Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 70-74 Male AG Sprint
Lausanne, Switzerland • 31 Aug, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Daniel Schori 1948 SUI 10605 01:21:34 00:16:47 00:03:21 00:34:48 00:02:08 00:24:28
2 Angel Santamaria Cuevas 1949 ESP 10632 01:25:02 00:13:44 00:03:28 00:39:28 00:02:17 00:26:03
3 Bernard Birringer 1949 FRA 10633 01:26:57 00:18:40 00:02:49 00:38:11 00:02:11 00:25:06
4 John Gregory 1949 USA 10608 01:27:33 00:17:03 00:03:32 00:39:02 00:02:19 00:25:35
5 Ted Hamilton 1949 GBR 10637 01:29:07 00:16:52 00:03:06 00:40:28 00:02:03 00:26:35
6 Steve Collins 1948 USA 10612 01:30:45 00:18:01 00:03:10 00:40:30 00:02:30 00:26:32
7 Michael S. Dwyer 1949 USA 10607 01:30:57 00:19:15 00:04:17 00:39:32 00:02:41 00:25:11
8 Jack Wessel 1948 CAN 10629 01:31:06 00:20:03 00:03:22 00:38:51 00:02:11 00:26:36
9 Daniel Kirk 1946 USA 10621 01:32:16 00:18:22 00:03:44 00:40:12 00:02:15 00:27:41
10 Michael Zinn 1947 USA 10619 01:34:09 00:20:06 00:03:41 00:37:45 00:02:41 00:29:55
11 Perry Hudson 1948 USA 10614 01:34:54 00:18:24 00:03:34 00:40:18 00:02:35 00:30:01
12 Steve Polley 1949 USA 10611 01:35:23 00:17:39 00:03:39 00:43:26 00:02:05 00:28:33
13 Harvey Hughes 1948 GBR 10642 01:35:56 00:18:36 00:03:53 00:39:58 00:02:30 00:30:56
14 Richard Poole 1945 USA 10624 01:36:31 00:19:20 00:04:04 00:42:02 00:02:24 00:28:38
15 Michael Wills 1948 GBR 10643 01:36:55 00:24:44 00:03:59 00:38:48 00:02:33 00:26:49
16 Douglas Wood 1946 GBR 10646 01:38:14 00:20:11 00:03:48 00:43:06 00:02:35 00:28:31
17 Wolfgang Fleischmann 1949 GER 10648 01:38:28 00:20:26 00:04:27 00:41:05 00:02:24 00:30:05
18 Andrew Rennie 1949 GBR 10640 01:38:30 00:25:29 00:03:35 00:41:39 00:02:15 00:25:31
19 Christopher Baker 1946 USA 10620 01:38:49 00:19:28 00:04:07 00:42:43 00:02:59 00:29:29
20 Hjalmar Schiøtz 1949 NOR 10655 01:38:51 00:26:01 00:03:47 00:41:28 00:02:16 00:25:17
21 Kenneth Geljack 1947 USA 10618 01:38:53 00:20:37 00:04:06 00:39:56 00:03:16 00:30:57
22 Dennis West 1946 USA 10622 01:38:59 00:17:37 00:03:37 00:44:15 00:03:31 00:29:57
23 Philip Richard 1949 SUI 10603 01:40:06 00:24:57 00:03:41 00:39:32 00:02:42 00:29:13
24 Vello Mijal 1946 CAN 10630 01:40:12 00:18:02 00:05:05 00:42:51 00:03:17 00:30:54
25 Christian Jacquesson 1948 FRA 10635 01:40:34 00:19:28 00:03:41 00:44:28 00:02:17 00:30:39
26 Jem Lawson 1949 GBR 10638 01:41:12 00:19:09 00:03:46 00:43:48 00:02:38 00:31:50
27 Bill Mccarthy 1949 USA 10610 01:41:23 00:23:25 00:06:32 00:39:48 00:03:09 00:28:28
28 John Archer 1947 GBR 10644 01:41:33 00:24:07 00:03:39 00:41:53 00:03:02 00:28:51
29 Reiner Eichner 1949 GER 10647 01:41:37 00:21:56 00:03:39 00:42:58 00:02:27 00:30:35
30 John Stacey 1946 AUS 10626 01:41:41 00:19:34 00:03:46 00:44:20 00:03:05 00:30:53
31 Dr. Ullrich Schäfer 1946 GER 10652 01:42:46 00:27:27 00:03:16 00:41:16 00:02:33 00:28:12
32 Paul Bloom 1947 USA 10617 01:42:54 00:21:00 00:05:07 00:44:57 00:03:21 00:28:28
33 Helmut Neuhaus 1948 GER 10650 01:43:47 00:21:47 00:03:28 00:44:03 00:02:51 00:31:37
34 Yasuoki Nakashima 1949 JPN 10653 01:44:13 00:18:28 00:03:42 00:45:12 00:02:46 00:34:03
35 Terry Hutchins 1948 USA 10615 01:45:08 00:23:45 00:05:06 00:44:26 00:02:45 00:29:04
36 Lutz Ranscht 1947 GER 10651 01:45:24 00:19:00 00:04:28 00:45:40 00:02:48 00:33:25
37 Peter Mcmahon 1949 AUS 10625 01:45:37 00:21:55 00:03:29 00:45:56 00:02:50 00:31:25
38 Paul Girard 1949 CAN 10628 01:47:49 00:18:49 00:05:12 00:44:45 00:03:54 00:35:06
39 Helmut Gruber 1946 AUT 10627 01:47:53 00:22:49 00:04:14 00:39:46 00:06:31 00:34:31
40 Jean-Marc Sombardier 1947 FRA 10636 01:48:13 00:24:47 00:04:10 00:44:19 00:02:49 00:32:06
41 David Hay 1948 USA 10613 01:48:14 00:21:14 00:03:54 00:48:17 00:02:47 00:32:01
42 Ed Cook 1946 CAN 10631 01:49:55 00:21:02 00:04:18 00:44:31 00:04:02 00:36:01
43 Raymond Durussel 1948 SUI 10604 01:50:29 00:24:01 00:04:05 00:45:51 00:02:38 00:33:51
44 Hugh Mckenna 1949 GBR 10639 01:50:30 00:31:23 00:04:18 00:44:07 00:02:25 00:28:15
45 Richard Widman 1948 USA 10616 01:50:34 00:22:28 00:04:14 00:45:21 00:03:09 00:35:20
46 George Clare 1948 GBR 10641 01:51:03 00:37:09 00:04:41 00:40:02 00:02:40 00:26:30
47 Roger Joffre 1949 FRA 10634 01:51:34 00:22:03 00:05:16 00:48:17 00:02:52 00:33:05
48 Jaime Weiss Steider 1949 MEX 10654 01:54:18 00:18:05 00:04:44 00:53:17 00:03:27 00:34:43
49 Urs Benz 1945 SUI 10606 01:58:20 00:23:01 00:05:04 00:44:48 00:03:59 00:41:27
50 Jack Missett 1945 USA 10623 02:44:54 00:40:08 00:10:11 01:19:38 00:02:34 00:32:21
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Terry Sheldrake/NZL, Pascal Salamin/SUI
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (2 laps), Run 5 km (point to point)
Water temperature 22.4ºC Wetsuits not allowed.