Results: 2019 Kelowna CAMTRI Sprint Triathlon American Cup | Semifinal 2 Elite Women
Kelowna, Canada • 06 Jul, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Isla Britton 2003 CAN 153 00:26:00 00:04:06 00:01:03 00:14:49 00:00:25 00:05:40
2 Eva Goodisson 1998 NZL 142 00:26:04 00:04:02 00:01:04 00:14:53 00:00:26 00:05:41
3 Colette Reimer 2001 CAN 137 00:26:06 00:04:07 00:01:05 00:14:47 00:00:26 00:05:43
4 Kyla Roy 1998 CAN 134 00:26:09 00:03:59 00:01:04 00:14:55 00:00:26 00:05:47
5 Claudelle Dumas 2001 CAN 155 00:26:10 00:04:04 00:01:03 00:14:51 00:00:27 00:05:46
6 Claudie Simard 1998 CAN 140 00:26:12 00:03:52 00:01:09 00:14:56 00:00:28 00:05:49
7 Emma Skaug 2000 CAN 141 00:26:38 00:04:08 00:00:59 00:15:08 00:00:27 00:05:56
8 Samantha Klus 1995 CAN 135 00:26:39 00:04:02 00:01:17 00:15:19 00:00:31 00:05:32
9 Rachel Pearson 1987 USA 138 00:26:43 00:04:11 00:01:01 00:15:27 00:00:32 00:05:35
10 Karol-Ann Roy 1993 CAN 132 00:26:44 00:04:07 00:01:07 00:15:23 00:00:26 00:05:43
11 Gina Sereno 1995 USA 145 00:26:47 00:04:14 00:01:04 00:15:48 00:00:29 00:05:14
12 Brittany Oliver 1988 USA 149 00:26:48 00:04:06 00:01:08 00:15:23 00:00:31 00:05:42
13 Brittany Warly 1993 ITU 131 00:26:55 00:04:06 00:01:07 00:15:45 00:00:32 00:05:29
14 Hannah Henry 1999 CAN 133 00:27:02 00:04:06 00:01:05 00:15:27 00:00:29 00:05:57
15 Rachel Faulds 1995 CAN 150 00:27:07 00:04:09 00:01:04 00:16:02 00:00:29 00:05:26
16 Charlotte Audra 2001 CAN 152 00:27:37 00:04:23 00:01:11 00:15:37 00:00:31 00:05:57
17 Cat Giuseffi 1999 USA 147 00:27:43 00:04:15 00:01:04 00:15:51 00:00:28 00:06:07
18 Emma Jean Neal 2002 CAN 156 00:28:01 00:04:20 00:01:12 00:15:44 00:00:29 00:06:17
19 Chilyn Fenton 2001 CAN 151 00:28:05 00:03:58 00:01:08 00:15:51 00:00:30 00:06:39
20 Asia Kern 2002 CAN 148 00:28:09 00:04:16 00:01:07 00:15:44 00:00:30 00:06:34
21 Abby Speirs 1998 CAN 144 00:28:14 00:04:24 00:01:07 00:15:38 00:00:35 00:06:32
22 Kamille Larocque 2000 CAN 136 00:28:19 00:04:07 00:01:08 00:16:43 00:00:30 00:05:53
23 Ava Snyder 2002 CAN 154 00:28:24 00:04:19 00:01:18 00:15:35 00:00:34 00:06:41
24 Haileigh Chenier 2000 CAN 146 00:28:43 00:04:17 00:01:21 00:15:49 00:00:40 00:06:37
DNS Clara Normand 2003 CAN 157 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DSQ Ella Kubas 2000 CAN 143 DSQ 00:03:59 00:01:05 00:15:12 00:00:25 00:05:57
Program notes:

Technical Delegate: Craig Hanken/USA.
Head Referee: Eric Noel/CAN.
Competition Jury: Jerome McEniry/CAN, Andrew Dacanay/CAN, Les Pereira/CAN.
Distances: Swim: 300 m (1 lap); Bike: 8.4 km (6 laps); Run: 1.533 km (1 lap).
Water Temperature 19.0ºC Air Temperature 18.5ºC. Wetsuits allowed