Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Aram Michell Peñaflor Moysen 1999 MEX 42 00:55:26 00:09:31 00:00:37 00:28:48 00:00:35 00:15:57
2 Eduardo Padilla Vargas 1995 MEX 43 00:55:38 00:09:38 00:00:40 00:28:40 00:00:39 00:16:04
3 Alexander Hinton 1991 CAN 48 00:55:40 00:09:33 00:00:39 00:28:38 00:00:49 00:16:03
4 Matthew Perches 1994 USA 62 00:55:40 00:09:39 00:00:37 00:28:43 00:00:38 00:16:06
5 Tristen Jones 2001 CAN 55 00:55:46 00:09:34 00:00:39 00:28:47 00:00:36 00:16:13
6 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 53 00:55:53 00:09:35 00:00:40 00:28:35 00:00:48 00:16:17
7 Jesus Gildardo Espiritu 1999 MEX 41 00:56:03 00:09:19 00:00:40 00:29:00 00:00:39 00:16:27
8 Austin Podhajsky 1999 USA 50 00:56:09 00:09:30 00:00:37 00:28:53 00:00:37 00:16:34
9 Xavier Houle 1997 CAN 46 00:56:12 00:09:36 00:00:38 00:28:44 00:00:37 00:16:40
10 Tyson Wieland 1994 USA 63 00:56:15 00:09:40 00:00:38 00:28:39 00:00:40 00:16:40
11 Zed Roy 2000 CAN 68 00:56:22 00:10:03 00:00:40 00:28:09 00:00:50 00:16:42
12 Ernesto González Herrero 2000 CRC 71 00:56:29 00:10:01 00:00:41 00:28:19 00:00:39 00:16:50
13 Nicolas Proulx-Bégin 1992 CAN 60 00:56:39 00:09:24 00:00:41 00:28:53 00:00:40 00:17:05
14 Mohamad Alsabbagh 1990 SYR 51 00:56:46 00:09:25 00:00:41 00:28:54 00:00:41 00:17:08
15 João Teixeira Alvares 1998 BRA 45 00:56:51 00:09:33 00:00:41 00:28:37 00:00:52 00:17:10
16 Nicholas Johnson 1999 USA 59 00:56:54 00:09:29 00:00:42 00:28:49 00:00:41 00:17:16
17 Alec Davison 2001 AUS 66 00:57:02 00:10:02 00:00:37 00:28:10 00:00:48 00:17:26
18 Malcolm King 1992 NZL 58 00:57:06 00:09:31 00:00:40 00:28:49 00:00:41 00:17:27
19 Jacob Jamnicky 1997 CAN 56 00:57:10 00:09:58 00:00:40 00:28:24 00:00:39 00:17:31
20 Jessey The Elf 1994 CAN 52 00:57:11 00:09:23 00:00:35 00:28:59 00:00:37 00:17:38
21 Carson Mccomb 2000 CAN 69 00:57:11 00:09:59 00:00:42 00:28:19 00:00:38 00:17:35
22 Edward Ouellet 1998 CAN 67 00:57:30 00:10:01 00:00:40 00:28:19 00:00:42 00:17:51
23 Tate Haugan 2000 CAN 57 00:58:18 00:09:26 00:00:43 00:28:49 00:00:42 00:18:40
24 Alex Lambert 2003 CAN 61 00:59:02 00:09:34 00:00:41 00:28:48 00:00:40 00:19:22
25 Solen Wood 2001 CAN 64 00:59:11 00:10:08 00:00:37 00:31:50 00:00:36 00:16:02
26 Nicolas Gilbert 1995 CAN 44 01:01:40 00:09:59 00:00:40 00:33:57 00:00:36 00:16:29
27 Trevor Laupland 2002 CAN 70 01:04:28 00:10:03 00:00:41 00:33:33 00:00:37 00:19:37
DNS Jack Felix 1993 USA 47 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Hunter Lussi 1993 USA 49 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Hamish Miller 1998 NZL 54 DNF 00:09:21 00:00:39 00:29:04 00:00:00 00:00:00
DNF Adam Brumley 1993 USA 65 DNF 00:09:53 00:00:41 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical delegate: Eric Davidson/CAN. Head referee: Marie-Claude Gegoire/CAN. Competition Jury: Eric Davidson/CAN. Marie-Eve Sullivan/CAN. Andrew Dacanay/CAN.
Distances: Swim 750m (1 lap); Bike 19.3km (2 laps); Run 5km (2 laps).
Water temperature 24°C, Air temperature 21.0°C, Wetsuit not allowed.
Athlete #56 Jamnicky/CAN served a 10 second penalty on the run segment.