB 38 01:02:50 00:10:03 00:01:00 00:31:57 00:00:33 00:19:18
27 Leong Tim Law 1993 HKG 27 01:03:12 00:09:18 00:00:48 00:32:54 00:00:39 00:19:34
28 Doniyorkhuja Khamroev 1995 UZB 39 01:03:14 00:09:40 00:00:54 00:32:25 00:00:41 00:19:36
29 Valeriy Ponomarenko 1997 UZB 42 01:03:28 00:09:47 00:01:05 00:32:11 00:00:43 00:19:44
30 Abdallah Abushabab 1997 PLE 41 01:03:35 00:09:29 00:01:00 00:30:57 00:00:41 00:21:30
31 Arslon Tursunov 2001 UZB 45 01:04:34 00:10:08 00:00:56 00:31:58 00:00:41 00:20:53
32 Umidbek Alimov 2000 UZB 47 01:04:56 00:10:27 00:00:48 00:34:02 00:00:37 00:19:04
33 Denis Tunitskiy 2001 KAZ 30 01:05:27 00:09:18 00:00:54 00:33:13 00:00:43 00:21:21
34 Daniil Zubtsov 2001 KAZ 29 01:06:38 00:10:06 00:01:04 00:34:04 00:00:39 00:20:47
35 Shokhruh Yunusov 1990 UZB 46 01:07:21 00:09:44 00:01:02 00:34:30 00:00:45 00:21:22
36 Omar Abushabab 1999 PLE 34 01:07:58 00:10:08 00:00:52 00:36:13 00:00:36 00:20:11
37 Anuar Turubayev 1994 KAZ 35 01:08:17 00:10:03 00:01:00 00:35:22 00:00:41 00:21:13
38 Kirill Rozhkov 1999 KAZ 44 01:08:22 00:09:05 00:00:57 00:36:24 00:00:42 00:21:16
39 Ruslan Safin 2001 UZB 36 01:11:58 00:11:37 00:01:06 00:36:25 00:00:43 00:22:09
40 Arif Dalbasty 2002 KGZ 40 01:12:00 00:10:39 00:01:02 00:37:27 00:00:43 00:22:11
41 Aleksandr Kurishov 1995 UZB 31 01:13:41 00:09:08 00:01:07 00:38:18 00:00:43 00:24:27
42 Abzal Orynbek 2000 KAZ 37 01:15:21 00:09:34 00:00:57 00:37:56 00:00:43 00:26:12
DNF Min Ho Heo 1990 KOR 12 DNF 00:09:35 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gyuseo Choi 1994 KOR 22 DNF 00:09:14 00:00:53 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Woo Sik Jeong 1998 KOR 23 DNF 00:09:06 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dohwan Kim 1995 KOR 25 DNF 00:09:11 00:00:48 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Byambaa Tsagaanbaatar/MGL, Head referee: Olga Blokhina/UZB, competition jury: Byambaa Tsagaanbaatar/MGL, Akmaral Yespenbetova/KAZ Galimzhan Yessenov/KAZ
Race details: 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run: 5 km (2 laps)
Race conditions: Water temperature 18,4 C; Air temperature 28,0 C; Wetsuits allowed.
Athletes #19 Kyotaro/JPN served a10 seconds penalty in T!. Athletes #4 ren/JPN and #24 reshetnikov/UZB served 10 seconds penalty during the run segment