Results: 2019 Discovery Triathlon World Cup Cape Town | Elite Women
Cape Town, South Africa • 10 Feb, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ai Ueda 1983 JPN 6 00:57:23 00:09:15 00:00:37 00:30:13 00:00:25 00:16:56
2 Summer Rappaport 1991 USA 2 00:57:31 00:08:50 00:00:40 00:30:20 00:00:29 00:17:12
3 Tamara Gorman 1996 USA 12 00:57:44 00:08:51 00:00:38 00:30:22 00:00:28 00:17:28
4 Rachel Klamer 1990 NED 1 00:57:58 00:08:58 00:00:38 00:30:14 00:00:28 00:17:43
5 Gillian Sanders 1981 RSA 11 00:58:10 00:09:16 00:00:38 00:30:12 00:00:24 00:17:43
6 Miriam Casillas García 1992 ESP 17 00:58:12 00:09:17 00:00:40 00:30:06 00:00:32 00:17:39
7 Juri Ide 1983 JPN 8 00:58:12 00:09:01 00:00:42 00:30:21 00:00:25 00:17:46
8 Sara Perez Sala 1988 ESP 33 00:58:18 00:08:49 00:00:41 00:30:22 00:00:29 00:18:00
9 Yuka Sato 1992 JPN 4 00:58:23 00:08:59 00:00:39 00:30:28 00:00:25 00:17:56
10 Jolanda Annen 1992 SUI 16 00:58:28 00:09:06 00:00:42 00:30:15 00:00:24 00:18:04
11 Anna Godoy Contreras 1992 ESP 14 00:58:34 00:08:52 00:00:43 00:30:31 00:00:30 00:18:01
12 Renee Tomlin 1988 USA 15 00:58:37 00:09:15 00:00:40 00:30:09 00:00:33 00:18:04
13 Cecilia Perez 1991 MEX 18 00:58:40 00:09:07 00:00:42 00:30:20 00:00:28 00:18:07
14 Melanie Santos 1995 POR 5 00:58:49 00:09:08 00:00:43 00:30:16 00:00:29 00:18:16
15 India Lee 1988 GBR 36 00:58:59 00:09:15 00:00:47 00:30:03 00:00:25 00:18:32
16 Zsanett Bragmayer 1994 HUN 10 00:59:19 00:09:04 00:00:36 00:30:25 00:00:27 00:18:49
17 Rani Skrabanja 1998 NED 46 00:59:21 00:09:05 00:00:43 00:30:18 00:00:29 00:18:48
18 Margot Garabedian 1996 FRA 22 00:59:23 00:09:02 00:00:40 00:30:26 00:00:26 00:18:52
19 Niina Kishimoto 1995 JPN 28 00:59:23 00:09:18 00:00:40 00:30:06 00:00:28 00:18:52
20 Carolina Routier 1990 ESP 42 00:59:26 00:09:22 00:00:37 00:30:09 00:00:29 00:18:53
21 Maya Kingma 1995 NED 24 00:59:28 00:08:48 00:00:45 00:30:19 00:00:32 00:19:07
22 Helena Carvalho 1995 POR 40 00:59:31 00:09:10 00:00:42 00:30:15 00:00:29 00:18:58
23 Nina Eim 1998 GER 35 00:59:34 00:09:27 00:00:39 00:30:59 00:00:25 00:18:06
24 Caroline Pohle 1995 GER 51 00:59:37 00:09:19 00:00:51 00:30:58 00:00:26 00:18:07
25 Verena Steinhauser 1994 ITA 7 00:59:46 00:09:31 00:00:42 00:31:13 00:00:27 00:17:57
26 Justine Guerard 1994 FRA 19 00:59:51 00:09:28 00:00:40 00:30:59 00:00:27 00:18:20
27 Elena Danilova 1991 RUS 27 00:59:51 00:09:31 00:00:42 00:31:13 00:00:28 00:17:59
28 Amber Schlebusch 2001 RSA 53 00:59:56 00:09:33 00:00:40 00:31:14 00:00:25 00:18:06
29 Emma Jackson 1991 AUS 32 01:00:00 00:09:06 00:00:39 00:30:23 00:00:30 00:19:24
30 Giorgia Priarone 1992 ITA 20 01:00:02 00:09:52 00:00:38 00:30:56 00:00:26 00:18:13
31 Michelle Flipo 1988 MEX 25 01:00:17 00:09:33 00:00:39 00:31:14 00:00:28 00:18:25
32 Simone Ackermann 1990 RSA 34 01:00:28 00:09:08 00:00:41 00:30:18 00:00:27 00:19:57
33 Anne Holm 1999 DEN 45 01:00:31 00:09:07 00:00:37 00:30:18 00:00:28 00:20:04
34 Romina Biagioli 1989 ARG 26 01:00:45 00:09:20 00:00:42 00:31:50 00:00:25 00:18:30
35 Lina Völker 1998 GER 47 01:00:56 00:09:17 00:00:42 00:30:05 00:00:27 00:20:29
36 Carolyn Hayes 1988 IRL 43 01:00:59 00:09:36 00:00:45 00:32:08 00:00:23 00:18:10
37 Fuka Sega 1998 JPN 37 01:01:04 00:08:50 00:00:37 00:30:24 00:00:26 00:20:50
38 Sif Bendix Madsen 2001 DEN 54 01:01:10 00:09:21 00:00:42 00:31:02 00:00:28 00:19:40
39 Edda Hannesdottir 1994 ISL 41 01:01:16 00:09:09 00:00:46 00:31:34 00:00:32 00:19:18
40 Jeanine Kocken 1996 NED 49 01:01:22 00:09:19 00:00:42 00:31:07 00:00:29 00:19:47
41 Elizabeth Bravo 1987 ECU 21 01:01:23 00:09:38 00:00:39 00:32:15 00:00:28 00:18:26
42 Luisa Baptista 1994 BRA 9 01:01:40 00:09:16 00:00:38 00:32:38 00:00:27 00:18:44
43 Anastasia Gorbunova 1994 RUS 29 01:01:51 00:09:05 00:00:42 00:31:22 00:00:27 00:20:18
44 Kirsten Nuyes 1997 NED 31 01:02:20 00:09:28 00:00:52 00:32:10 00:00:25 00:19:28
45 Jodie Berry 1995 RSA 39 01:02:44 00:09:49 00:00:46 00:32:22 00:00:27 00:19:23
46 Shanae Williams 1998 RSA 50 01:02:49 00:09:13 00:00:46 00:32:57 00:00:28 00:19:27
47 Jony Heerink 1986 NED 44 01:03:15 00:10:05 00:00:42 00:32:03 00:00:33 00:19:55
48 Bridget Theunissen 2001 RSA 55 01:03:42 00:10:07 00:00:38 00:32:13 00:00:27 00:20:20
49 Ashleigh Blackwell 1992 RSA 52 01:03:49 00:09:58 00:00:49 00:32:13 00:00:25 00:20:27
50 Vanesa De La Torre 1995 MEX 23 01:04:14 00:09:24 00:00:40 00:32:55 00:00:30 00:20:48
51 Tanja Stroschneider 1990 AUT 48 01:04:40 00:10:10 00:00:43 00:34:04 00:00:33 00:19:12
52 Ashleigh Irvine-Smith 2001 RSA 57 01:04:53 00:10:04 00:00:40 00:32:14 00:00:30 00:21:28
53 Andreia Ferrum 1995 POR 38 01:07:34 00:09:51 00:00:40 00:35:48 00:00:28 00:20:51
54 Kristina Jesenska 2000 SVK 58 01:09:01 00:10:05 00:00:47 00:35:49 00:00:27 00:21:55
DNS Chelsea Burns 1990 USA 3 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Lena Meißner 1998 GER 30 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Tegan Gore 2001 RSA 56 DNF 00:10:04 00:00:50 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: David Ellis/ZIM. Head Referee: Martin Birtwhistle/RSA
Competition Jury: David Ellis/ZIM, Debbie Alexander/RSA, Jeremy Campbell/RSA.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (5 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 16⁰C. Air temperature 23⁰C. Wetsuits allowed.
Athletes #52 Blackwell/RSA and #58 Jesenka/SVK served a 10 seconds penalty in run penalty box.