Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 16-19 Female AG Sprint
Lausanne, Switzerland • 31 Aug, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Chloe Mclennan 2002 AUS 10718 01:08:23 00:11:24 00:01:54 00:33:01 00:01:29 00:20:33
2 Alexa Magallon 2002 SUI 10702 01:08:47 00:11:14 00:02:05 00:33:02 00:01:27 00:20:57
3 Fanny Nussberger 2002 SUI 10703 01:08:55 00:10:41 00:02:01 00:33:38 00:01:29 00:21:05
4 Kristin Abegg 2002 SUI 10701 01:09:13 00:11:20 00:01:59 00:33:02 00:01:31 00:21:19
5 Natalya Carter 2002 NZL 10739 01:09:15 00:12:42 00:02:05 00:33:16 00:01:30 00:19:40
6 Jessica Ewart-Mctigue 2001 AUS 10719 01:10:18 00:11:33 00:01:55 00:33:55 00:01:31 00:21:21
7 Christina Durbin 2003 GBR 10732 01:10:32 00:11:34 00:01:57 00:35:05 00:01:23 00:20:31
8 Sarah Hamel 2002 CAN 10728 01:11:16 00:12:10 00:02:02 00:33:50 00:01:31 00:21:41
9 Evan Elizabeth Welch 2002 USA 10713 01:11:54 00:11:34 00:01:58 00:34:38 00:01:32 00:22:10
10 Gabrielle Bourgault Kennaley 2002 CAN 10724 01:12:00 00:11:51 00:02:12 00:34:10 00:01:34 00:22:11
11 Hannah Howell 2001 NZL 10740 01:12:15 00:10:46 00:02:04 00:33:55 00:01:38 00:23:50
12 Lily Mcgarry 2001 GBR 10733 01:12:28 00:11:45 00:02:12 00:34:13 00:01:43 00:22:34
13 Christiane Bilodeau 2001 CAN 10729 01:12:50 00:11:37 00:02:02 00:33:45 00:01:36 00:23:48
14 Ève Grenier 2002 CAN 10727 01:13:33 00:11:45 00:02:06 00:34:21 00:01:32 00:23:47
15 Jennifer Zheng 2002 USA 10715 01:13:43 00:12:08 00:02:15 00:35:34 00:01:38 00:22:05
16 Hailey Poe 2002 USA 10710 01:13:52 00:11:54 00:02:28 00:36:33 00:01:32 00:21:23
17 Charlotte Carter 2000 NZL 10741 01:15:05 00:11:38 00:02:13 00:34:21 00:01:38 00:25:12
18 Anna Kate Wirsing 2002 USA 10714 01:16:29 00:12:09 00:02:11 00:37:28 00:01:35 00:23:04
19 Reilly Schindler 2000 USA 10717 01:17:53 00:11:25 00:02:25 00:37:28 00:01:55 00:24:39
20 Pietra Picolo Meneghini 2002 BRA 10721 01:18:18 00:14:14 00:01:36 00:37:29 00:01:45 00:23:13
21 Lilja Mckendry 2002 USA 10709 01:20:16 00:11:50 00:02:26 00:39:09 00:01:54 00:24:55
22 Anna Firth 2000 GBR 10736 01:20:35 00:15:38 00:02:44 00:35:41 00:01:39 00:24:51
23 Emma Austin 2000 GBR 10735 01:21:08 00:12:23 00:02:28 00:38:31 00:01:48 00:25:55
24 Simone Lundquist 2002 USA 10708 01:22:10 00:14:50 00:02:42 00:39:06 00:02:03 00:23:28
25 Valentina López Fuentes 2003 CRC 10730 01:22:25 00:14:19 00:02:59 00:39:05 00:01:50 00:24:11
26 Sina Meier 2000 SUI 10706 01:23:37 00:17:34 00:03:12 00:38:29 00:01:45 00:22:36
27 Molly Wilkins 2001 GBR 10734 01:23:58 00:13:47 00:02:26 00:40:08 00:01:42 00:25:53
28 Gabriella Chacin 2003 USA 10707 01:23:59 00:13:49 00:03:07 00:38:36 00:02:04 00:26:22
29 Chloé Jaunin 2000 SUI 10705 01:26:32 00:14:38 00:02:45 00:39:00 00:01:59 00:28:08
30 Jelena Prescott 2002 USA 10711 01:27:17 00:15:31 00:02:39 00:42:25 00:02:05 00:24:36
31 Sadé Smith 2002 USA 10712 01:30:13 00:14:18 00:02:58 00:42:32 00:01:55 00:28:27
32 Liv Nottrodt 2000 GER 10737 01:30:14 00:14:06 00:03:08 00:41:34 00:02:20 00:29:03
33 Deyna Cubero Elizondo 2001 CRC 10731 01:31:09 00:16:36 00:02:51 00:41:59 00:02:27 00:27:14
34 Amanda Gnenz 2002 CAN 10726 01:36:02 00:14:40 00:03:01 00:47:07 00:02:14 00:28:59
35 Tonia Van Lommel 2000 BEL 10720 01:37:14 00:14:23 00:03:03 00:44:18 00:02:46 00:32:42
36 Michelle Ming 2001 SUI 10704 01:37:55 00:18:11 00:03:06 00:42:52 00:01:53 00:31:52
37 Ana Clara Santos Teixeira 2002 BRA 10722 01:38:56 00:18:28 00:03:05 00:47:25 00:02:10 00:27:46
38 Mathilde ClouÂtre 2002 CAN 10725 01:38:59 00:15:11 00:03:06 00:45:34 00:02:14 00:32:52
DNS Alexandra Drexler 2001 USA 10716 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Ericka Baena 2002 CAN 10723 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Lulwa Alghanem 2003 KUW 10738 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Terry Sheldrake/NZL, Pascal Salamin/SUI.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (2 laps), Run 5 km (point to point).
Water temperature 22.4ºC Wetsuits not allowed.