Results: 2019 Ohrid ETU Triathlon Junior European Cup | Junior Men
Ohrid, Macedonia, Former Yugoslav Republic of • 07 Jul, 2019
Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Mika Noodt 2000 GER 10 00:56:49 00:09:54 00:00:24 00:29:08 00:00:13 00:17:08
2 Alessandro De Angelis 2001 ITA 23 00:58:37 00:09:48 00:00:22 00:30:44 00:00:17 00:17:24
3 Matteo Perri 2000 ITA 20 00:59:21 00:09:45 00:00:23 00:31:16 00:00:15 00:17:40
4 Žiga Hutter 2000 SLO 1 00:59:37 00:09:32 00:00:25 00:31:21 00:00:14 00:18:04
5 Luca Bruni 2001 ITA 2 01:00:50 00:09:57 00:00:24 00:31:47 00:00:12 00:18:28
6 Alessio Trincheri 2003 ITA 17 01:01:44 00:10:48 00:00:23 00:32:22 00:00:16 00:17:52
7 Matic Močnik 2001 SLO 19 01:02:32 00:09:54 00:00:24 00:31:51 00:00:14 00:20:07
8 Filip Filošević 2000 CRO 9 01:02:46 00:10:43 00:00:24 00:32:27 00:00:18 00:18:51
9 Dimitar Jovanovski 2003 MKD 12 01:02:50 00:12:45 00:00:22 00:30:38 00:00:19 00:18:44
10 Jan Škrjanc 2001 SLO 3 01:03:30 00:09:57 00:00:23 00:31:47 00:00:13 00:21:09
11 Riccardo Confalonieri 2002 ITA 11 01:03:48 00:10:21 00:00:25 00:32:48 00:00:15 00:19:57
12 Ivo Jovan Dimovski 2003 MKD 18 01:03:53 00:10:49 00:00:24 00:32:31 00:00:17 00:19:51
13 Nikola Medan 2000 SRB 14 01:04:26 00:09:57 00:00:23 00:33:16 00:00:16 00:20:32
14 Borislav Palashev 2002 BUL 8 01:06:08 00:10:45 00:00:22 00:35:28 00:00:15 00:19:16
15 David Videnšek 2001 SLO 15 01:06:37 00:09:44 00:00:21 00:33:39 00:00:18 00:22:33
16 Christian De Ponte 2001 ITA 22 01:07:49 00:10:02 00:00:31 00:33:02 00:00:15 00:23:57
17 Jakob Močnik 2003 SLO 21 01:08:59 00:09:58 00:00:29 00:33:15 00:00:19 00:24:55
18 Vid Herodež 2002 SLO 7 01:09:34 00:10:02 00:00:27 00:35:30 00:00:14 00:23:20
19 Gabriel Kotevski 2003 MKD 5 01:11:32 00:12:46 00:00:27 00:34:45 00:00:15 00:23:17
20 Uroš Ivetić 2002 SRB 6 01:13:39 00:11:52 00:00:30 00:35:33 00:00:18 00:25:24
DNF Fran Tisaj 2001 CRO 16 DNF 00:10:42 00:00:27 00:32:27 00:00:22 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Ljudmila Medan/SRB.
Head Referee: Ivan Mihajlovski/MKD.
Competition Jury: Ljudmila Medan/SRB, Gordana Nikolovska/MKD, Herwig Grabner/AUT.
Distances: Swim: 750 m (2 laps); Bike: 20 km (4 laps + connection); Run: 5 km (3 laps).
Water Temperature 26ºC Air Temperature 35ºC. Wetsuits not allowed.