Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Esteban Basanta Fouz 2002 ESP 26 00:36:56 00:06:41 00:00:44 00:18:10 00:00:25 00:10:54
2 Elai Izhak Chaski 2002 ISR 1 00:37:04 00:06:46 00:00:43 00:18:04 00:00:25 00:11:03
3 Mark Vysotskiy 2002 RUS 3 00:37:07 00:06:33 00:00:43 00:18:19 00:00:26 00:11:04
4 Niklas Keller 2002 AUT 10 00:37:10 00:06:59 00:00:42 00:17:52 00:00:23 00:11:11
5 Mikhail Bastrakov 2003 RUS 25 00:37:11 00:06:34 00:00:44 00:18:17 00:00:29 00:11:04
6 Jack Stanton-Stock 2002 GBR 14 00:37:14 00:07:05 00:00:40 00:17:50 00:00:22 00:11:16
7 Niels Van Lanen 2003 NED 24 00:37:18 00:07:04 00:00:43 00:17:48 00:00:25 00:11:16
8 Luca Luberti 2002 SUI 2 00:37:19 00:06:54 00:00:43 00:18:37 00:00:27 00:10:36
9 Sabian Kulczynski 2002 IRL 20 00:37:20 00:06:53 00:00:49 00:17:53 00:00:25 00:11:18
10 Gergő Dobi 2002 HUN 29 00:37:21 00:06:37 00:00:41 00:18:28 00:00:27 00:11:05
11 Gyula Kovács 2004 HUN 17 00:37:39 00:06:52 00:00:42 00:18:02 00:00:25 00:11:36
12 Jakob Medved 2002 SLO 21 00:38:14 00:07:04 00:00:41 00:18:45 00:00:27 00:11:14
13 Martin Sauser 2002 SUI 8 00:38:19 00:06:40 00:00:41 00:18:17 00:00:26 00:12:13
14 Danila Proščinko 2003 LAT 15 00:38:20 00:07:18 00:00:40 00:19:01 00:00:26 00:10:53
15 Axel Rosencrantz 2002 SWE 4 00:38:34 00:07:03 00:00:44 00:18:43 00:00:27 00:11:35
16 Oliver Hostrup Sahlberg 2003 DEN 11 00:39:00 00:06:54 00:00:42 00:19:49 00:00:23 00:11:10
17 Oleksandr Yanenko 2003 UKR 12 00:39:04 00:07:25 00:00:43 00:19:17 00:00:26 00:11:11
18 Filip Tlamka 2002 CZE 27 00:39:07 00:07:01 00:00:41 00:18:50 00:00:32 00:12:01
19 Francesco Gazzina 2002 ITA 16 00:39:16 00:06:45 00:00:43 00:19:57 00:00:30 00:11:20
20 Adam Ulbricht 2002 SVK 28 00:39:26 00:07:16 00:00:45 00:19:24 00:00:26 00:11:33
21 Gabrijel Barac 2004 CRO 19 00:39:53 00:07:26 00:00:42 00:19:20 00:00:27 00:11:57
22 Rui Sousa 2002 POR 23 00:40:10 00:06:59 00:00:43 00:18:48 00:00:24 00:13:15
23 Abel Afonso 2002 POR 7 00:41:05 00:07:13 00:00:49 00:19:24 00:00:25 00:13:11
24 Mehmet Fatih Davran 2002 TUR 18 00:41:05 00:07:22 00:00:45 00:19:19 00:00:30 00:13:08
25 Antoine Vandebroek 2002 BEL 30 00:41:23 00:06:51 00:00:46 00:17:58 00:00:29 00:15:18
26 Kiryl Haradzetski 2003 BLR 31 00:41:34 00:07:41 00:00:43 00:20:40 00:00:25 00:12:03
27 Kasparas Apkievicius 2003 LTU 9 00:42:52 00:07:19 00:00:46 00:20:56 00:00:28 00:13:21
28 Ivo Jovan Dimovski 2003 MKD 6 00:43:49 00:07:38 00:00:49 00:20:37 00:00:32 00:14:11
DNF Veikka Saren 2002 FIN 5 DNF 00:06:57 00:00:43 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Johan Tamm 2002 EST 22 DNF 00:06:49 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Gyorgy Bodnar/HUN. Head referee Dr Bela Varga/HUN. Competition Jury: Gyorgy Bodnar/HUN, Herwig Grabner/AUT, Renato Bertrandi/ITA.
Distances: Swim 500 m (2 laps), Bike 12 km (3 laps), Run 3.33 km (1 lap)
Water Temperature: 23.3ºC. Air Temperature 15.5ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #20 Kulczynski/IRL served a 10 seconds penalty during the run segment