Results: 2019 Gyeongju ASTC Triathlon Asian Championships | Junior Men
Gyeongju, Korea, Korea, South • 21 Jun, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mitsuho Mochizuki 2000 JPN 4 00:56:02 00:08:44 00:00:54 00:28:27 00:00:30 00:17:29
2 Kyotaro Yoshikawa 2000 JPN 2 00:56:05 00:08:45 00:00:56 00:28:26 00:00:31 00:17:29
3 Jason Tai Long Ng 2000 HKG 1 00:57:04 00:09:07 00:00:52 00:29:31 00:00:28 00:17:08
4 Cheung Sing Nicholas Tsang 2000 HKG 3 00:57:11 00:09:06 00:00:56 00:29:30 00:00:33 00:17:09
5 Aleksandr Reshetnikov 2000 UZB 37 00:57:16 00:09:20 00:01:00 00:29:10 00:00:34 00:17:15
6 Teppei Tokuyama 2002 JPN 8 00:57:18 00:09:08 00:00:54 00:29:19 00:00:37 00:17:21
7 Omar Ali 2000 BRN 36 00:57:25 00:09:50 00:01:01 00:28:44 00:00:32 00:17:20
8 Tik Long Hung 2001 HKG 28 00:57:31 00:09:46 00:00:59 00:28:49 00:00:29 00:17:30
9 Daniil Zubtsov 2001 KAZ 35 00:57:46 00:09:31 00:00:57 00:29:05 00:00:35 00:17:40
10 Denis Tunitskiy 2001 KAZ 52 00:58:06 00:09:22 00:00:59 00:29:12 00:00:36 00:17:59
11 Philip Sato 2000 HKG 21 00:58:14 00:09:47 00:00:56 00:28:39 00:00:40 00:18:14
12 Hyeonwoo Jeong 2002 KOR 12 00:58:23 00:09:52 00:00:55 00:28:48 00:00:32 00:18:18
13 Junjie Fan 2001 CHN 6 00:58:28 00:08:46 00:00:57 00:29:49 00:00:33 00:18:25
14 Tsz Ho Li 2001 HKG 50 00:58:33 00:09:41 00:00:59 00:28:54 00:00:38 00:18:21
15 Zuyao Du 2001 CHN 16 00:58:43 00:09:28 00:01:00 00:29:11 00:00:30 00:18:36
16 Juan Francisco Baniqued 2002 PHI 45 00:58:59 00:09:45 00:01:03 00:28:45 00:00:34 00:18:54
17 Kuan Chih Huang 2001 TPE 39 00:59:03 00:09:43 00:01:02 00:28:55 00:00:32 00:18:53
18 Soohwan Chun 2000 KOR 27 00:59:07 00:09:44 00:01:01 00:28:52 00:00:34 00:18:58
19 Minho Kweon 2000 KOR 41 00:59:20 00:09:23 00:01:01 00:29:12 00:00:37 00:19:10
20 Tzu I Pan 2000 TPE 5 00:59:25 00:08:45 00:01:00 00:29:48 00:00:36 00:19:19
21 Wai Lok Keung 2000 HKG 33 00:59:26 00:09:45 00:00:55 00:28:56 00:00:35 00:19:16
22 Chanho Park 2001 KOR 24 00:59:35 00:08:46 00:00:57 00:29:49 00:00:32 00:19:34
23 Li Rong, Luke Chua 2001 SGP 43 00:59:40 00:09:31 00:01:00 00:29:03 00:00:38 00:19:29
24 Iñaki Lorbes 2001 PHI 32 00:59:49 00:09:36 00:01:14 00:28:46 00:00:34 00:19:41
25 Minjun Jang 2003 KOR 25 00:59:53 00:09:37 00:00:55 00:29:04 00:00:35 00:19:43
26 Yerassyl Amanzholov 2002 KAZ 15 00:59:53 00:09:49 00:00:59 00:28:48 00:00:41 00:19:39
27 Assatbek Narmetov 2003 KAZ 31 01:00:21 00:09:51 00:00:57 00:28:47 00:00:35 00:20:12
28 Abdulrahman Mubarak 2002 BRN 44 01:00:27 00:09:35 00:01:05 00:28:54 00:00:33 00:20:22
29 Ali Rezvani 2000 IRI 51 01:00:40 00:09:48 00:01:05 00:31:00 00:00:33 00:18:17
30 Aryan Ghaleh Noei 2001 IRI 53 01:01:05 00:09:37 00:01:06 00:28:51 00:00:38 00:20:54
31 Jihyuk Yang 2001 KOR 42 01:01:06 00:10:09 00:01:03 00:30:40 00:00:34 00:18:42
32 Shichen Lu 2000 CHN 23 01:01:26 00:09:37 00:01:02 00:28:55 00:00:34 00:21:19
33 Arslon Tursunov 2001 UZB 22 01:01:42 00:10:11 00:00:59 00:30:46 00:00:36 00:19:13
34 Kareem Abo Samra 2000 SYR 29 01:02:17 00:10:37 00:00:56 00:32:30 00:00:37 00:17:39
35 Joshua Ramos 2002 PHI 19 01:02:55 00:09:58 00:01:15 00:30:41 00:00:35 00:20:28
36 Xian Hao Chong 2001 MAS 10 01:03:01 00:10:31 00:00:55 00:30:27 00:00:31 00:20:39
37 Charles Lipura 2002 PHI 54 01:03:28 00:09:48 00:01:03 00:31:05 00:00:40 00:20:54
38 Samir Varma 2002 SGP 9 01:04:05 00:10:14 00:01:03 00:30:37 00:00:37 00:21:36
39 Umidbek Alimov 2000 UZB 38 01:04:15 00:10:31 00:01:01 00:32:31 00:00:37 00:19:36
40 Richard Navo 2002 PHI 49 01:04:50 00:10:04 00:01:18 00:32:40 00:00:32 00:20:19
41 Caleb Barlin 2000 PHI 48 01:05:23 00:12:26 00:01:03 00:32:58 00:00:31 00:18:27
42 Amarsanaa Ganbaatar 2002 MGL 17 01:05:40 00:11:00 00:01:12 00:33:42 00:00:41 00:19:07
43 Mohamed Mubarak 2001 BRN 30 01:06:19 00:10:27 00:01:05 00:33:10 00:00:35 00:21:04
44 Chin Wa Wong 2000 MAC 7 01:07:09 00:09:58 00:00:59 00:34:56 00:00:38 00:20:41
45 Casey Kin Yun Lim 2000 MAS 34 01:07:51 00:11:22 00:01:03 00:34:02 00:00:38 00:20:47
46 Nicholas Rachmadi 2001 SGP 46 01:08:21 00:09:56 00:01:18 00:34:41 00:00:40 00:21:49
47 Robin Singh 2000 IND 47 01:09:24 00:10:45 00:01:06 00:32:50 00:00:38 00:24:07
48 Arif Dalbasty 2002 KGZ 40 01:10:13 00:11:01 00:01:06 00:35:48 00:00:40 00:21:40
49 Khanmunkh Purevpuntsag 2002 MGL 26 01:18:52 00:16:34 00:01:00 00:36:25 00:00:35 00:24:19
DSQ Ke Hong Liu 2002 MAC 18 DSQ 00:16:05 00:01:03 00:36:35 00:00:47 00:21:45
Program notes:

Technical Delegate: Rebecca Mok/HKG. Head Referee: Melody Tan/MAS.
Competition Jury: Rebecca Mok/HKG, Shin Otsuka/JPN, Justin Sukwon Park/KOR.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 19.8km (3 laps), Run 5km (2 laps)
Water temperature 23⁰C. Air temperature 18⁰C. Wetsuits not allowed.