Results: 2019 ITU World Triathlon Grand Final Lausanne | 65-69 Male AG
Lausanne, Switzerland • 01 Sep, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lothar Stall 1954 GER 21788 02:29:44 00:25:45 00:02:54 01:10:36 00:02:08 00:48:19
2 Paul Clark 1954 USA 21743 02:35:59 00:28:41 00:02:51 01:10:16 00:02:34 00:51:36
3 Karl-Heinz Nottrodt 1952 GER 21787 02:36:09 00:27:25 00:03:17 01:14:25 00:02:18 00:48:42
4 Jim Huguenard 1954 USA 21745 02:38:51 00:28:00 00:03:46 01:16:25 00:02:11 00:48:28
5 Greg Salter 1954 AUS 21762 02:39:19 00:30:27 00:02:49 01:15:24 00:02:10 00:48:26
6 Christopher Owens 1952 GBR 21779 02:41:02 00:32:46 00:03:20 01:16:16 00:02:28 00:46:10
7 Friedrich Louis 1954 GER 21786 02:41:50 00:34:05 00:02:50 01:14:20 00:02:37 00:47:56
8 Douglas Hill 1954 USA 21744 02:44:16 00:32:52 00:03:26 01:16:00 00:02:19 00:49:36
9 Tom Kinneman 1952 USA 21754 02:44:23 00:35:51 00:03:10 01:16:28 00:02:17 00:46:34
10 Peter Turek 1952 USA 21755 02:45:56 00:31:09 00:03:20 01:17:00 00:02:35 00:51:50
11 Ren Oyake 1953 JPN 21791 02:46:27 00:32:02 00:02:59 01:18:07 00:02:24 00:50:53
12 Bryan Peacock 1953 CAN 21768 02:48:30 00:38:46 00:03:26 01:13:38 00:03:04 00:49:34
13 Paul Burgess 1954 AUS 21759 02:49:30 00:34:13 00:03:21 01:17:09 00:02:34 00:52:12
14 John Hook 1954 GBR 21776 02:52:35 00:39:36 00:04:12 01:13:50 00:02:49 00:52:06
15 Andrew Sargent 1953 GBR 21780 02:54:37 00:37:50 00:03:25 01:20:10 00:02:20 00:50:51
16 Bruce Anderson 1953 USA 21749 02:57:36 00:33:58 00:03:12 01:16:59 00:02:54 01:00:31
17 Robert Pickard 1950 AUS 21761 02:58:26 00:31:28 00:03:44 01:19:11 00:02:56 01:01:05
18 Jonathan Polikoff 1954 USA 21746 02:59:57 00:40:50 00:04:11 01:17:13 00:02:56 00:54:46
19 Jose Alberto Maimone 1953 ARG 21758 03:00:06 00:33:28 00:03:25 01:24:17 00:02:46 00:56:08
20 John Redwood 1950 BEL 21763 03:00:27 00:50:02 00:03:08 01:14:01 00:03:07 00:50:08
21 Hansjörg Hubner 1953 GER 21785 03:00:52 00:42:03 00:03:33 01:17:14 00:02:40 00:55:20
22 David Laskow Pooley 1954 GBR 21778 03:01:06 00:41:26 00:03:15 01:17:45 00:02:34 00:56:04
23 Dean Culshaw 1953 GBR 21773 03:02:17 00:39:04 00:04:12 01:22:52 00:02:57 00:53:09
24 Philip Courtney 1952 GBR 21772 03:02:21 00:46:41 00:03:12 01:15:45 00:02:45 00:53:56
25 Donald Geddes 1953 USA 21750 03:02:46 00:39:18 00:03:34 01:23:44 00:02:51 00:53:17
26 Chong Sup Park 1951 KOR 21792 03:03:18 00:38:59 00:04:32 01:24:40 00:03:19 00:51:46
27 Dieter Braun 1952 SUI 21737 03:03:41 00:34:07 00:03:20 01:23:53 00:03:24 00:58:56
28 Carm Morra 1954 CAN 21767 03:04:32 00:38:31 00:03:37 01:22:48 00:03:11 00:56:23
29 Karl Barksdale 1954 USA 21742 03:04:33 00:44:26 00:03:14 01:21:18 00:02:30 00:53:03
30 David Walker 1954 GBR 21782 03:05:08 00:43:17 00:03:47 01:17:49 00:02:33 00:57:40
31 Chris Schubert 1953 USA 21752 03:05:20 00:29:26 00:03:45 01:23:31 00:02:43 01:05:52
32 William Warren 1954 USA 21748 03:05:35 00:39:35 00:04:53 01:26:13 00:03:44 00:51:08
33 Glyn Jenkins 1953 GBR 21777 03:05:43 00:38:19 00:03:28 01:22:25 00:02:48 00:58:41
34 John Austin 1952 USA 21753 03:06:13 00:46:40 00:04:29 01:20:29 00:02:44 00:51:49
35 Derek Bardsley 1951 GBR 21771 03:06:23 00:45:25 00:03:41 01:17:09 00:03:21 00:56:46
36 John Simpson 1951 GBR 21781 03:06:42 00:40:22 00:04:00 01:27:30 00:03:27 00:51:22
37 Ralf Wegener 1954 GER 21789 03:11:17 00:31:56 00:04:17 01:23:40 00:03:05 01:08:17
38 Paul Fletcher 1951 GBR 21774 03:12:37 00:39:12 00:03:57 01:24:16 00:03:19 01:01:51
39 Miguel Benjamin Corona Sanchez 1954 MEX 21794 03:12:47 00:40:53 00:04:17 01:25:18 00:03:23 00:58:55
40 James Hoadley 1952 GBR 21775 03:14:08 00:49:35 00:03:31 01:19:19 00:02:57 00:58:45
41 Douglas Will 1951 USA 21756 03:16:37 00:51:58 00:04:29 01:20:40 00:03:37 00:55:52
42 Daniel Nagelberg 1953 USA 21751 03:17:09 00:49:16 00:05:18 01:24:37 00:03:34 00:54:22
43 Willi Schwarz 1950 SUI 21740 03:19:22 00:39:13 00:03:46 01:30:36 00:03:07 01:02:39
44 Paul Adkins 1953 GBR 21770 03:21:06 00:46:51 00:05:48 01:34:41 00:03:35 00:50:09
45 Michael King 1954 AUS 21760 03:23:46 00:47:20 00:03:54 01:24:44 00:03:18 01:04:29
46 Mal Finch 1950 CAN 21765 03:25:10 00:53:31 00:04:15 01:25:57 00:03:06 00:58:20
47 Tony Wenlock 1954 GBR 21783 03:26:45 00:50:06 00:04:17 01:33:19 00:03:53 00:55:09
48 Santiago Javier Cabrera Ponce 1952 MEX 21793 03:30:06 00:41:52 00:05:59 01:30:41 00:05:02 01:06:29
49 Iain Toomey 1953 RSA 21795 03:38:47 00:44:10 00:06:27 01:32:48 00:04:04 01:11:17
50 Jean-François Deotto 1952 FRA 21769 04:01:40 00:56:36 00:05:17 01:36:51 00:05:18 01:17:37
DNF Peter Brechbuhler 1953 SUI 21738 DNF 00:35:38 00:04:18 01:21:36 00:03:42 00:00:00
DNF Yoshinori Kimura 1950 JPN 21790 DNF 01:03:51 00:07:19 01:53:11 00:05:24 00:00:00
DNF John Lapello 1954 CAN 21766 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Bex Stubbings/GBR. Head referee: Howard Vine/GBR. Competition Jury: Bex Stubbings/GBR, Loreen Barnett/CAN,Michael Kumli/SUI.
Distances: Swim 15000 m (1 lap), Bike 40 km (2 laps), Run 10 km (5.2 km + 4.8 km)
Water temperature 23º. Wetsuits not allowed.