Results: 2019 Nur-Sultan ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Nur-Sultan (Astana), Kazakhstan • 15 Jun, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Run T1 Bike T2 Run
1 Matthew Hauser 1998 AUS 37 01:43:51 00:15:31 00:00:19 00:57:15 00:00:20 00:30:29
2 Wian Sullwald 1993 RSA 14 01:44:05 00:15:28 00:00:23 00:57:12 00:00:26 00:30:38
3 Matthew McElroy 1992 USA 1 01:44:09 00:15:29 00:00:19 00:57:19 00:00:24 00:30:40
4 Lukas Hollaus 1986 AUT 7 01:44:23 00:15:30 00:00:23 00:57:09 00:00:22 00:31:00
5 Lasse Lührs 1996 GER 4 01:44:32 00:15:30 00:00:28 00:57:05 00:00:26 00:31:06
6 Raphael Montoya 1995 FRA 27 01:44:40 00:15:28 00:00:21 00:57:21 00:00:24 00:31:08
7 Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 43 01:44:48 00:15:30 00:00:21 00:57:16 00:00:22 00:31:21
8 Morgan Davies 1994 GBR 25 01:44:49 00:15:30 00:00:26 00:57:15 00:00:24 00:31:17
9 Brandon Copeland 1996 AUS 2 01:44:53 00:15:30 00:00:26 00:57:08 00:00:20 00:31:31
10 Max Neumann 1995 AUS 49 01:45:04 00:15:32 00:00:22 00:56:57 00:00:26 00:31:50
11 Gordon Benson 1994 GBR 24 01:45:14 00:15:29 00:00:22 00:57:13 00:00:26 00:31:47
12 Iestyn Harrett 1993 GBR 32 01:45:18 00:15:31 00:00:25 00:57:09 00:00:24 00:31:51
13 Davide Uccellari 1991 ITA 15 01:45:36 00:15:31 00:00:23 00:57:15 00:00:26 00:32:04
14 Tamás Tóth 1989 HUN 10 01:45:40 00:15:47 00:00:23 00:56:53 00:00:24 00:32:15
15 Mikita Katsianeu 1996 BLR 42 01:45:47 00:15:29 00:00:23 00:57:15 00:00:23 00:32:20
16 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 17 01:45:58 00:15:29 00:00:20 00:57:18 00:00:23 00:32:30
17 Igor Polyanskiy 1990 RUS 12 01:46:06 00:15:36 00:00:23 00:57:05 00:00:23 00:32:41
18 Emil Holm 1996 DEN 46 01:46:10 00:15:29 00:00:21 00:57:15 00:00:26 00:32:40
19 Nathan Guerbeur 1996 FRA 39 01:46:16 00:15:30 00:00:20 00:57:17 00:00:23 00:32:46
20 Irving Perez 1986 MEX 6 01:46:25 00:15:30 00:00:38 00:56:58 00:00:24 00:32:57
21 Dmitry Polyanskiy 1986 RUS 3 01:46:29 00:15:30 00:00:22 00:57:14 00:00:24 00:33:01
22 Lukas Pertl 1995 AUT 34 01:46:38 00:15:30 00:00:25 00:57:09 00:00:26 00:33:09
23 Ivan Ivanov 1989 UKR 38 01:47:06 00:15:35 00:00:21 00:57:11 00:00:25 00:33:36
24 Chase Mcqueen 1998 USA 44 01:47:14 00:15:42 00:00:21 00:57:07 00:00:25 00:33:41
25 Matthew Wright 1992 BAR 26 01:47:27 00:15:31 00:00:24 00:57:13 00:00:32 00:33:49
26 Henrik Klemmensen 1993 DEN 36 01:47:39 00:15:46 00:00:26 00:56:52 00:00:23 00:34:13
27 Kyle Smith 1997 NZL 19 01:47:57 00:15:32 00:00:21 00:57:12 00:00:25 00:34:30
28 Ilya Prasolov 1994 RUS 16 01:48:20 00:15:41 00:00:24 00:57:03 00:00:27 00:34:48
29 Lukas Gstaltner 1998 AUT 30 01:48:33 00:15:54 00:00:22 00:56:48 00:00:24 00:35:08
30 Donald Hillebregt 1992 NED 41 01:48:36 00:16:05 00:00:23 00:56:49 00:00:30 00:34:50
31 Romaric Forques 1999 ESP 53 01:48:37 00:15:31 00:00:24 00:57:16 00:00:24 00:35:04
32 Liam Ward 1997 NZL 29 01:48:52 00:15:55 00:00:22 00:56:50 00:00:24 00:35:23
33 Ruslan Terekhov 1994 RUS 55 01:49:04 00:16:17 00:00:23 00:56:38 00:00:26 00:35:22
34 Marcel Walkington 1993 AUS 20 01:49:31 00:15:36 00:00:22 00:57:07 00:00:24 00:36:05
35 Collin Chartier 1993 USA 18 01:49:48 00:15:39 00:00:23 00:57:04 00:00:25 00:36:18
36 Frantisek Linduska 1994 CZE 21 01:50:13 00:15:47 00:00:26 00:56:57 00:00:29 00:36:36
37 Badr Siwane 1994 MAR 31 01:50:48 00:15:59 00:00:21 00:56:51 00:00:25 00:37:13
38 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 47 01:51:36 00:16:17 00:00:23 00:56:29 00:00:23 00:38:06
39 Julian Demyanov 1994 UKR 54 01:52:47 00:15:47 00:00:28 01:01:36 00:00:25 00:34:34
40 Johannes Vogel 1996 GER 45 01:53:10 00:15:58 00:00:25 00:56:46 00:00:24 00:39:38
41 Morgan Pearson 1993 USA 5 01:54:43 00:15:29 00:00:22 00:57:14 00:00:30 00:41:11
42 Facundo Medard 1995 ARG 35 01:55:19 00:16:36 00:00:22 01:02:07 00:00:26 00:35:50
43 Semen Pivovarov 1997 KAZ 52 01:56:29 00:16:26 00:00:28 01:02:02 00:00:25 00:37:10
44 Anton Ruanova 1986 BRA 48 01:57:17 00:16:12 00:00:29 01:02:46 00:00:36 00:37:15
DNF Márk Dévay 1996 HUN 8 DNF 00:15:54 00:00:21 00:56:49 00:00:23 00:00:00
DNF Seth Rider 1997 USA 9 DNF 00:15:32 00:00:23 00:57:09 00:00:25 00:00:00
DNF Sylvain Fridelance 1995 SUI 11 DNF 00:15:32 00:00:25 00:57:12 00:00:24 00:00:00
DNF Christophe De Keyser 1993 BEL 22 DNF 00:16:06 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF John Rasmussen 1991 CAN 23 DNF 00:16:29 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Domen Dornik 1991 SLO 33 DNF 00:15:46 00:00:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Javier Romo Oliver 1999 ESP 40 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Martin Demuth 1995 AUT 50 DNF 00:16:36 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ki Woo Kyong/KOR. Head Referee Olga Blokhina/UZB, Competition Jury: Ki Woo Kyong/KOR, Akmaral Esspenbetova/KAZ, Tamas Toth/HUN.
Distances 1st Run 5km (2 laps), Bike 40 km (6 laps), 2nd Run 10 km (4 laps)
Air temperature 15ºC
Race modified to duathlon due to the water conditions.