Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Michael Krijnen 1970 NED 375 09:08:57 00:54:50 00:02:20 04:51:12 00:03:37 03:17:00
2 Alexander Kunze 1972 GER 366 09:16:57 01:12:29 00:04:31 04:51:47 00:01:59 03:06:13
3 Marko Weber 1972 GER 368 09:29:24 01:04:43 00:03:46 05:01:59 00:02:39 03:16:19
4 Thijs Gipmans 1974 NED 384 09:35:15 01:08:06 00:04:20 04:55:23 00:02:23 03:25:05
5 Kenneth Holder 1970 GBR 359 09:38:29 00:59:13 00:03:03 04:49:52 00:02:36 03:43:48
6 Bart Van Linder 1971 NED 379 09:40:09 01:06:29 00:03:34 04:50:55 00:03:02 03:36:10
7 Njal Ladstein 1972 NOR 1262 09:54:47 01:06:04 00:04:49 05:18:45 00:03:02 03:22:07
8 Thomas Müller 1974 GER 367 09:54:57 01:08:20 00:05:16 05:04:45 00:05:58 03:30:41
9 Jef Bogers 1974 NED 378 09:56:53 01:04:20 00:04:44 05:09:26 00:02:57 03:35:27
10 Bart Bervoets 1974 BEL 388 09:57:24 01:07:49 00:06:27 05:08:56 00:05:02 03:29:11
11 Joe Monks 1972 GBR 361 10:05:41 01:06:58 00:03:51 05:17:10 00:02:45 03:35:00
12 Gerrit Van Egmond 1973 NED 383 10:07:17 01:06:51 00:05:37 05:03:56 00:03:38 03:47:17
13 Koos Zut 1971 NED 373 10:07:53 00:59:45 00:03:56 04:44:38 00:03:55 04:15:41
14 Leon Lankester 1972 NED 377 10:08:50 01:09:08 00:04:47 05:01:29 00:02:59 03:50:28
15 Andrew Armon 1974 GBR 360 10:09:25 01:04:50 00:05:00 05:17:44 00:05:27 03:36:26
16 Michael Hawkes 1972 GBR 358 10:09:57 01:11:09 00:03:04 05:04:00 00:03:46 03:47:59
17 Stephen Goodier 1972 GBR 356 10:14:24 01:14:06 00:03:55 05:15:10 00:02:51 03:38:25
18 Bas Groothedde 1972 NED 382 10:18:17 01:05:15 00:04:30 05:15:00 00:03:27 03:50:07
19 Stewart Conway 1972 GBR 357 10:18:55 01:20:53 00:03:28 05:22:37 00:02:47 03:29:12
20 Frank Van De Werff 1970 NED 374 10:22:13 01:04:28 00:03:11 05:08:58 00:02:59 04:02:40
21 Magnus Forss 1971 SWE 386 10:22:24 01:05:33 00:02:47 05:12:57 00:02:29 03:58:40
22 Graham Parkinson 1971 GBR 363 10:38:41 01:17:15 00:06:38 05:11:52 00:07:25 03:55:33
23 Alex Claridge 1973 GBR 362 10:38:47 01:09:05 00:04:36 05:19:16 00:02:35 04:03:17
24 Anthony Nicholls 1973 GBR 355 10:43:31 01:14:47 00:04:39 05:25:10 00:03:33 03:55:24
25 Dennis Heer 1973 NED 370 10:44:50 01:09:57 00:03:34 05:10:29 00:03:02 04:17:51
26 Andy De Jaegere 1970 BEL 352 10:48:19 01:23:42 00:05:14 05:22:24 00:04:47 03:52:13
27 Jeroen Gilijamse 1973 NED 372 10:52:28 01:10:40 00:06:01 05:26:09 00:03:50 04:05:50
28 Mattias Rekonius 1972 SWE 387 10:57:58 01:31:36 00:06:30 05:05:12 00:04:32 04:10:11
29 Young Fokker 1972 NED 376 11:04:38 01:22:24 00:05:27 05:17:37 00:02:37 04:16:35
30 Martijn Van Schaik 1974 NED 380 11:07:49 01:06:19 00:06:04 05:22:01 00:03:24 04:30:03
31 Romaric Shu 1974 FRA 353 11:11:47 01:04:37 00:08:11 05:21:53 00:09:56 04:27:12
32 Georg Pieber 1972 AUT 351 11:26:03 01:19:49 00:08:27 05:18:16 00:02:53 04:36:40
33 Jeremy Simpson 1971 GBR 364 11:56:51 01:22:10 00:09:45 05:37:06 00:05:43 04:42:09
34 Stefan Ruddigkeit 1970 GER 365 12:00:37 01:25:25 00:07:47 06:13:31 00:03:47 04:10:08
35 Hans Bosman 1970 NED 369 14:56:43 01:37:42 00:15:40 06:51:51 00:11:05 06:00:27
DNF Phil Wood 1973 IRL 354 DNF 01:04:18 00:05:00 05:24:12 00:03:49 00:00:00
DNF Jörgen Schagen 1970 NED 371 DNF 01:30:05 00:08:56 05:36:08 00:09:24 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Kalle Jensen/NOR. Head Referee: Michiel van Niekerk/NED.
Competition Jury: Kalle Jensen/NOR, Marin Breedijk/NED, Denies Jaeger/FRA.
Distances: Swim 3800 m (2 laps), Bike 180 km (2 laps), Run 42.2 km (6 laps)
Water temperature 17.8ºC. Air temperature 12.2ºC Wetsuits allowed.