Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matt Trautman 1985 RSA 10 07:50:15 00:49:49 00:02:05 04:11:48 00:01:51 02:44:44
2 Kristian Høgenhaug 1991 DEN 1 07:53:52 00:50:12 00:02:03 04:11:27 00:01:40 02:48:31
3 Tomas Renc 1990 CZE 25 08:00:44 00:48:47 00:02:04 04:15:31 00:02:11 02:52:13
4 Morten Brammer Olesen 1988 DEN 14 08:01:26 00:52:55 00:02:06 04:20:17 00:02:24 02:43:46
5 Pete Dyson 1989 GBR 19 08:13:22 00:55:46 00:02:06 04:21:06 00:02:04 02:52:23
6 Kieran Lindars 1996 GBR 23 08:17:14 00:46:51 00:02:00 04:30:10 00:05:43 02:52:33
7 Aliaksandr Vasilevich 1986 BLR 20 08:21:11 00:48:09 00:02:04 04:30:09 00:02:06 02:58:46
8 Erik-Simon Strijk 1985 NED 8 08:21:28 00:56:05 00:02:22 04:20:28 00:02:35 03:00:00
9 Sergio Marques 1980 POR 15 08:22:22 00:56:16 00:02:32 04:36:07 00:02:18 02:45:11
10 Carlos Aznar Gallego 1983 ESP 21 08:22:59 00:56:06 00:02:35 04:33:36 00:01:49 02:48:57
11 Dirk Wijnalda 1973 NED 6 08:31:51 00:56:26 00:02:25 04:36:03 00:02:20 02:54:39
12 Sven Strijk 1987 NED 12 08:35:09 00:50:15 00:02:05 04:15:41 00:02:13 03:24:57
13 Ruben Geys 1989 BEL 30 08:41:11 00:52:56 00:02:05 04:39:28 00:02:50 03:03:54
14 Tjardo Visser 1989 NED 22 08:41:12 00:50:11 00:02:05 04:40:02 00:02:01 03:06:56
15 Steff Overmars 1986 NED 16 08:52:37 00:52:53 00:02:06 04:34:41 00:02:34 03:20:25
16 Jacob Veenstra 1981 NED 24 08:53:18 00:56:25 00:03:19 04:33:21 00:03:09 03:17:06
17 Diederik Scheltinga 1985 NED 4 09:02:29 00:56:01 00:02:16 04:36:23 00:02:51 03:25:00
18 Martijn Paalman 1985 NED 27 09:02:43 00:50:18 00:02:07 04:52:11 00:02:36 03:15:32
19 Georgy Kaurov 1993 RUS 29 09:03:50 00:48:08 00:02:03 04:33:29 00:02:19 03:37:54
20 Erik Doornbos 1981 NED 28 09:03:56 00:56:10 00:02:54 04:37:47 00:02:27 03:24:41
21 Marijn De Jonge 1987 NED 26 09:29:06 00:59:57 00:02:26 04:48:46 00:03:10 03:34:49
DNS Caleb Noble 1995 AUS 9 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Evert Scheltinga 1987 NED 2 DSQ 00:49:19 00:02:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Thomas Steger 1992 AUT 11 DNF 00:50:19 00:02:05 04:17:18 00:02:54 00:00:00
DNF Denis Sketako 1988 SLO 5 DNF 00:52:56 00:02:06 04:25:16 00:02:34 00:00:00
DNF Andrej Vistica 1983 CRO 18 DNF 00:56:08 00:03:36 04:28:16 00:02:10 00:00:00
DNF Chris Fischer 1982 DEN 17 DNF 00:56:04 00:02:57 04:50:47 00:00:00 00:00:00
DNF Jens Petersen Bach 1984 DEN 7 DNF 00:50:12 00:02:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Michiel van Niekerk/NED.
Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Marin Breedijk/NED, Denies Jaeger/FRA.
Distances: Swim 3800 m (2 laps), Bike 180 km (2 laps), Run 42.2 km (6 laps)
Water temperature 17.8ºC. Air temperature 12.2ºC Wetsuits allowed.
Athlete #18 Vistica/CRO served 1 minute time penalty at T1.
Athlete #2 Scheltinga/NED was disqualified because he received outside assistance.