Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Carlos Oliver Vives 1999 ESP 12 00:57:57 00:10:54 00:01:09 00:29:38 00:00:14 00:15:59
2 Kacper Stepniak 1994 POL 8 00:58:15 00:10:20 00:01:11 00:30:09 00:00:16 00:16:17
3 Michele Sarzilla 1988 ITA 11 00:58:31 00:10:49 00:01:13 00:30:50 00:00:21 00:15:17
4 Ben De La Porte 1999 RSA 6 00:58:42 00:10:39 00:01:06 00:30:22 00:00:18 00:16:15
5 Badr Siwane 1994 MAR 4 00:58:52 00:10:31 00:01:08 00:30:28 00:00:19 00:16:24
6 Linus Stimmel 1996 GER 9 00:58:55 00:10:19 00:01:12 00:30:34 00:00:16 00:16:31
7 Jakub Powada 1993 CZE 19 00:59:05 00:10:29 00:01:12 00:30:28 00:00:21 00:16:33
8 Sebastian Rivera Del Hierro 1998 MEX 37 00:59:06 00:10:51 00:01:13 00:30:52 00:00:24 00:15:44
9 Clayton Hutchins 1995 USA 10 00:59:08 00:10:53 00:01:10 00:30:50 00:00:16 00:15:58
10 Mehdi Essadiq 1986 MAR 2 00:59:22 00:11:04 00:01:08 00:30:43 00:00:09 00:16:16
11 Walter Schafer 1991 USA 5 00:59:29 00:11:22 00:01:04 00:31:23 00:00:17 00:15:20
12 Nabil Kouzkouz 1998 MAR 17 00:59:38 00:11:21 00:01:07 00:31:22 00:00:19 00:15:27
13 Fabian Reuter 1993 GER 14 00:59:42 00:10:57 00:01:11 00:30:45 00:00:19 00:16:29
14 Florian Lienhart 1995 AUT 21 00:59:43 00:11:05 00:01:07 00:30:38 00:00:16 00:16:33
15 Oliver Gorges 1998 LUX 3 00:59:50 00:10:31 00:01:07 00:31:16 00:00:16 00:16:38
16 Adrian Saez San Antonio 1999 ESP 25 01:00:02 00:10:45 00:01:17 00:30:49 00:00:17 00:16:52
17 Vincent Lafleur 1996 FRA 29 01:00:04 00:11:02 00:01:11 00:30:39 00:00:24 00:16:45
18 Rene Hilber 1999 AUT 31 01:00:05 00:11:12 00:01:07 00:30:31 00:00:17 00:16:57
19 Nazim Benyelles 1997 ALG 33 01:00:05 00:10:34 00:01:17 00:31:04 00:00:21 00:16:47
20 Tomas Zikmund 1999 CZE 15 01:00:08 00:11:01 00:01:16 00:30:37 00:00:21 00:16:51
21 Kurt Mcdonald 1999 AUS 35 01:00:19 00:10:53 00:01:12 00:30:46 00:00:15 00:17:12
22 Luis Miguel Velasquez 1994 VEN 38 01:00:27 00:10:22 00:01:11 00:30:33 00:00:20 00:17:59
23 Marek Pavuk 1999 SVK 32 01:00:29 00:11:00 00:01:16 00:30:38 00:00:19 00:17:14
24 Amine Farih 1998 MAR 16 01:00:36 00:11:08 00:01:07 00:30:40 00:00:18 00:17:21
25 Oussama Hellal Berrouane 1996 ALG 36 01:00:53 00:10:49 00:01:18 00:30:46 00:00:18 00:17:40
26 Youssef El Moutaouakil 1999 MAR 30 01:01:19 00:11:36 00:01:15 00:30:58 00:00:19 00:17:08
27 Peter Luftensteiner 1999 AUT 28 01:01:55 00:11:39 00:01:08 00:31:01 00:00:18 00:17:47
28 Timothee Hugnin 1998 MRI 24 01:02:26 00:00:00 00:12:36 00:31:14 00:00:21 00:18:14
29 Mohamed Nemsi 1996 MAR 34 01:02:51 00:12:17 00:01:09 00:32:15 00:00:19 00:16:49
30 Julien Eloi 1994 FRA 18 01:03:12 00:11:48 00:01:31 00:32:51 00:00:18 00:16:41
31 Sam Vanderjeugt Rojas 2000 CRC 26 01:03:48 00:11:24 00:01:09 00:33:39 00:00:15 00:17:20
32 Zakaria Hssiki 1995 MAR 22 01:03:55 00:12:19 00:01:22 00:33:03 00:00:24 00:16:46
33 Anatole Giraud Telme 1995 FRA 27 01:04:21 00:11:46 00:01:22 00:33:34 00:00:21 00:17:15
34 Luka Paliska 1997 CRO 20 01:05:31 00:12:02 00:01:07 00:33:34 00:00:17 00:18:29
DNS Noueman Serghini 1994 MAR 39 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Callum McClusky 1998 AUS 1 DNF 00:11:06 00:01:02 00:00:00 00:48:12 00:00:00
DNF Javier Romo Oliver 1999 ESP 7 DNF 00:10:47 00:01:21 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Pierre Moraz 1999 SUI 23 DNF 00:11:23 00:01:11 00:31:17 00:00:20 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Rick Fulton/ZIM.  Competition Jury: Rick Fulton/ZIM) Majid Amahroq/MAR) Abdelmajid Jebari/MAR.
Distances: Swim: 750m (1 lap), Bike 20 km (6 laps), Run 5 km (4 laps).
Water Temperature 24.5º. Air Temperature 26.8º.  Wetsuits not allowed.
Athletes #15 Zikmund/CZE and #19 Powada/CZEserved a 10 seconds penalty at T1. Athletes #27 Giraud Telme/FRA and #38 Velasquez/VEN served a 10 seconds penalty during the run segment.