Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 75-79 Male AG Sprint
Lausanne, Switzerland • 31 Aug, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Ken Murley 1944 AUS 10667 01:35:07 00:20:42 00:04:43 00:39:06 00:02:37 00:27:57
2 Peter Dwyer 1942 AUS 10670 01:41:45 00:22:44 00:03:32 00:43:32 00:02:33 00:29:22
3 Michael Dixon 1944 GBR 10677 01:42:06 00:20:58 00:04:15 00:42:21 00:02:43 00:31:47
4 Wolfgang Lierow 1942 GER 10684 01:43:24 00:23:53 00:03:35 00:40:10 00:02:50 00:32:56
5 Ronald Richards 1944 AUS 10668 01:43:29 00:22:51 00:03:27 00:44:30 00:02:57 00:29:43
6 Cyril Baldock 1943 AUS 10669 01:43:31 00:14:14 00:03:56 00:47:04 00:03:19 00:34:56
7 Jelle Van Raalte 1944 NED 10685 01:53:31 00:22:42 00:05:24 00:45:18 00:03:36 00:36:29
8 Paul Allingham 1944 CAN 10673 01:53:39 00:19:26 00:05:39 00:47:49 00:03:37 00:37:06
9 Jim Fisher 1942 CAN 10675 01:54:21 00:28:53 00:04:59 00:43:21 00:03:56 00:33:10
10 Roderick Paton 1942 GBR 10682 01:55:44 00:23:26 00:04:29 00:44:51 00:03:04 00:39:52
11 Raymond Eastwood 1941 USA 10665 01:59:39 00:26:42 00:05:55 00:47:36 00:03:50 00:35:34
12 Jerry Shere 1943 USA 10664 02:00:16 00:28:44 00:04:55 00:47:02 00:02:52 00:36:40
13 Bachir Fakhouri 1944 GBR 10678 02:01:24 00:22:43 00:05:14 00:50:46 00:03:07 00:39:31
14 Neal Genda 1941 USA 10686 02:02:36 00:26:26 00:04:47 00:47:46 00:04:58 00:38:38
15 Kenneth Lewis 1944 USA 10661 02:02:57 00:23:33 00:05:30 00:50:31 00:03:42 00:39:39
16 Arnold Schnalke 1943 GER 10683 02:07:24 00:28:32 00:05:19 00:47:30 00:03:43 00:42:18
17 Joe Koziol 1943 USA 10663 02:15:06 00:31:58 00:06:33 00:52:50 00:03:31 00:40:13
18 John Nugent 1942 GBR 10681 02:24:45 00:39:08 00:06:08 00:52:43 00:04:09 00:42:35
19 Terry Singleton 1944 CAN 10674 02:37:55 00:33:15 00:10:42 01:00:00 00:05:33 00:48:24
DNF John Brennen 1940 USA 10666 DNF 00:19:34 00:04:44 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Alf Lakin 1940 AUS 10671 DNF 00:37:33 00:07:28 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Julio De Siqueira Abadia 1940 BRA 10672 DNF 00:23:35 00:05:35 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Leslie Buchanan/CAN. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Terry Sheldrake/NZL, Pascal Salamin/SUI
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (2 laps), Run 5 km (point to point)
Water temperature 22.4ºC Wetsuits not allowed.