Results: 2019 Chengdu ITU Triathlon World Cup | Semifinal 1 Elite Women
Jintang, Chengdu, Sichuan Province, China, China • 11 May, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Laura Lindemann 1996 GER 1 00:58:35 00:09:59 00:00:50 00:29:53 00:00:27 00:17:26
2 Alexandra Razarenova 1990 RUS 5 00:58:45 00:10:10 00:00:48 00:29:46 00:00:28 00:17:33
3 Zsófia Kovács 1988 HUN 3 00:59:17 00:10:05 00:00:49 00:29:49 00:00:26 00:18:08
4 Joanne Miller 1998 AUS 7 00:59:21 00:10:10 00:00:46 00:29:45 00:00:28 00:18:12
5 Adriana Barraza 1993 MEX 6 00:59:37 00:10:07 00:00:50 00:29:46 00:00:32 00:18:22
6 Niina Kishimoto 1995 JPN 9 00:59:46 00:10:20 00:00:48 00:29:35 00:00:30 00:18:33
7 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 10 00:59:46 00:10:06 00:00:51 00:29:46 00:00:33 00:18:30
8 Mengying Zhong 1990 CHN 4 00:59:47 00:10:06 00:00:50 00:29:48 00:00:27 00:18:36
9 Ye Jin Park 2000 KOR 12 00:59:50 00:10:08 00:00:48 00:29:46 00:00:27 00:18:41
10 Danielle De Francesco 1992 AUS 27 00:59:58 00:09:39 00:00:51 00:30:12 00:00:33 00:18:43
11 Yuting Huang 1995 CHN 23 01:00:02 00:10:04 00:00:56 00:29:44 00:00:30 00:18:48
12 Anqi Huang 2001 CHN 28 01:00:02 00:10:08 00:00:47 00:29:51 00:00:31 00:18:45
13 Qing Wu 1998 CHN 22 01:00:05 00:09:58 00:00:49 00:29:58 00:00:30 00:18:50
14 Brittany Dutton 1997 AUS 11 01:00:12 00:10:06 00:00:49 00:29:47 00:00:32 00:18:58
15 Yiming Liu 1996 CHN 21 01:00:14 00:10:10 00:00:49 00:29:47 00:00:31 00:18:57
16 Anne Holm 1999 DEN 20 01:00:22 00:09:48 00:00:48 00:30:06 00:00:30 00:19:10
17 Ji Yeon Kim 1990 KOR 14 01:00:41 00:09:55 00:00:50 00:29:56 00:00:26 00:19:34
18 Emy Legault 1996 CAN 15 01:00:49 00:09:58 00:00:50 00:29:56 00:00:30 00:19:35
19 Chia-Chia Chang 1995 TPE 26 01:01:39 00:10:26 00:00:52 00:29:27 00:00:31 00:20:23
20 Kim Kilgroe 1989 PHI 19 01:01:48 00:10:35 00:00:52 00:29:16 00:00:35 00:20:30
21 Xiaoting Ma 1992 CHN 25 01:01:57 00:09:50 00:00:53 00:30:03 00:00:33 00:20:38
22 Fuka Sega 1998 JPN 17 01:02:04 00:09:49 00:00:53 00:30:01 00:00:29 00:20:52
23 Jia-Chi Kuo 1998 TPE 18 01:02:46 00:10:24 00:00:56 00:29:23 00:00:31 00:21:32
24 Arina Shulgina 1991 ITU 16 01:04:24 00:10:37 00:00:52 00:33:41 00:00:34 00:18:40
25 Michelle Flipo 1988 MEX 8 01:06:30 00:10:04 00:00:50 00:34:17 00:00:35 00:20:44
Program notes:

Technical Delagate Alan Ma/MAC. Head Referee Baoping Wang/CHN. Competition Jury: Alan Ma/MAC) Ki Wookyiong/KOR, Xiaoren CHEN/CHNDistances: Swim 750 m (2 laps); Bike 20 km (3 laps); Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 23.7ºC. Air Temperature 20.5ºC.Wetsuits not allowed