Results: 2019 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Semifinal 3 Elite Men
Jintang, Chengdu, Sichuan Province, China, China • 11 May, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jason West 1993 USA 67 00:53:35 00:09:24 00:00:47 00:27:47 00:00:29 00:15:08
2 Luke Willian 1996 AUS 62 00:53:39 00:09:14 00:00:44 00:27:58 00:00:27 00:15:16
3 Anton Kozlov 1991 RUS 76 00:53:41 00:09:16 00:00:44 00:27:59 00:00:29 00:15:13
4 Kye Wylde 1997 AUS 75 00:53:41 00:09:22 00:00:46 00:27:49 00:00:24 00:15:20
5 Makoto Odakura 1993 JPN 63 00:53:43 00:09:12 00:00:50 00:27:57 00:00:25 00:15:19
6 Trent Thorpe 1996 NZL 66 00:53:48 00:09:04 00:00:50 00:28:04 00:00:26 00:15:24
7 Rostislav Pevtsov 1987 AZE 61 00:53:49 00:09:23 00:00:45 00:27:51 00:00:30 00:15:20
8 Gregory Barnaby 1991 ITA 69 00:53:54 00:09:21 00:00:46 00:27:50 00:00:28 00:15:29
9 Gregor Payet 1995 LUX 73 00:53:59 00:09:25 00:00:46 00:27:45 00:00:30 00:15:33
10 Christophe De Keyser 1993 BEL 65 00:54:04 00:09:18 00:00:45 00:27:54 00:00:27 00:15:40
11 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 68 00:54:21 00:09:15 00:00:43 00:28:01 00:00:25 00:15:57
12 Ji Hwan Kim 1990 KOR 70 00:54:37 00:09:13 00:00:46 00:28:00 00:00:29 00:16:09
13 Genta Uchida 1997 JPN 71 00:55:02 00:09:28 00:00:45 00:27:46 00:00:29 00:16:34
14 Semen Pivovarov 1997 KAZ 77 00:55:21 00:09:21 00:00:48 00:27:51 00:00:31 00:16:50
15 Felix Duchampt 1989 ITU 64 00:55:42 00:09:29 00:00:43 00:29:02 00:00:26 00:16:02
16 Mitsuho Mochizuki 2000 JPN 81 00:55:50 00:09:12 00:00:47 00:27:59 00:00:26 00:17:26
17 Yujia Tong 1998 CHN 88 00:55:52 00:09:20 00:00:49 00:27:51 00:00:27 00:17:25
18 Qing Chen 1999 CHN 80 00:55:55 00:09:49 00:00:46 00:28:39 00:00:27 00:16:14
19 Kevin Bishop 1994 USA 74 00:55:57 00:09:46 00:00:47 00:28:41 00:00:28 00:16:15
20 Shing Him Yu 1999 HKG 78 00:56:51 00:09:50 00:00:48 00:28:35 00:00:30 00:17:08
21 Tuan Chun Chang 1994 TPE 72 00:57:36 00:09:34 00:00:49 00:28:51 00:00:31 00:17:51
22 Faquan Bai 1986 CHN 79 00:58:21 00:09:18 00:00:46 00:29:11 00:00:29 00:18:37
23 Ju Seok Kim 1989 KOR 84 01:00:41 00:09:19 00:00:46 00:31:43 00:00:33 00:18:20
24 Cheng Tai Wu 1993 TPE 83 01:00:49 00:10:38 00:00:50 00:30:20 00:00:30 00:18:31
25 Rogerio Jose Carreira Chiu 1979 MAC 85 01:01:01 00:10:56 00:00:51 00:30:02 00:00:29 00:18:43
26 Gyuhyung Lee 1997 KOR 87 01:02:50 00:09:36 00:00:49 00:31:24 00:00:34 00:20:27
Program notes:

Technical Delagate Alan Ma/MAC. Head Referee Baoping Wang/CHN. Competition Jury: Alan Ma/MAC) Ki Wookyiong/KOR, Xiaoren CHEN/CHNDistances: Swim 750 m (2 laps); Bike 20 km (3 laps); Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 23.5ºC. Air Temperature 20.4ºC.Wetsuits not allowed