Results: 2019 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Semifinal 1 Elite Men
Jintang, Chengdu, Sichuan Province, China, China • 11 May, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Bence Bicsák 1995 HUN 1 00:53:30 00:09:12 00:00:47 00:27:32 00:00:31 00:15:28
2 Takumi Hojo 1996 JPN 6 00:53:35 00:08:57 00:00:49 00:26:29 00:00:28 00:16:52
3 Seth Rider 1997 USA 4 00:53:43 00:09:01 00:00:47 00:26:27 00:00:28 00:17:00
4 Matthew Hauser 1998 AUS 19 00:53:43 00:08:59 00:00:45 00:26:31 00:00:28 00:17:00
5 Irving Perez 1986 MEX 3 00:53:51 00:09:10 00:00:44 00:27:38 00:00:27 00:15:52
6 Matthew Sharpe 1991 CAN 2 00:53:52 00:09:14 00:00:46 00:27:55 00:00:25 00:15:32
7 Luke Burns 1998 AUS 8 00:53:54 00:09:22 00:00:44 00:27:49 00:00:25 00:15:34
8 Emil Holm 1996 DEN 17 00:54:07 00:09:17 00:00:46 00:27:54 00:00:27 00:15:43
9 Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 16 00:54:20 00:09:08 00:00:50 00:27:58 00:00:29 00:15:55
10 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 7 00:54:24 00:09:09 00:00:46 00:27:37 00:00:28 00:16:24
11 Amitai Yonah 1994 ISR 9 00:54:46 00:09:45 00:00:47 00:28:25 00:00:27 00:15:22
12 Zhihang Jiang 1986 CHN 11 00:54:57 00:09:19 00:00:45 00:27:52 00:00:28 00:16:33
13 Anton Ponomarev 1997 RUS 23 00:55:19 00:09:22 00:00:48 00:28:20 00:00:30 00:16:19
14 Ryotaro Otani 1990 JPN 14 00:55:22 00:09:49 00:00:46 00:28:24 00:00:31 00:15:52
15 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 21 00:55:32 00:09:17 00:00:46 00:27:53 00:00:30 00:17:06
16 Yegor Martynenko 1987 UKR 12 00:55:49 00:09:34 00:00:50 00:28:33 00:00:29 00:16:23
17 Miguel Arraiolos 1988 POR 10 00:56:16 00:09:51 00:00:49 00:28:19 00:00:31 00:16:46
18 Wei Kai Wang 1994 TPE 20 00:56:17 00:09:42 00:00:51 00:28:27 00:00:31 00:16:46
19 Johannes Vogel 1996 GER 18 00:56:27 00:09:30 00:00:48 00:28:14 00:00:32 00:17:23
20 Michael Lam 1997 HKG 24 00:57:10 00:09:50 00:00:44 00:28:24 00:00:32 00:17:40
21 Kejun Shi 1992 CHN 22 00:57:38 00:09:28 00:00:46 00:28:44 00:00:30 00:18:10
22 Chan Uk Park 1999 KOR 26 00:59:28 00:09:40 00:00:51 00:33:55 00:00:34 00:18:10
23 Minho Kweon 2000 KOR 28 01:00:18 00:09:25 00:00:48 00:30:38 00:00:34 00:18:53
24 Shuchuan Wang 1999 CHN 25 01:02:56 00:09:35 00:00:48 00:30:27 00:00:28 00:18:00
25 Jinkai Zhang 1998 CHN 27 01:04:26 00:10:27 00:00:46 00:33:12 00:00:31 00:19:26
DNS Stefan Zachäus 1990 LUX 5 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delagate Alan Ma/MAC. Head Referee Baoping Wang/CHN. Competition Jury: Alan Ma/MAC) Ki Wookyiong/KOR, Xiaoren CHEN/CHNDistances: Swim 750 m (2 laps); Bike 20 km (3 laps); Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 23.5ºC. Air Temperature 20.4ºC.Wetsuits not allowed