Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Miguel Hidalgo 2000 BRA 1 01:00:34 00:12:48 00:00:17 00:30:43 00:00:15 00:16:31
2 Cristobal Baeza Muñoz 2002 CHI 20 01:01:30 00:12:48 00:00:20 00:30:41 00:00:22 00:17:19
3 Fidel Diaz Sebriano 2001 ARG 2 01:01:51 00:13:13 00:00:15 00:31:39 00:00:21 00:16:23
4 Gabriel Terán Carvajal 2001 ECU 3 01:02:32 00:12:55 00:00:16 00:31:59 00:00:19 00:17:03
5 Luiz Gabriel Shianti 2000 BRA 14 01:02:32 00:13:38 00:00:20 00:31:10 00:00:21 00:17:03
6 Pedro Henrique Boff 2001 BRA 37 01:02:44 00:13:18 00:00:21 00:31:33 00:00:19 00:17:14
7 Martin Garcia 2001 ECU 23 01:03:06 00:13:36 00:00:18 00:31:17 00:00:25 00:17:31
8 Mateo Mendoza Burgos 2001 CHI 30 01:03:08 00:13:34 00:00:19 00:31:17 00:00:27 00:17:31
9 Matias Zani 2000 ARG 46 01:03:23 00:13:26 00:00:18 00:31:42 00:00:14 00:17:42
10 Angel Noguera 2002 ECU 16 01:03:30 00:13:34 00:00:21 00:31:13 00:00:22 00:18:00
11 Juan Ignacio Castellano 2000 ARG 7 01:03:32 00:13:14 00:00:19 00:31:39 00:00:24 00:17:56
12 Martin Baeza Muñoz 2001 CHI 43 01:03:40 00:13:04 00:00:20 00:31:45 00:00:19 00:18:13
13 Jesus Raphael Navarro Ninamango 2001 PER 15 01:03:42 00:13:24 00:00:17 00:31:33 00:00:26 00:18:02
14 Joaquin Solis Narvaez 2002 ECU 21 01:03:48 00:13:14 00:00:21 00:31:36 00:00:30 00:18:08
15 Franco Foresi 2000 ARG 29 01:03:50 00:13:03 00:00:20 00:31:47 00:00:25 00:18:15
16 José Luiz Felicio 2002 BRA 18 01:03:52 00:13:15 00:00:19 00:31:37 00:00:24 00:18:16
17 Ayrton Robledo 2000 ARG 36 01:04:16 00:13:56 00:00:18 00:32:06 00:00:23 00:17:32
18 Bruno Perillo 2001 URU 24 01:04:22 00:13:37 00:00:19 00:31:13 00:00:27 00:18:47
19 Fernando Jacome 2002 CHI 11 01:04:24 00:13:16 00:00:27 00:31:26 00:00:27 00:18:48
20 Lautaro Delgado 2002 ARG 25 01:04:30 00:12:51 00:00:19 00:32:00 00:00:22 00:18:59
21 Benjamin Ovalle Marinovic 2001 CHI 38 01:04:31 00:13:46 00:00:18 00:32:18 00:00:20 00:17:49
22 Matheus Oliveira Martinhaki 2002 BRA 28 01:04:45 00:13:12 00:00:19 00:31:42 00:00:22 00:19:09
23 Francisco Sole 2001 ARG 33 01:05:08 00:14:13 00:00:22 00:32:25 00:00:21 00:17:48
24 Roberto Paulo Licheski 2001 BRA 31 01:05:23 00:13:27 00:00:23 00:31:23 00:00:25 00:19:46
25 Rodrigo Bravo Mejia 2000 PER 8 01:05:45 00:13:26 00:00:18 00:31:24 00:00:24 00:20:13
26 Galver Andres Alarcon Posligua 2001 ECU 44 01:06:00 00:12:49 00:00:20 00:32:39 00:00:23 00:19:49
27 David Hernandez Muñoz 2000 ECU 9 01:06:03 00:13:17 00:00:19 00:32:46 00:00:24 00:19:16
28 Lucas Maizon 2000 ARG 26 01:06:09 00:14:12 00:00:24 00:32:25 00:00:22 00:18:45
29 Juan Santiago Girard 2001 ARG 12 01:06:14 00:13:13 00:00:20 00:33:45 00:00:26 00:18:29
30 Francisco Vittasse 2003 ARG 45 01:06:41 00:14:14 00:00:20 00:32:30 00:00:26 00:19:12
31 Ronny Moreno Denesma 2002 PER 39 01:06:51 00:14:07 00:00:19 00:32:38 00:00:23 00:19:24
32 Rodrigo Marcelo Leaño Alconz 2001 BOL 42 01:07:01 00:13:48 00:00:23 00:32:52 00:00:25 00:19:33
33 Angel Tomas Benitez 2001 ARG 47 01:07:24 00:13:34 00:00:23 00:32:27 00:00:26 00:20:35
34 Pedro Henrique Gomes 2002 BRA 35 01:08:58 00:14:07 00:00:19 00:34:43 00:00:24 00:19:25
35 Ismael Sosa 2001 URU 22 01:09:51 00:15:29 00:00:31 00:34:58 00:00:30 00:18:23
36 Xavier Flores Perez 2002 ECU 40 01:10:10 00:13:49 00:00:24 00:34:39 00:00:23 00:20:56
37 Agustin Perillo 2001 URU 5 01:10:24 00:14:03 00:00:25 00:35:13 00:00:19 00:20:25
38 Renato Augusto Susin 2002 BRA 41 01:10:39 00:13:27 00:00:21 00:32:43 00:00:24 00:23:45
LAP Renan Antonio Bot 2003 BRA 6 LAP 00:14:17 00:00:32 00:00:00 00:00:00 00:00:00
LAP Rainer Lopes 2001 BRA 34 LAP 00:19:04 00:00:22 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Cesar Xavier Criollo Matute 2003 ECU 17 DNF 00:13:17 00:00:19 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ricardo Neves/BRA. Head Referee: Cleverson Dos Santos/BRA. Competition Jury: Ricardo Neves/BRA, Liber Garcia/URU, Orlando Arrauz/ARG.
Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)
Water Temperature 21ºC. Air Temperature 19ºC. Wetsuits not allowed.