Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Diogo Sclebin 1982 BRA 3 00:59:45 00:12:45 00:00:16 00:30:47 00:00:19 00:15:38
2 Facundo Medard 1995 ARG 9 00:59:48 00:12:41 00:00:16 00:30:53 00:00:20 00:15:38
3 Brian Moya 1993 COL 2 00:59:48 00:12:40 00:00:16 00:30:53 00:00:19 00:15:40
4 Diego Moya 1998 CHI 31 00:59:49 00:12:24 00:00:18 00:31:06 00:00:19 00:15:42
5 Carlos Javier Quinchara Forero 1988 COL 4 00:59:55 00:12:42 00:00:16 00:30:51 00:00:19 00:15:47
6 Luciano Taccone 1989 ARG 1 01:00:10 00:12:51 00:00:16 00:30:40 00:00:23 00:16:00
7 Anton Ruanova 1986 BRA 10 01:00:16 00:12:34 00:00:18 00:30:58 00:00:21 00:16:05
8 Ramón Armando Matute 1994 ECU 8 01:00:34 00:12:24 00:00:18 00:31:08 00:00:18 00:16:26
9 Danilo Pimentel 1986 BRA 6 01:01:03 00:12:33 00:00:16 00:31:02 00:00:22 00:16:50
10 Martin Bedirian 1989 ARG 5 01:01:11 00:12:35 00:00:19 00:30:54 00:00:24 00:16:58
11 Tomas Clivio 1999 ARG 37 01:01:24 00:12:47 00:00:17 00:30:47 00:00:20 00:17:13
12 Peter Vega 1996 PAN 32 01:01:34 00:12:39 00:00:17 00:30:54 00:00:19 00:17:25
13 Leandro Gallina 1996 ARG 46 01:01:46 00:12:23 00:00:20 00:31:08 00:00:20 00:17:35
14 Kevin Martínez 1999 DOM 47 01:02:05 00:12:42 00:00:21 00:30:48 00:00:20 00:17:53
15 Gabriel Bravo 1997 ECU 36 01:02:12 00:12:49 00:00:17 00:30:46 00:00:23 00:17:57
16 Antonio Bravo Neto 1999 BRA 38 01:02:15 00:13:17 00:00:19 00:31:24 00:00:23 00:16:52
17 João Teixeira Alvares 1998 BRA 33 01:02:18 00:12:59 00:00:18 00:31:11 00:00:19 00:17:31
18 Federico Scarabino 1996 URU 34 01:02:26 00:13:02 00:00:16 00:31:06 00:00:22 00:17:39
19 Juan Araya Paquay 1999 CHI 39 01:02:36 00:12:51 00:00:17 00:30:43 00:00:25 00:18:19
20 Billy Gordon 1989 PAN 11 01:02:37 00:13:18 00:00:18 00:31:22 00:00:28 00:17:11
21 Yago Alves 1998 BRA 40 01:03:05 00:12:52 00:00:17 00:30:42 00:00:22 00:18:52
22 Bruno Vieira 1997 BRA 44 01:03:25 00:13:20 00:00:18 00:31:22 00:00:19 00:18:06
23 Yamil Amuch 1992 ARG 12 01:03:48 00:13:17 00:00:20 00:31:19 00:00:23 00:18:29
24 Jose Gomez De La Torre Prato 1990 PER 14 01:03:57 00:13:18 00:00:23 00:31:16 00:00:23 00:18:37
25 Bruno Festorazzi 1997 URU 43 01:04:30 00:13:12 00:00:20 00:31:28 00:00:18 00:19:12
26 Armando Abaunza 1992 PAN 15 01:04:46 00:13:20 00:00:24 00:31:14 00:00:21 00:19:27
27 Martin Paquay Arruez 1998 CHI 41 01:04:52 00:12:37 00:00:20 00:30:56 00:00:24 00:20:34
28 Juan Diego Ciano 1993 ARG 25 01:05:03 00:13:51 00:00:22 00:33:01 00:00:29 00:17:20
29 Juan Carlos Luqui 1990 ARG 17 01:05:44 00:14:18 00:00:18 00:32:37 00:00:23 00:18:08
30 Alejandro Madde 1988 BOL 20 01:05:55 00:13:22 00:00:22 00:33:36 00:00:26 00:18:09
31 Santiago Aldao Lopez 1987 URU 21 01:06:09 00:13:52 00:00:22 00:33:03 00:00:22 00:18:29
32 Fabian Roman 1992 PUR 22 01:06:30 00:13:20 00:00:30 00:33:25 00:00:29 00:18:46
33 Ivan Nicolás Torochta 1996 ARG 42 01:07:24 00:14:23 00:00:20 00:32:34 00:00:25 00:19:42
34 Yean Carlos Jimenez 1984 DOM 26 01:08:12 00:13:01 00:00:19 00:36:29 00:00:23 00:17:59
35 Franco Forestier 1987 URU 19 01:08:20 00:17:52 00:00:22 00:32:46 00:00:25 00:16:55
36 Fernando Bravo 1995 ARG 23 01:11:18 00:12:59 00:00:25 00:34:08 00:00:24 00:23:22
37 Gabriel Lingeri 1987 URU 18 01:11:41 00:15:50 00:00:21 00:34:48 00:00:21 00:20:21
LAP Enrico Trentini 1990 URU 24 LAP 00:16:09 00:00:24 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Felipe Bianchi 1994 BRA 16 DNF 00:12:42 00:00:18 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Roberto Porras 1999 CHI 35 DNF 00:12:49 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ricardo Neves/BRA. Head Referee: Cleverson Dos Santos/BRA. Competition Jury: Ricardo Neves/BRA, Liber Garcia/URU, Orlando Arrauz/ARG.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 21ºC. Air Temperature 19ºC. Wetsuits not allowed.
Athlete #23 Bravo/ARG served 2 x 10 seconds penalty during the run segment.