Results: 2019 Constanta ETU Sprint Triathlon European Cup | Elite Men
Constanta, Mamaia, Romania, Romania • 21 Sep, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Samuel Dickinson 1997 GBR 2 00:58:11 00:11:13 00:00:32 00:30:20 00:00:28 00:15:39
2 Calum Johnson 1994 GBR 7 00:58:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
3 Levente Karai 2000 HUN 22 00:58:28 00:11:12 00:00:37 00:30:18 00:00:23 00:15:58
4 Sylvain Fridelance 1995 SUI 3 00:58:35 00:11:05 00:00:29 00:30:30 00:00:25 00:16:05
5 Michele Sarzilla 1988 ITA 19 00:58:36 00:11:15 00:00:35 00:30:17 00:00:29 00:16:00
6 Maximilian Sperl 1994 GER 27 00:58:39 00:11:16 00:00:42 00:30:08 00:00:32 00:16:02
7 Tim Hellwig 1999 GER 30 00:58:48 00:11:03 00:00:39 00:30:22 00:00:26 00:16:18
8 Tim Siepmann 1998 GER 15 00:58:55 00:11:19 00:00:36 00:30:10 00:00:23 00:16:27
9 Simon Westermann 1998 SUI 12 00:58:58 00:11:09 00:00:29 00:30:27 00:00:25 00:16:27
10 Itamar Alster 1995 ISR 17 00:59:01 00:11:17 00:00:32 00:30:17 00:00:30 00:16:25
11 Tommaso Crivellaro 1993 ITA 16 00:59:05 00:11:14 00:00:36 00:30:17 00:00:26 00:16:33
12 Dario Chitti 1993 ITA 21 00:59:06 00:11:16 00:00:32 00:30:16 00:00:20 00:16:43
13 Paul Weindl 1999 GER 34 00:59:16 00:11:22 00:00:35 00:30:08 00:00:26 00:16:45
14 Florin Salvisberg 1990 SUI 8 00:59:26 00:11:02 00:00:38 00:30:25 00:00:31 00:16:51
15 András Király 1996 HUN 47 00:59:28 00:11:21 00:00:32 00:30:16 00:00:32 00:16:48
16 Lars Pfeifer 1994 GER 6 00:59:32 00:11:12 00:00:37 00:30:17 00:00:26 00:17:00
17 Felix Duchampt 1989 ITU 1 00:59:36 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
18 Kurt Wesley 1997 AUS 5 00:59:47 00:11:17 00:00:32 00:30:19 00:00:31 00:17:08
19 Michael Ziegler 1998 SUI 55 00:59:52 00:11:23 00:00:35 00:30:08 00:00:30 00:17:16
20 Alexandre Nobre 1994 POR 4 00:59:54 00:11:24 00:00:36 00:30:54 00:00:30 00:16:30
21 Jacopo Butturini 1991 CRO 20 01:00:03 00:11:15 00:00:31 00:30:20 00:00:31 00:17:25
22 Fabian Meeusen 1998 SUI 24 01:00:06 00:11:05 00:00:37 00:30:25 00:00:32 00:17:27
23 Marc Trautmann 1997 GER 18 01:00:15 00:11:18 00:00:33 00:30:12 00:00:28 00:17:44
24 István Király 1994 HUN 11 01:00:23 00:11:27 00:00:36 00:30:49 00:00:26 00:17:05
25 Jonathan Wayaffe 1995 BEL 14 01:00:26 00:11:40 00:00:33 00:31:22 00:00:31 00:16:20
26 Franco Pesavento 1997 ITA 35 01:00:27 00:11:33 00:00:29 00:31:34 00:00:25 00:16:26
27 Cameron Main 1999 GBR 49 01:00:30 00:11:36 00:00:30 00:30:49 00:00:28 00:17:08
28 Dan Mcintosh 1984 POL 10 01:00:39 00:11:54 00:00:32 00:31:14 00:00:31 00:16:28
29 Felix Studer 1998 SUI 32 01:00:55 00:11:27 00:00:30 00:30:56 00:00:27 00:17:34
30 Scott Mcclymont 1998 GER 23 01:00:55 00:11:23 00:00:41 00:30:51 00:00:33 00:17:27
31 Nicolò Ragazzo 1999 ITA 36 01:00:59 00:11:17 00:00:33 00:31:45 00:00:24 00:17:00
32 Federico Zamò 1999 ITA 46 01:01:07 00:11:32 00:00:39 00:31:26 00:00:32 00:16:58
33 Youri Keulen 1998 NED 29 01:01:16 00:11:54 00:00:35 00:31:06 00:00:31 00:17:10
34 Lukas Kollegger 1997 AUT 28 01:01:21 00:11:27 00:00:35 00:30:54 00:00:30 00:17:55
35 Samuel Mileham 1998 AUS 56 01:01:35 00:11:38 00:00:35 00:31:25 00:00:28 00:17:29
36 Nicolae Seitan 1997 ROU 48 01:01:42 00:11:44 00:00:41 00:31:17 00:00:27 00:17:33
37 Federico Pagotto 1998 ITA 37 01:01:46 00:11:28 00:00:32 00:31:38 00:00:26 00:17:42
38 Andrey Alypov 1997 RUS 31 01:02:07 00:11:24 00:00:38 00:30:53 00:00:27 00:18:46
39 Max Schröter 1993 GER 52 01:02:09 00:12:09 00:00:36 00:32:09 00:00:29 00:16:45
40 Thomas Roos 1985 USA 53 01:02:12 00:11:34 00:00:51 00:31:14 00:00:28 00:18:04
41 Erick Rogoz Lörincz 2001 ROU 57 01:02:33 00:11:45 00:00:41 00:31:12 00:00:32 00:18:22
42 Julian Sackmann 1997 SUI 45 01:03:24 00:11:43 00:00:40 00:31:14 00:00:32 00:19:15
43 Rene Hilber 1999 AUT 40 01:03:54 00:12:20 00:00:30 00:32:05 00:00:29 00:18:29
44 Tamás Papp 1998 HUN 38 01:04:13 00:12:03 00:00:27 00:31:07 00:00:28 00:20:08
45 Alexandru Ion 1998 ROU 58 01:05:36 00:12:15 00:00:33 00:32:07 00:00:32 00:20:09
46 Matthias Hohlrieder 1994 AUT 54 01:05:45 00:12:26 00:00:35 00:33:03 00:00:27 00:19:15
47 Catalin Romas 2000 ROU 50 01:06:05 00:11:57 00:00:45 00:33:21 00:01:00 00:19:01
DNS Leon Pauger 1998 AUT 26 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Alexander Bründl 1996 AUT 39 LAP 00:12:13 00:00:52 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Luka Paliska 1997 CRO 43 DNF 00:12:17 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Wilhelm Hirsch 1998 GER 44 DNF 00:11:26 00:00:33 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Raquel Gonzalez Cascales/ESP. Head Referee: Peter Klosz/ROU. Competition Jury: Raquel Gonzalez Cascales/ESP, Herwig Grabner/AUT, Gabriel Solomon/ROU.
Distances: Swim 750 m(1 lap), Bike 20 km (3 laps), Run 5 km (2 laps)
Water temperature 19.7ºC. Air temperature 18ºC. Wetsuits allowed.