Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Lina Maria Raga 1988 COL 73 01:09:07 00:09:46 00:01:56 00:36:45 00:00:38 00:20:04
2 Lizeth Rueda Santos 1994 MEX 75 01:10:16 00:09:29 00:02:00 00:38:19 00:00:40 00:19:50
3 Leslie Amat Alvarez 1992 CUB 71 01:10:26 00:08:58 00:02:31 00:38:21 00:00:41 00:19:58
4 Sara Roel 1996 MEX 78 01:10:58 00:09:51 00:01:59 00:39:03 00:00:44 00:19:23
5 Adriana Barraza 1993 MEX 72 01:11:17 00:09:51 00:02:09 00:37:55 00:00:49 00:20:36
6 Iria Rodriguez 1999 ESP 81 01:11:33 00:09:31 00:02:00 00:38:41 00:00:38 00:20:46
7 Raquel Solis Guerrero 1998 CRC 74 01:13:58 00:09:52 00:02:28 00:39:30 00:00:37 00:21:34
8 Liliana Alejandra Raga Prieto 1994 COL 80 01:14:42 00:09:52 00:02:24 00:37:36 00:00:49 00:24:02
9 Daniela Ciara Vega 2000 CUB 86 01:15:34 00:09:58 00:02:13 00:42:08 00:00:41 00:20:36
10 Ana Jimenez 1992 PUR 76 01:15:57 00:09:21 00:02:41 00:42:17 00:00:45 00:20:55
11 Inés Castaño García 1999 ESP 82 01:16:00 00:10:21 00:02:00 00:41:54 00:00:37 00:21:10
12 Isamarie Arroyo 2001 PUR 103 01:16:32 00:12:23 00:02:05 00:41:01 00:00:38 00:20:28
13 Naomi Espinoza Guablocho 2002 PER 104 01:17:45 00:09:56 00:02:05 00:43:48 00:00:52 00:21:07
14 Barbara Daniela Schoenfeld 1991 GUA 79 01:18:28 00:10:40 00:02:08 00:43:45 00:00:46 00:21:11
15 Maria Fernanda Barbosa Sanchez 2002 COL 100 01:18:34 00:10:41 00:02:11 00:42:39 00:00:39 00:22:27
16 Barbara Marleny Schoenfeld 1991 GUA 77 01:19:02 00:10:24 00:02:15 00:43:56 00:00:47 00:21:42
17 Yoana Griselda Tohom Roca 2002 GUA 91 01:19:15 00:10:27 00:02:22 00:42:38 00:00:44 00:23:07
18 Kimberly Marcela Lopez Grajales 2001 GUA 102 01:20:18 00:10:26 00:02:10 00:42:53 00:00:40 00:24:12
19 Maria Cristina Becerra Garzon 1996 COL 83 01:22:22 00:09:59 00:02:13 00:46:17 00:00:53 00:23:02
20 Camila Romero Taveras 2000 DOM 97 01:22:37 00:11:03 00:02:27 00:43:59 00:00:44 00:24:28
21 Kristel Vergara 2000 PAN 95 01:24:03 00:11:32 00:02:45 00:44:58 00:00:40 00:24:10
22 Llori Sharpe 2000 JAM 93 01:25:07 00:11:44 00:02:35 00:46:51 00:00:54 00:23:05
23 Nicole Naranjo Bravo 2003 CRC 90 01:25:25 00:10:28 00:02:25 00:47:19 00:00:53 00:24:23
24 Linda Mylene Esteban Batz 2002 GUA 88 01:27:39 00:10:26 00:02:36 00:49:02 00:00:46 00:24:50
25 Fiorella Murillo Salazar 2003 CRC 96 01:27:57 00:10:26 00:02:25 00:49:14 00:00:49 00:25:06
26 Michelle Vega Tamayo 2002 PAN 101 01:29:39 00:11:03 00:02:33 00:48:26 00:00:43 00:26:56
27 María Jesús Brenes Lopez 2002 CRC 99 01:30:21 00:13:11 00:02:31 00:47:55 00:00:46 00:26:02
28 Kirsten St. Omer 2002 TTO 87 01:31:04 00:11:24 00:02:45 00:47:55 00:00:45 00:28:19
29 Fiorella Bonilla Ramirez 2003 CRC 105 01:34:21 00:10:27 00:02:28 00:49:09 00:00:42 00:31:37
30 Jimena Solano Benavides 2003 CRC 94 01:37:42 00:12:53 00:03:07 00:52:00 00:01:00 00:28:45
31 Jimena Avendaño Mora 2003 CRC 92 01:38:02 00:11:42 00:02:43 00:53:34 00:00:53 00:29:13
32 Daniela Crespo 2002 PAN 98 01:45:35 00:12:30 00:02:52 00:54:43 00:01:00 00:34:31
Program notes:

Technical Delegate: Bobbie Solomon/USA. Head Referee: Ricardo Barrios Sotomayor/CRC
Competition Jury: Bobbie Solomon/USA, Cristina Gonzalez/CRC, Fabian Loaiza/CRC.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (1 lap), Run 5km (3 laps)
Water temperature 27⁰C. Air temperature 23⁰C. Wetsuits not allowed.
Athlete #88 Esteban Batz/GUA served a 10 seconds penalty in run penalty box.