Results: 2019 Miyazaki ITU Triathlon World Cup | Elite Men
Miyazaki, Japan • 26 Oct, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Matthew McElroy 1992 USA 2 01:47:13 00:17:37 00:00:56 00:58:15 00:00:20 00:30:05
2 Eli Hemming 1995 USA 3 01:47:40 00:17:28 00:00:55 00:57:51 00:00:18 00:31:08
3 Jelle Geens 1993 BEL 1 01:47:58 00:17:58 00:00:56 00:57:53 00:00:19 00:30:52
4 Irving Perez 1986 MEX 15 01:48:03 00:17:30 00:00:56 00:57:50 00:00:22 00:31:25
5 Andreas Schilling 1991 DEN 12 01:48:05 00:18:11 00:00:59 00:57:40 00:00:31 00:30:44
6 Joao Pereira 1987 POR 4 01:48:07 00:17:50 00:00:58 00:57:58 00:00:21 00:31:00
7 Gianluca Pozzatti 1993 ITA 40 01:48:10 00:17:28 00:00:55 00:57:52 00:00:23 00:31:32
8 Aaron Royle 1990 AUS 5 01:48:19 00:17:19 00:01:00 00:57:56 00:00:21 00:31:43
9 Antonio Serrat Seoane 1995 ESP 7 01:48:28 00:17:49 00:00:54 00:58:02 00:00:20 00:31:23
10 Ryan Bailie 1990 AUS 6 01:48:33 00:17:53 00:01:00 00:57:52 00:00:23 00:31:25
11 Richard Varga 1989 SVK 31 01:48:37 00:17:16 00:00:58 00:58:02 00:00:22 00:31:59
12 Collin Chartier 1993 USA 30 01:48:42 00:17:50 00:00:58 00:57:56 00:00:21 00:31:37
13 Gabriel Sandör 1996 SWE 27 01:48:51 00:18:14 00:00:57 00:57:37 00:00:22 00:31:41
14 Matthew Sharpe 1991 CAN 18 01:49:06 00:17:21 00:01:00 00:57:52 00:00:20 00:32:33
15 Jumpei Furuya 1991 JPN 19 01:49:09 00:17:23 00:00:59 00:57:51 00:00:19 00:32:37
16 Adrien Briffod 1994 SUI 17 01:49:19 00:18:14 00:00:57 00:57:38 00:00:20 00:32:10
17 Erwin Vanderplancke 1995 BEL 32 01:49:35 00:18:14 00:00:54 00:57:39 00:00:19 00:32:29
18 Márk Dévay 1996 HUN 24 01:49:49 00:17:20 00:01:00 00:57:57 00:00:23 00:33:09
19 Diego Moya 1998 CHI 26 01:49:57 00:17:28 00:01:02 00:58:17 00:00:24 00:32:46
20 Brandon Copeland 1996 AUS 8 01:50:06 00:17:52 00:00:54 00:58:02 00:00:20 00:32:58
21 William Huffman 1993 USA 21 01:50:13 00:17:27 00:00:55 00:58:26 00:00:23 00:33:02
22 Sylvain Fridelance 1995 SUI 35 01:50:29 00:17:55 00:00:58 00:57:55 00:00:23 00:33:18
23 Christophe De Keyser 1993 BEL 39 01:50:32 00:18:14 00:00:52 00:57:44 00:00:23 00:33:19
24 Takumi Hojo 1996 JPN 14 01:50:34 00:17:16 00:01:00 00:58:00 00:00:19 00:33:59
25 Oscar Coggins 1999 HKG 16 01:51:04 00:18:15 00:01:00 00:57:31 00:00:22 00:33:56
26 Ren Sato 1995 JPN 29 01:51:16 00:18:03 00:00:59 00:57:50 00:00:21 00:34:03
27 Simon Viain 1993 FRA 10 01:51:21 00:18:15 00:00:59 00:57:37 00:00:28 00:34:02
28 Felipe Barraza 1991 CHI 33 01:51:40 00:17:40 00:00:56 00:58:13 00:00:23 00:34:28
29 Yuki Abe 1993 JPN 43 01:51:49 00:18:14 00:01:00 00:57:38 00:00:24 00:34:33
30 Max Stapley 1999 ITU 45 01:52:07 00:17:26 00:00:59 00:57:52 00:00:25 00:35:25
31 Darr Smith 1998 USA 53 01:52:21 00:17:52 00:01:04 00:57:50 00:00:24 00:35:11
32 Andrea Salvisberg 1989 SUI 20 01:52:42 00:17:40 00:00:55 00:58:12 00:00:22 00:35:33
33 Donald Hillebregt 1992 NED 56 01:52:43 00:18:02 00:00:58 00:57:51 00:00:23 00:35:29
34 Rodrigo Gonzalez 1989 MEX 9 01:52:53 00:18:08 00:00:55 01:02:11 00:00:22 00:31:17
35 Ayan Beisenbayev 1996 KAZ 25 01:54:33 00:18:15 00:00:59 01:02:01 00:00:23 00:32:55
36 Genta Uchida 1997 JPN 37 01:54:47 00:18:19 00:00:56 01:02:02 00:00:21 00:33:09
37 Ji Hwan Kim 1990 KOR 44 01:55:55 00:18:02 00:00:59 01:02:16 00:00:24 00:34:14
38 Aoba Yasumatsu 1997 JPN 47 01:56:27 00:18:15 00:00:59 01:02:04 00:00:24 00:34:45
39 Shogo Ishitsuka 1989 JPN 34 01:56:34 00:18:04 00:00:59 01:04:05 00:00:25 00:33:01
40 Tuan Chun Chang 1994 TPE 54 01:56:58 00:18:54 00:01:01 01:03:17 00:00:22 00:33:24
41 Aiden Longcroft-Harris 1998 CAN 38 01:57:22 00:17:31 00:00:57 01:02:47 00:00:23 00:35:44
42 Tzu I Pan 2000 TPE 61 01:57:54 00:18:13 00:01:00 01:02:06 00:00:25 00:36:10
43 Roee Zuaretz 1994 ISR 41 01:58:25 00:19:39 00:00:57 01:02:39 00:00:24 00:34:46
44 Koki Yamamoto 1996 JPN 42 01:58:28 00:18:06 00:00:59 01:02:14 00:00:22 00:36:47
45 Fabian Villanueva Moehl 1993 MEX 52 01:58:36 00:18:47 00:01:00 01:02:32 00:00:21 00:35:56
46 Satoshi Iwamoto 1996 JPN 59 01:59:50 00:18:08 00:01:03 01:02:05 00:00:22 00:38:12
DNS Henrik Klemmensen 1993 DEN 50 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Facundo Medard 1995 ARG 51 LAP 00:19:43 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Wei-Chih Lin 1998 TPE 60 LAP 00:19:42 00:00:59 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Minho Kweon 2000 KOR 63 LAP 00:18:46 00:01:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Gaspar Riveros 1990 CHI 46 DNF 00:18:04 00:00:54 00:57:54 00:00:32 00:00:00
DNF Diego Alejandro Lopez Acosta 1997 MEX 55 DNF 00:18:16 00:01:00 01:03:04 00:00:24 00:00:00
DNF Delian Stateff 1994 ITA 28 DNF 00:18:10 00:00:59 00:57:43 00:00:20 00:00:00
DNF Davide Uccellari 1991 ITA 22 DNF 00:18:16 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Ognjen Stojanovic 1990 SRB 23 DNF 00:17:58 00:01:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Jan Celustka 1982 CZE 36 DNF 00:18:03 00:01:01 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Shiruba Taniguchi 1994 JPN 48 DNF 00:18:13 00:00:57 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF David Castro Fajardo 1993 ESP 57 DNF 00:18:05 00:01:02 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Semen Pivovarov 1997 KAZ 58 DNF 00:18:50 00:01:06 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Dohwan Kim 1995 KOR 62 DNF 00:18:16 00:01:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Rebecca Mok/HKG.
Head Referee: Koji Koganesawa/JPN.
Competition Jury: Rebecca Mok/HKG, Shin Otsuka/JPN, Shuji Kano/JPN.
Distances: Swim 1500 m (2 laps); Bike 39.9 km (7 laps); Run 10 km (2 laps)
Water temperature: 23.7 ºC Air temperature 27º C.
Wetsuits not allowed.
Athlete #56 Hillebregt/NED served 15 second penalty at the run penalty box.