Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 65-69 Female AG
Lausanne, Switzerland • 01 Sep, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Hilly Brönnimann 1953 SUI 21701 02:55:35 00:36:06 00:03:38 01:17:06 00:02:38 00:56:05
2 Judith Laney 1952 USA 21711 02:57:06 00:33:06 00:04:18 01:20:18 00:02:58 00:56:24
3 Missy Lestrange 1952 USA 21712 03:00:48 00:36:01 00:04:03 01:22:27 00:03:22 00:54:55
4 Margit Bartsch 1954 GER 21732 03:02:32 00:38:11 00:03:05 01:21:15 00:03:02 00:56:58
5 Liz Ball 1953 GBR 21726 03:04:44 00:43:40 00:04:16 01:18:51 00:02:58 00:54:57
6 Rosemary Symms 1954 GBR 21731 03:05:15 00:40:55 00:03:48 01:23:11 00:02:39 00:54:40
7 Nicole Lafleur 1954 CAN 21724 03:08:25 00:38:32 00:03:45 01:25:23 00:02:40 00:58:04
8 Ann Stuntz 1954 USA 21705 03:11:20 00:35:08 00:04:17 01:25:45 00:03:40 01:02:28
9 Tove Shere 1952 USA 21716 03:13:23 00:39:04 00:03:54 01:22:26 00:02:59 01:04:57
10 Lynda Chase 1954 GBR 21727 03:18:59 00:46:59 00:04:05 01:24:57 00:03:02 00:59:54
11 Joy Baker 1951 NZL 21734 03:21:28 00:39:23 00:03:08 01:34:08 00:02:46 01:02:01
12 Mireille Kurt 1951 SUI 21702 03:22:19 00:47:14 00:04:16 01:28:29 00:02:53 00:59:25
13 Fran Trees 1952 USA 21717 03:22:25 00:39:55 00:04:06 01:32:49 00:03:15 01:02:18
14 Cande Olsen 1950 USA 21722 03:22:36 00:42:59 00:05:02 01:26:49 00:03:17 01:04:27
15 Marie-Claude Robert 1954 SUI 21703 03:24:11 00:40:10 00:04:32 01:33:42 00:02:50 01:02:54
16 Lesley Dunford 1954 GBR 21728 03:26:17 00:41:12 00:04:03 01:30:20 00:04:23 01:06:17
17 Roz Layton 1952 GBR 21729 03:26:39 00:45:12 00:03:22 01:36:58 00:03:01 00:58:04
18 Gail Dooley 1953 USA 21709 03:28:25 00:39:43 00:03:34 01:30:17 00:03:35 01:11:14
19 Jan Schellhammer 1952 USA 21715 03:28:33 00:38:25 00:05:17 01:36:42 00:03:57 01:04:10
20 Yuriko Fukuda 1951 JPN 21733 03:29:41 00:53:18 00:04:17 01:30:14 00:04:45 00:57:04
21 Therese Christo 1953 USA 21707 03:29:59 01:01:18 00:04:47 01:29:12 00:03:30 00:51:11
22 Robyn Mcclelland 1953 AUS 21719 03:34:57 00:45:19 00:04:21 01:36:36 00:02:44 01:05:56
23 Lori Dandley 1953 USA 21708 03:40:57 00:47:45 00:06:32 01:40:55 00:03:25 01:02:18
24 Judith Hudson 1954 USA 21704 03:41:00 00:54:35 00:04:31 01:37:03 00:03:32 01:01:17
25 Dana Ann Scheurer 1950 USA 21718 03:46:20 00:49:14 00:05:02 01:39:52 00:04:03 01:08:07
26 Teresa Anderson 1953 USA 21706 03:50:31 00:38:48 00:06:25 01:39:22 00:07:57 01:17:56
27 Suzanne Mink 1952 USA 21713 03:51:28 00:46:11 00:05:05 01:40:17 00:04:24 01:15:30
28 Susan Bennett 1952 CAN 21723 03:52:35 00:40:43 00:04:43 01:49:56 00:04:40 01:12:31
29 Pauline Watson 1954 CAN 21725 03:53:00 00:43:38 00:07:36 01:42:45 00:05:35 01:13:23
30 Paula North 1952 USA 21714 03:57:47 00:51:41 00:04:54 01:39:52 00:04:11 01:17:07
31 Val Lowman 1953 GBR 21730 04:14:59 00:56:34 00:04:39 01:51:18 00:04:23 01:18:03
DNS Catherine Wilson 1953 USA 21710 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Pam Oatis 1950 USA 21720 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Louise Atkinson Clark 1950 CAN 21721 DNF 00:47:23 00:03:54 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Howard Vine/GBR. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Loreen Barnett/CAN,Michael Kumli/SUI.
Distances: Swim 15000 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (5.2 km + 4.8 km)
Water temperature 23º. Wetsuits not allowed.