Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 1 00:58:13 00:08:21 00:00:41 00:31:58 00:00:21 00:16:52
2 Lautaro Delgado 2002 ARG 33 00:59:09 00:08:26 00:00:44 00:32:07 00:00:22 00:17:30
3 Angel Noguera 2002 ECU 2 00:59:10 00:08:28 00:00:43 00:32:10 00:00:22 00:17:27
4 Kevin Gimenez 2003 ARG 3 00:59:55 00:09:50 00:00:40 00:32:15 00:00:20 00:16:49
5 Leonardo Ampudia 2002 ECU 14 01:01:33 00:08:49 00:00:48 00:32:52 00:00:24 00:18:39
6 Franco Foresi 2000 ARG 8 01:01:40 00:08:44 00:00:45 00:33:06 00:00:22 00:18:43
7 Anderson Bastidas Molina 2001 ECU 16 01:01:53 00:09:33 00:00:41 00:37:41 00:00:20 00:13:59
8 Fenix Didiviel Diaz Castillo 2001 VEN 9 01:02:17 00:09:40 00:00:38 00:32:22 00:00:19 00:19:18
9 Bruno Perillo 2001 URU 11 01:03:02 00:09:15 00:00:50 00:32:41 00:00:25 00:19:51
10 Johnny Eduardo Mena Estrella 2000 ECU 29 01:03:53 00:10:35 00:18:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
11 Tadeo Baruffato 2002 ARG 25 01:04:36 00:09:44 00:00:41 00:34:56 00:00:21 00:18:54
12 Nestor Aranda 2000 ARG 6 01:05:15 00:12:27 00:00:49 00:32:33 00:00:24 00:19:02
13 Ismael Sosa 2001 URU 20 01:05:17 00:11:14 00:00:48 00:33:58 00:00:24 00:18:54
14 Lisandro Lopez Fandiño 2001 ARG 27 01:06:34 00:10:33 00:00:51 00:34:29 00:00:25 00:20:16
15 Santiago Riboli 2001 ARG 34 01:07:19 00:11:40 00:00:47 00:36:42 00:00:23 00:17:47
16 Alfredo Maximiliano Gimenez 2001 ARG 26 01:07:55 00:12:14 00:00:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
17 Vitto Moyano Giacomelli 2003 ARG 30 01:08:44 00:11:16 00:00:47 00:33:53 00:00:24 00:22:24
18 Tobias Onan Menvielle 2002 ARG 10 01:08:55 00:10:59 00:00:44 00:35:34 00:00:22 00:21:16
19 Mauro Gonzalez 2003 ARG 15 01:09:27 00:11:31 00:00:43 00:37:00 00:00:21 00:19:52
20 Geronimo Milton Gallardo 2003 ARG 18 01:09:54 00:11:15 00:00:53 00:33:45 00:00:27 00:23:35
21 Daniel Edurado Abrego Castellanos 2003 PAN 7 01:10:15 00:15:50 00:00:43 00:34:50 00:00:22 00:18:30
22 Santiago Ezequiel Zapata 2003 ARG 12 01:13:00 00:10:27 00:00:49 00:36:02 00:00:25 00:25:18
23 Mauricio Benjamin Juarez 2003 ARG 31 01:13:08 00:22:27 00:00:47 00:00:00 00:00:00 00:00:00
24 Kai Lopez Marchesini 2003 ARG 28 01:16:12 00:10:47 00:00:54 00:37:48 00:00:27 00:26:16
25 Leo Lopez Marchesini 2003 ARG 23 01:17:00 00:10:22 00:00:50 00:36:06 00:00:25 00:29:18
26 Damian Ernesto Turchet 2003 ARG 36 01:18:01 00:15:21 00:01:06 00:37:31 00:00:33 00:23:30
DSQ Julio Facundo Pavoni 2002 ARG 37 DSQ 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Santiago Juri 2003 ARG 35 DNF 00:12:58 00:00:49 00:35:30 00:00:00 00:00:00
DNF Luis Ignacio Zurlo 2002 ARG 21 DNF 00:09:45 00:00:46 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marcos Centurion 2002 PAR 17 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Galo Maldonado Boada 2003 ECU 19 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ivette Bourette/PAN. Head Referee: Carlos Gonzalez/ARG.
Competition Jury: Ivette Bourette/PAN, Julio Ramirez/ECU, Gustavo Svane/ARG.
Distances: Swim 750 m (1 lap); Bike 20 km (4 laps); Run 5 km (2 laps)
Water temperature: 26.7ºC Air temperature 29º C.
Wetsuits not allowed.
Athletes #6 Aranda/ARG, #18 Gallardo/ARG, #26 Gimenez/ARG, #27 Lopez Fandiño/ARG adn #30 Moyano Giacomelli/ARG served a 10 seconds time penalty at the run penalty box.