Results: 2019 Karlovy Vary ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Karlovy Vary, Czech Republic • 25 Aug, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Samuel Dickinson 1997 GBR 15 01:56:11 00:18:39 00:00:22 01:04:56 00:00:25 00:31:47
2 Raphael Montoya 1995 FRA 63 01:56:22 00:18:30 00:00:24 01:05:06 00:00:24 00:31:57
3 Grant Sheldon 1994 GBR 47 01:56:40 00:18:39 00:00:23 01:04:56 00:00:25 00:32:14
4 Ran Sagiv 1997 ISR 22 01:56:52 00:18:54 00:00:23 01:04:43 00:00:23 00:32:27
5 Ryan Bailie 1990 AUS 6 01:56:57 00:18:32 00:00:27 01:04:58 00:00:26 00:32:33
6 Adrien Briffod 1994 SUI 17 01:57:01 00:18:59 00:00:21 01:04:37 00:00:26 00:32:37
7 Jorik Van Egdom 1995 NED 18 01:57:06 00:19:09 00:00:24 01:04:20 00:00:22 00:32:48
8 Russell White 1992 IRL 5 01:57:16 00:18:29 00:00:24 01:05:04 00:00:24 00:32:53
9 Calum Johnson 1994 GBR 40 01:57:21 00:19:06 00:00:25 01:04:30 00:00:25 00:32:52
10 Richard Varga 1989 SVK 11 01:57:32 00:18:13 00:00:24 01:05:21 00:00:25 00:33:07
11 Lukas Hollaus 1986 AUT 2 01:57:35 00:19:23 00:00:22 01:04:09 00:00:19 00:33:20
12 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 27 01:58:07 00:19:02 00:00:23 01:04:38 00:00:27 00:33:35
13 Collin Chartier 1993 USA 14 01:58:14 00:18:19 00:00:22 01:05:14 00:00:24 00:33:53
14 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 9 01:58:24 00:18:41 00:00:24 01:04:56 00:00:26 00:33:56
15 Amitai Yonah 1994 ISR 31 01:58:27 00:19:29 00:00:23 01:04:08 00:00:25 00:33:59
16 Christophe De Keyser 1993 BEL 37 01:58:47 00:18:36 00:00:23 01:05:00 00:00:23 00:34:24
17 Danilo Pimentel 1986 BRA 50 01:58:55 00:19:12 00:00:24 01:04:26 00:00:27 00:34:24
18 Noah Servais 1997 BEL 45 01:59:01 00:18:56 00:00:23 01:04:43 00:00:28 00:34:30
19 Marco Van Der Stel 1991 NED 12 01:59:04 00:18:21 00:00:22 01:05:13 00:00:20 00:34:46
20 Jan Celustka 1982 CZE 23 01:59:08 00:19:00 00:00:23 01:04:35 00:00:29 00:34:39
21 Gordon Benson 1994 GBR 4 01:59:26 00:18:31 00:00:22 01:05:04 00:00:25 00:35:02
22 Lukas Pertl 1995 AUT 38 01:59:28 00:19:14 00:00:23 01:04:27 00:00:25 00:34:57
23 Donald Hillebregt 1992 NED 67 01:59:58 00:18:37 00:00:24 01:04:59 00:00:26 00:35:31
24 Louis Vitiello 1998 FRA 56 02:00:28 00:18:52 00:00:25 01:04:42 00:00:26 00:36:01
25 Tjebbe Kaindl 1999 AUT 68 02:00:35 00:19:02 00:00:22 01:04:36 00:00:26 00:36:07
26 Tim Siepmann 1998 GER 64 02:00:42 00:18:59 00:00:23 01:04:33 00:00:24 00:36:21
27 Kacper Stepniak 1994 POL 53 02:00:54 00:18:27 00:00:25 01:05:04 00:00:27 00:36:30
28 Ian Manthey 1993 IRL 60 02:00:54 00:19:10 00:00:23 01:06:40 00:00:22 00:34:18
29 Nathan Grayel 1995 FRA 35 02:01:13 00:19:20 00:00:23 01:04:18 00:00:29 00:36:40
30 Igor Polyanskiy 1990 RUS 8 02:01:31 00:18:13 00:00:23 01:05:21 00:00:23 00:37:09
31 Max Neumann 1995 AUS 42 02:01:34 00:19:21 00:00:24 01:07:30 00:00:31 00:33:46
32 Gábor Faldum 1988 HUN 16 02:01:58 00:18:38 00:00:22 01:04:58 00:00:23 00:37:35
33 Jan Volar 1992 CZE 48 02:02:46 00:18:34 00:00:24 01:05:04 00:00:26 00:38:16
34 Felix Duchampt 1989 ITU 3 02:02:50 00:19:16 00:00:21 01:08:09 00:00:26 00:34:37
35 István Király 1994 HUN 51 02:03:23 00:19:23 00:00:22 01:06:28 00:00:25 00:36:43
36 Tim Van Hemel 1990 BEL 62 02:03:39 00:19:54 00:00:21 01:07:14 00:00:27 00:35:40
37 Gaspar Riveros 1990 CHI 41 02:04:14 00:19:01 00:00:23 01:04:38 00:00:34 00:39:36
38 Nicholas Free 1998 AUS 58 02:06:30 00:19:13 00:00:22 01:10:20 00:00:26 00:36:06
39 Edson Gomez Ruiz 1993 MEX 32 02:06:48 00:18:15 00:00:22 01:08:24 00:00:23 00:39:21
40 Frantisek Linduska 1994 CZE 34 02:07:17 00:18:28 00:00:23 01:08:53 00:00:25 00:39:07
41 Morten Hansen 1995 NOR 65 02:07:33 00:20:24 00:00:22 01:08:47 00:00:24 00:37:32
42 Felipe Barraza 1991 CHI 10 02:08:14 00:18:58 00:00:23 01:10:35 00:00:26 00:37:50
43 Roee Zuaretz 1994 ISR 36 02:08:28 00:19:03 00:00:23 01:10:32 00:00:25 00:38:04
44 Alexandre Nobre 1994 POR 20 02:08:40 00:19:10 00:00:24 01:10:19 00:00:27 00:38:18
45 Julian Sackmann 1997 SUI 66 02:08:58 00:19:25 00:00:24 01:10:06 00:00:29 00:38:32
DNS Gregory Barnaby 1991 ITA 28 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Brian Moya 1993 COL 26 LAP 00:19:23 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Miguel Angel Márquez Alemán 1991 MEX 33 LAP 00:19:33 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Daryn Konysbayev 1999 KAZ 69 DSQ 00:19:27 00:00:23 01:10:04 00:00:35 00:35:11
DNF Gianluca Pozzatti 1993 ITA 25 DNF 00:19:05 00:00:22 01:04:29 00:00:23 00:00:00
DNF Henrik Goesch 1994 FIN 29 DNF 00:19:08 00:00:25 01:08:27 00:00:29 00:00:00
DNF Lukas Cervenka 1995 CZE 70 DNF 00:18:19 00:00:23 01:10:08 00:00:31 00:00:00
DNF Maxime Hueber-Moosbrugger 1996 FRA 46 DNF 00:18:56 00:00:25 01:10:36 00:00:21 00:00:00
DNF Linus Stimmel 1996 GER 61 DNF 00:18:17 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ji Hwan Kim 1990 KOR 39 DNF 00:18:21 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jonas Breinlinger 1994 GER 19 DNF 00:18:23 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Liam Ward 1997 NZL 55 DNF 00:18:35 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Marcel Walkington 1993 AUS 21 DNF 00:18:36 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Morgan Davies 1994 GBR 30 DNF 00:18:37 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Vladimir Turbayevskiy 1983 RUS 57 DNF 00:18:56 00:00:29 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Domen Dornik 1991 SLO 43 DNF 00:18:59 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ivan Ivanov 1989 UKR 54 DNF 00:19:09 00:00:25 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Simon Viain 1993 FRA 1 DNF 00:19:13 00:00:23 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Matthias Steinwandter 1993 ITA 44 DNF 00:19:20 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF John Rasmussen 1991 CAN 24 DNF 00:19:24 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Philip Pertl 1998 AUT 59 DNF 00:19:31 00:00:20 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Fritz Schwarz/AUT. Head referee: Dr. Bela Varga/HUN. Competition jury: Fritz Scwwarz/AUT, Herwig Grabner/AUT, Antonin Bauer/CZE.
Distances: Swim 1500 m(2 laps), Bike 40.8 km (connection + 7 laps), Run 10 km (4 laps)
Water temperature 23.2ºC. Air temperature 27.6ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #53 Stepniak/POL served a 15 seconds penalty during the run segment.  Athlete #69 Konysbayev/KAZ DSQ because he shortcut the run course