Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Costanza Arpinelli 2000 ITA 23 01:04:05 00:12:00 00:00:53 00:32:50 00:00:21 00:17:59
2 Nora Gmür 2001 SUI 4 01:04:44 00:11:58 00:00:54 00:32:50 00:00:19 00:18:42
3 Laura Duran Morote 2000 ESP 3 01:04:54 00:11:44 00:00:56 00:33:03 00:00:19 00:18:52
4 Julia Sanecka 2001 POL 14 01:05:29 00:11:59 00:00:50 00:32:54 00:00:25 00:19:20
5 Bianca Seregni 2000 ITA 18 01:05:40 00:11:30 00:01:02 00:33:12 00:00:29 00:19:25
6 Iratxe Arenal Arribas 2001 ESP 24 01:06:08 00:11:39 00:00:50 00:33:13 00:00:23 00:20:01
7 Asia Mercatelli 2000 ITA 8 01:06:18 00:11:57 00:01:00 00:33:57 00:00:21 00:19:01
8 Eva Daniels 2001 LUX 2 01:06:32 00:11:43 00:00:55 00:33:04 00:00:20 00:20:28
9 María Casals Mojica 2002 ESP 22 01:06:35 00:11:58 00:00:56 00:34:02 00:00:18 00:19:19
10 Magdalena Sudak 2000 POL 1 01:07:03 00:11:49 00:00:37 00:34:29 00:00:22 00:19:44
11 Alba Alvarez Manchado 2001 ESP 36 01:07:23 00:11:55 00:00:59 00:34:01 00:00:20 00:20:05
12 Esther Gomez Gonzalez 2000 ESP 29 01:07:38 00:11:58 00:00:54 00:33:55 00:00:22 00:20:27
13 Lucia Navarro Tarin 2003 ESP 30 01:08:39 00:11:59 00:00:56 00:34:00 00:00:23 00:21:18
14 Sara Melitta Gimena SchÜmmelfeder 2003 ESP 5 01:09:04 00:12:00 00:01:01 00:33:56 00:00:21 00:21:44
15 Yaiza Saiz Serrano 2000 ESP 15 01:09:19 00:12:37 00:00:59 00:35:26 00:00:24 00:19:50
16 Natalia Hidalgo Martínez 2001 ESP 11 01:09:24 00:12:14 00:00:53 00:35:21 00:00:19 00:20:35
17 Beatriz Medrano Serrano 2002 ESP 6 01:09:28 00:12:40 00:01:14 00:35:10 00:00:23 00:19:59
18 Nerea Berasategi Plazaola 2001 ESP 12 01:09:30 00:11:57 00:00:47 00:34:09 00:00:24 00:22:10
19 Romane Pascal 2000 FRA 33 01:09:51 00:11:52 00:01:01 00:35:36 00:00:21 00:20:58
20 Belen Sanchez García 2000 ESP 25 01:10:13 00:12:16 00:00:58 00:35:40 00:00:23 00:20:54
21 Chiara Lobba 2001 ITA 34 01:10:31 00:12:21 00:01:12 00:35:30 00:00:21 00:21:05
22 Vanessa Viiding 2002 EST 26 01:11:11 00:12:36 00:01:11 00:35:17 00:00:19 00:21:46
23 María José Sánchez Lebrato 2000 ESP 16 01:12:52 00:12:36 00:01:05 00:37:40 00:00:23 00:21:06
24 Paula Lizon Perea 2002 ESP 35 01:13:18 00:12:34 00:00:55 00:37:52 00:00:19 00:21:35
25 María Del Rocío López Sánchez 2000 ESP 17 01:15:09 00:11:46 00:00:56 00:38:40 00:00:25 00:23:19
26 Maria Nuria Gil De Sola Merino 2000 ESP 31 01:15:39 00:12:40 00:01:13 00:37:25 00:00:23 00:23:56
DNF Elia Ibarra Cazorla 2000 ESP 27 DNF 00:12:19 00:00:56 00:38:09 00:00:36 00:00:00
DNF Angela Ojeda Tebar 2000 ESP 37 DNF 00:12:41 00:01:05 00:39:40 00:00:23 00:00:00
DNF Marta Sikora 2000 POL 28 DNF 00:12:01 00:01:11 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Judit Ibarra Cazorla 2002 ESP 19 DNF 00:11:49 00:01:09 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ana Rubio Gil 2000 ESP 9 DNF 00:12:02 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Rut Tallon Arranz 2001 ESP 21 DNF 00:13:12 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Sara Alemany Seguer 2000 ESP 10 DNF 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate:Aldo Basola/ITA. Head Referee: Antonio Cosme/ESP. Competition Jury: Aldo Basola/ITA; Eugene Kraus/LUX; Jorge Garcia/ESP.
Distances: Swim: 750m (1 lap), Bike 20.2 km (connection+4 laps), Run 5 km (2 laps).
Water Temperature: 16.7º. Air Temperature 19º. Wetsuits allowed.
Athlete #22 Casals Mojica/ESP served a 10 seconds penalty during the run segment.