Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Karolina Helga Horváth 2002 HUN 5 01:03:36 00:10:05 00:01:29 00:33:27 00:00:28 00:18:07
2 Tereza Svobodova 2000 CZE 4 01:03:47 00:10:27 00:01:50 00:32:47 00:00:30 00:18:13
3 Magdalena Sudak 2000 POL 3 01:04:19 00:10:06 00:01:27 00:33:26 00:00:24 00:18:56
4 Irina Zhuldybina 2001 RUS 8 01:04:25 00:10:37 00:01:38 00:32:50 00:00:31 00:18:49
5 Alina Malysheva 2002 RUS 6 01:04:39 00:10:10 00:01:43 00:33:14 00:00:27 00:19:05
6 Zuzanna Sudak 2001 POL 34 01:04:55 00:10:07 00:01:25 00:33:35 00:00:27 00:19:21
7 Francesca Crestani 2000 ITA 20 01:05:10 00:10:40 00:01:34 00:32:47 00:00:26 00:19:43
8 Daniela Leitāne 2000 LAT 2 01:05:42 00:10:36 00:01:44 00:32:36 00:00:29 00:20:17
9 Natalia Zych 2001 POL 23 01:05:59 00:10:36 00:01:27 00:33:00 00:00:27 00:20:29
10 Isabel Atkins 2001 GBR 16 01:06:10 00:10:41 00:01:33 00:32:52 00:00:27 00:20:37
11 Heidi Juránková 2002 CZE 36 01:06:57 00:10:43 00:01:43 00:34:55 00:00:31 00:19:05
12 Lenka Švecová 2001 CZE 30 01:07:14 00:10:39 00:01:47 00:32:37 00:00:31 00:21:40
13 Fruzsina Dóra Kovács 2002 HUN 29 01:07:23 00:10:34 00:01:39 00:34:32 00:00:32 00:20:06
14 Anna Kovács 2002 HUN 32 01:07:24 00:10:40 00:01:45 00:34:55 00:00:31 00:19:33
15 Viktoria Nikitina 2003 RUS 22 01:07:48 00:10:47 00:01:44 00:34:48 00:00:30 00:19:59
16 Marta Sikora 2000 POL 14 01:08:17 00:10:08 00:01:37 00:34:58 00:00:30 00:21:04
17 Kinga Bóna 2002 HUN 19 01:08:43 00:11:05 00:01:33 00:36:04 00:00:33 00:19:28
18 Minich Yeva 2002 BLR 17 01:08:53 00:10:29 00:01:37 00:35:16 00:00:32 00:20:59
19 Elizaveta Nikul 2003 RUS 33 01:09:12 00:11:04 00:01:44 00:35:53 00:00:27 00:20:04
20 Merili-Mai Kivimets 2001 EST 9 01:10:06 00:11:11 00:01:38 00:35:51 00:00:25 00:21:01
21 Anna Tóth 2001 HUN 15 01:10:52 00:10:35 00:01:53 00:36:14 00:00:26 00:21:44
22 Józefina Młynarska 2003 POL 28 01:11:01 00:10:46 00:01:41 00:34:54 00:00:31 00:23:09
23 Anette Hallik 2000 EST 12 01:11:02 00:10:41 00:01:46 00:36:14 00:00:27 00:21:54
24 Lucie Kucerova 2001 CZE 21 01:12:04 00:11:12 00:01:41 00:35:46 00:00:29 00:22:56
25 Maja Buzycka 2000 POL 25 01:12:47 00:11:14 00:01:57 00:36:46 00:00:33 00:22:17
26 Julie Jespersen Hansen 2002 NOR 27 01:13:52 00:11:07 00:01:44 00:37:05 00:00:40 00:23:16
27 Kristiāna Maskava 2001 LAT 18 01:15:05 00:10:39 00:01:53 00:37:28 00:00:32 00:24:33
DNS Aleksandra Reks 2000 POL 24 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNS Anna Goreva 2002 RUS 35 DNS 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00 00:00:00
DNF Karolina Wicha 2001 POL 35 DNF 00:11:13 00:02:05 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Marco Van Oostende/NED. Head Referee: Ljudmila Medan/SRB. Competition Jury: Marco Van Oostende/ NED, Herwig Grabner/AUT, Pawel Mlynarczyk/POL.

Distances: Swim 750 m (1 lap), Bike 20 km (4 laps), Run 5 km (2 laps)

Water Temperature 14ºC. Air Temperature 19.1ºC. Wetsuits allowed.

Athlete #6 MAlysheva/RUS served a 10 seconds penalty in T1.
Athlete #22 Nikitina/RUS served a 10 seconds penalty in T1 and other 10 second penalty during the run segment