Results: 2019 Ixtapa CAMTRI Sprint Triathlon American Cup | Elite Women
BOULEVARD IXTAPA , INFRONT OF FONTAN HOTEL, Mexico • 18 May, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Jessica Romero Tinoco 1998 MEX 61 01:01:54 00:10:11 00:02:21 00:30:57 00:00:29 00:17:54
2 Claudia Rivas 1989 MEX 62 01:02:28 00:10:18 00:02:21 00:30:53 00:00:28 00:18:27
3 Mercedes Romero Orozco 2002 MEX 73 01:02:55 00:10:13 00:02:23 00:30:55 00:00:24 00:18:58
4 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 63 01:03:05 00:10:14 00:02:22 00:30:54 00:00:25 00:19:08
5 Sofia Rodriguez Moreno 2001 MEX 72 01:03:19 00:10:16 00:02:18 00:30:58 00:00:30 00:19:14
6 Maria José López Aguirre 2002 MEX 74 01:04:20 00:10:13 00:02:21 00:30:54 00:00:21 00:20:29
7 Carolina Rodriguez Robles 1998 MEX 68 01:04:25 00:10:15 00:02:22 00:30:54 00:00:24 00:20:28
8 Anahi Alvarez Corral 2001 MEX 78 01:05:46 00:10:57 00:02:17 00:33:59 00:00:23 00:18:08
9 Natalia Casas 1996 MEX 87 01:06:17 00:10:41 00:02:32 00:34:04 00:00:35 00:18:23
10 Ana Maria Valentina Torres Gomez 2001 MEX 75 01:06:43 00:10:15 00:02:22 00:34:39 00:00:25 00:19:00
11 Adriana Isaura Carreño 1996 MEX 66 01:06:47 00:10:50 00:02:27 00:33:56 00:00:31 00:19:01
12 Vanessa Angeles Garcia 1993 MEX 70 01:06:54 00:10:37 00:02:41 00:33:56 00:00:26 00:19:11
13 Sara Roel 1996 MEX 67 01:07:07 00:10:34 00:02:30 00:33:52 00:00:26 00:19:44
14 Marcela Alvarez Solis 2003 MEX 81 01:07:10 00:10:48 00:02:27 00:34:00 00:00:28 00:19:24
15 Paola Diaz 1992 MEX 64 01:07:18 00:10:18 00:02:28 00:34:27 00:00:23 00:19:41
16 Aida Barnard 1999 MEX 79 01:07:24 00:10:46 00:02:28 00:33:58 00:00:27 00:19:42
17 Lucia Gazol Torres 2002 MEX 80 01:07:45 00:10:34 00:02:29 00:34:13 00:00:29 00:19:58
18 Galán Chávez Maria Isabel 2002 MEX 92 01:08:15 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
19 Andreanne Brière-Dulude 1997 CAN 69 01:08:45 00:10:48 00:02:33 00:33:50 00:00:28 00:21:04
20 Dina Elisa Uraga García 1996 MEX 86 01:09:16 00:10:15 00:02:25 00:34:36 00:00:31 00:21:27
21 Fernanda Yamileth Fernanda Yamileth Medina Santiago 2000 MEX 89 01:10:00 00:11:26 00:02:31 00:35:23 00:00:28 00:20:10
22 Julia Maria Alcala Rosales 2001 MEX 93 01:10:37 00:10:47 00:02:32 00:33:53 00:00:27 00:22:56
23 Céline Marks 1996 CAN 71 01:11:04 00:10:19 00:02:31 00:34:30 00:00:31 00:23:10
24 Lizeth Lopez Ortega 1997 MEX 82 01:12:25 00:12:10 00:02:33 00:35:50 00:00:24 00:21:26
DNS Sonja Catano 1992 USA 65 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Anahi Leon 1988 MEX 76 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Ana Sofia Coboj Rivera 2001 MEX 83 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Alexandra Tadea Rodriguez Hernandez 2001 MEX 84 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Evelyn Vanessa Rosas Magaña 2002 MEX 88 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Garcia Morales Paola 2000 MEX 91 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Abril M Sandoval Bernal 2000 MEX 85 DNF 00:11:54 00:02:40 00:37:23 00:00:38 00:00:00
DNF Fiona Bernal 1999 MEX 90 DNF 00:10:56 00:02:52 00:42:00 00:00:33 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Reg Whatley/USA. Head Referee: Irving Zavala/MEX. Competition Jury: Reg Whatley/USA, Antonio Alvarexz/MEX, Nelly Becerra/MEX

Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (1 lap), Run 5km (2 laps)

Water Temperature 26ºC, Air Temperature 27.6ºC. Cloudy. Wetsuits not allowed.