Pos First Name Last Name YOB Country Start
Num
Time Swim T1 Bike T2 Run
1 Alvaro Campos Solano 2000 CRC 42 01:01:58 00:09:25 00:02:35 00:31:10 00:00:42 00:18:07
2 Ernesto González Herrero 2000 CRC 41 01:02:07 00:09:06 00:01:54 00:32:12 00:00:39 00:18:19
3 Juan Manuel Cordoba Blanco 2002 CRC 52 01:05:50 00:09:19 00:01:49 00:35:09 00:00:40 00:18:56
4 Jeisson Leonardo Fierro Calderon 2001 COL 57 01:07:34 00:09:50 00:01:51 00:36:36 00:00:35 00:18:45
5 Rodrigo Bravo Mejia 2000 PER 48 01:07:41 00:09:17 00:01:54 00:34:35 00:00:42 00:21:16
6 Daniel Arias Jimenez 2001 CRC 70 01:08:48 00:10:09 00:02:01 00:36:10 00:00:41 00:19:50
7 Diego Gomez Melgar 2000 GUA 62 01:09:18 00:08:38 00:02:30 00:37:09 00:00:50 00:20:13
8 Fernando Alvarado Grabados 2001 CRC 50 01:09:25 00:09:53 00:01:56 00:36:28 00:00:42 00:20:29
9 Anthony Saul Rodriguez Torres 2002 GUA 49 01:09:38 00:09:59 00:02:25 00:37:04 00:00:43 00:19:29
10 Allan Naranjo Avendaño 2002 CRC 54 01:10:24 00:10:19 00:02:01 00:37:45 00:00:57 00:19:25
11 David Villalobos Barquero 2000 CRC 47 01:11:48 00:09:01 00:01:57 00:36:33 00:01:03 00:23:16
12 Daniel Murillo Cubero 2002 CRC 45 01:12:03 00:10:59 00:01:57 00:38:22 00:00:37 00:20:10
13 Jorge Raul Cabinal 2003 GUA 64 01:12:32 00:09:54 00:01:58 00:38:15 00:00:40 00:21:48
14 Samuel Aguirre 2002 PAN 51 01:12:50 00:10:07 00:02:11 00:30:44 00:02:00 00:27:51
15 Joshua Vincent Stewart Mendez 2002 GUA 56 01:13:18 00:09:50 00:02:03 00:39:23 00:00:39 00:21:27
16 Irvin Santiago Leon 2002 GUA 43 01:13:40 00:10:08 00:02:04 00:40:31 00:00:44 00:20:16
17 Robinson Segura Quiros 2003 CRC 59 01:14:06 00:10:10 00:02:10 00:39:04 00:00:42 00:22:02
18 Jose Hernan Leandro Madrigal 2003 CRC 58 01:14:52 00:10:11 00:02:10 00:39:02 00:00:47 00:22:44
19 John Delgado 2001 PUR 67 01:15:05 00:11:10 00:02:11 00:39:10 00:00:51 00:21:46
20 Carlos Morera Rodriguez 2001 CRC 65 01:15:27 00:09:58 00:02:30 00:38:45 00:00:40 00:23:35
21 Logan Raymond 2000 TTO 46 01:16:17 00:10:03 00:02:19 00:40:12 00:00:48 00:22:57
22 Justin Noel Luna Silva 2001 CRC 69 01:16:37 00:10:21 00:02:17 00:39:56 00:00:42 00:23:24
23 Manuel Alejandro Bringas Anderson 2002 PAN 68 01:18:06 00:09:59 00:02:11 00:40:36 00:00:51 00:24:33
24 Melvin Rafael Martinez Fernandez 2002 DOM 44 01:18:25 00:09:18 00:02:04 00:41:50 00:00:40 00:24:36
25 Edward Cruz 2000 PUR 63 01:18:37 00:10:25 00:02:17 00:42:26 00:00:54 00:22:38
26 Dario González León 2001 CRC 66 01:19:37 00:12:11 00:02:09 00:43:31 00:00:47 00:21:02
27 Alejandro Calderon Perez 2003 CRC 53 01:30:38 00:11:02 00:02:43 00:48:53 00:00:57 00:27:06
28 Chad Hosein 2002 TTO 60 01:40:55 00:13:06 00:03:02 00:58:14 00:00:54 00:25:42
DSQ Mauricio Ramirez Brenes 2002 CRC 61 DSQ 00:10:04 00:01:51 00:41:01 00:00:52 00:20:50
DNF Troy Llanos 2003 TTO 55 DNF 00:09:52 00:02:16 00:00:00 00:00:00 00:00:00
Program notes:

Technical Delegate: Bobbie Solomon/USA. Head Referee: Ricardo Barrios Sotomayor/CRC
Competition Jury: Bobbie Solomon/USA, Cristina Gonzalez/CRC, Fabian Loaiza/CRC.
Distances: Swim 750m (1 lap), Bike 20km (1 lap), Run 5km (3 laps)
Water temperature 27⁰C. Air temperature 23⁰C. Wetsuits not allowed.
Athletes #47 Villalobos Barquero/CRC, #51 Aguirre/PAN, #62 Gomez Melgar/GUA and #69 Luna Silva/CRC served a 10 seconds penalty in run penalty box.
Athlete #61 Ramirez Brenes/CRC was disqualified for not stopping in penalty box.